Nick Hækkerup

Del

PROFIL

politiciantName
Titel:

Minister for sundhed og forebyggelse

Status:

Medlem af Folketinget

Parti:

Socialdemokratiet

Website:

www.nickhaekkerup.dk

TALETID

Indlæser...
Teksten er hentet fra diverse sociale medier. Indholdet er ikke gennemgået af DR.

C.V.Teksten er hentet fra folketinget.dk

Nick Hækkerup, født 3. apr 1968 i Fredensborg, søn af fhv. borgmester, MF Klaus Hækkerup og fhv. skoleinspektør Irene Hækkerup. Gift med landskabsarkitekt Petra Freisleben Hækkerup. Har børnene Fie, født i 1994, Mille, født i 1998, Emil, født i 2003 og Malthe, født i 2006.

Parlamentarisk karriere


Minister for sundhed og forebyggelse fra 3. feb 2014
Handels- og europaminister fra 9. aug 2013 til 3. feb 2014
Forsvarsminister fra 3. okt 2011 til 9. aug 2013
Skatteordfører 2007-2011. Medlem af Finansudvalget og Skatteudvalget 2007-2011. Stedfortræder i Kommunaludvalget 2007- 2011 og Retsudvalget 2007-2008. Næstformand for Socialdemokratiet fra 2005.

Uddannelse og erhverv


Ph.d., Københavns Universitet, fra 1994 til 1998
Cand.jur., Københavns Universitet, fra 1988 til 1994

Adjunkt, Københavns Universitet, fra 1998 til 2000
Fuldmægtig ved Landsskatteretten, 1994

Læs mere på folketinget.dk
Teksten er hentet fra folketinget.dk. Indholdet er ikke gennemgået af DR - Ved fejl, send en e-mail til mitcv@ft.dk.

OMTALT I ARTIKLER PÅ DR.DK

SENESTE KLIP FRA UPDATE

ANDRE POLITIKERE FRA ...

Thomas Jensen

Thomas Jensen

Medlem af Folketinget

Ole Hækkerup

Ole Hækkerup

Medlem af Folketinget

Mette Frederiksen

Mette Frederiksen

Medlem af Folketinget

John Dyrby Paulsen

John Dyrby Paulsen

Medlem af Folketinget

>> Se alle politikere fra samme parti
Du er her: dr.dk > Nyheder > Politik

© Copyright DR 2011. Materialet må ikke gengives uden tilladelse jævnfør lov om ophavsret.