Henrik Dam Kristensen

PROFIL

politiciantName
Titel:

Fhv. minister

Status:

Medlem af Folketinget

Parti:

Socialdemokratiet

Website:

www.henrikdk.dk

Ordførerposter:

Beredskabsordfører
Forsvarsordfører
Ordfører vedr. nordisk samarbejde

TALETID

Indlæser...
Teksten er hentet fra diverse sociale medier. Indholdet er ikke gennemgået af DR.

C.V.Teksten er hentet fra folketinget.dk

Henrik Dam Kristensen, født 31. jan 1957 i Vorbasse, søn af smedesvend Ove Dam Kristensen og forretningsindehaver Gudrun Dam Kristensen. Gift med Bente Dam Kristensen.

Parlamentarisk karriere


Beskæftigelsesminister fra 10. okt 2014 til 28. jun 2015
Transportminister fra 3. okt 2011 til 9. aug 2013
Socialminister fra 23. feb 2000 til 27. nov 2001
Fødevareminister fra 30. dec 1996 til 23. feb 2000
Landbrugs- og fiskeriminister fra 27. sep 1994 til 30. dec 1996
Nordisk Råds Præsident 1. jan. 2011 - 3. okt. 2011. Medlem af Europa-Parlamentet 20. jul. 2004 - 15. okt. 2006. Formand for Socialdemokratiets folketingsgruppe 2013-2014.

Uddannelse og erhverv


Skoleleder, AOF Grindsted, fra 1988 til 1990
Dansk Flygtningehjælp, Grindsted, fra 1986 til 1988
Landpostbud, Vorbasse, fra 1978 til 1986

Læs mere på folketinget.dk
Teksten er hentet fra folketinget.dk. Indholdet er ikke gennemgået af DR - Ved fejl, send en e-mail til mitcv@ft.dk.

ANDRE POLITIKERE FRA ...

Julie Skovsby

Julie Skovsby

Medlem af Folketinget

Christian Rabjerg Madsen

Christian Rabjerg Madsen

Medlem af Folketinget

Pernille Rosenkrantz-Theil

Pernille Rosenkrantz-Theil

Medlem af Folketinget

Mattias Tesfaye

Mattias Tesfaye

Medlem af Folketinget

>> Se alle politikere fra samme parti
Du er her: dr.dk > Nyheder > Politik

© Copyright DR 2011. Materialet må ikke gengives uden tilladelse jævnfør lov om ophavsret.