Mogens Jensen

PROFIL

politiciantName
Titel:

Fhv. minister

Status:

Medlem af Folketinget

Parti:

Socialdemokratiet

Website:

www.mogensjensen.nu

Ordførerposter:

Idrætsordfører
Kulturordfører
Medieordfører

TALETID

Indlæser...
Teksten er hentet fra diverse sociale medier. Indholdet er ikke gennemgået af DR.

C.V.Teksten er hentet fra folketinget.dk

Mogens Jensen, født 31. okt 1963 i Nykøbing Mors, søn af ekspedient Harry Jensen og hjemmehjælper Ebba Møller Jensen.

Parlamentarisk karriere


Handels- og udviklingsminister fra 3. feb 2014 til 28. jun 2015
Statsrevisorfra 26. okt 2011 til 17. apr 2013
Kulturordfører og medieordfører. Næstformand for Retsudvalget. Medlem af Kulturudvalget, Udenrigsudvalget, Udenrigspolitisk Nævn, Grønlandsudvalget, Færøudvalget og Nordisk Råd. Næstformand for den danske delegation til Europarådets Parlamentariske Forsamling. Formand for den socialdemokratiske folketingsgruppe 2011-2012.Næstformand for Socialdemokratiet fra 2012.

Uddannelse og erhverv


Fagbevægelsens lederuddannelse, LO-Skolen, Helsingør, fra 1997 til 1999
Student, Morsø Gymnasium, fra 1979 til 1982
Nykøbing Mors Folke- og Realskole, , fra 1970 til 1979

Konsulent, LO, fra 1987 til 2005
Ulandskonsulent, Arbejdernes Oplysningsforbund, fra 1986 til 1987
Kulturkonsulent, Arbejdernes Oplysningsforbund, fra 1985 til 1986
Uddannelsessekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, fra 1982 til 1985

Læs mere på folketinget.dk
Teksten er hentet fra folketinget.dk. Indholdet er ikke gennemgået af DR - Ved fejl, send en e-mail til mitcv@ft.dk.

ANDRE POLITIKERE FRA ...

Mogens Lykketoft

Mogens Lykketoft

Medlem af Folketinget

Jesper Petersen

Jesper Petersen

Medlem af Folketinget

Henrik Dam Kristensen

Henrik Dam Kristensen

Medlem af Folketinget

Trine Bramsen

Trine Bramsen

Medlem af Folketinget

>> Se alle politikere fra samme parti
Du er her: dr.dk > Nyheder > Politik

© Copyright DR 2011. Materialet må ikke gengives uden tilladelse jævnfør lov om ophavsret.