Nordenkampen med Slott, Troest og Bube vises på dr.dk

Følg de bedste danskere i atletik, når de lørdag dyster mod Sverige, Norge og Finland.

Når det dansk-islandske landshold i atletik krydser klinger med vores nordiske naboer til Nordkampen lørdag kan man følge det hele direkte på dr.dk.

Nordkampen er kort fortalt atletiklandshold fra Sverige, Norge, Finland og Danmark/Island, der dyster mod hinanden i en lang række discipliner.

OL-atleter med på holdet

Og der er nok at glæde sig til med et stærkt dansk landshold der tæller blandt andre Sara Slott Petersen, Andreas Bube og Stina Troest.

Sidste år, hvor Danmark i fællesskab med Island deltog for første gang, slog de danske herre ganske overraskende Norge og Finland, mens kvinderne sluttede sidst. Specielt kvindernes placering håber landstræner Piotr Haczek bliver forbedret.

- Jeg forventer mange gode resultater fra dansk side, og at vi leverer en flot holdpræstation. Men meget afhænger af, hvordan de andre lande præsterer, udtaler landstræneren på Dansk Atletik Forbunds hjemmeside.

Nordenkampen har været afholdt siden 2011, og i år foregår landskampen i Telekonsult Arena i Växjö i Sverige.

Du kan følge Nordenkampen lørdag fra kl. 13.50 til 17.45 direkte på dr.dk her.

Det dansk/islandske landshold består af:

Kvinder

60 meter: Mathilde U. Kramer (AAIG) – Annelouise V. Jensen (1900)

200 meter: Mette Graversgaard (1900) - Þórdís Eva Steinsdóttir (ISL)

400 meter: Sara Slott Petersen (1900) - Arna Stefanía Gudmundsdóttir (ISL)

800 meter: Stina Troest (Amager AC) – Aníta Hinriksdóttir (ISL)

1500 meter: Line K. Schulz (Aalborg AM) – Mia Helena Mørck (Bagsværd AC)

3000 meter: Simone Glad (AGF) – Josephine Thestrup (Sparta)

60 meter hæk: Mette Graversgaard (1900) – Mathilde Heltbech (Helsingør IF)

Længdespring: Laura Tølløse (Sparta) - Hafdís Sigurðardóttir (ISL)

Højdespring: Mathilde Diekema (1900) – Agnes Skovgaard (1900)

Stangspring: Line Renée Jensen (Sparta) - Hulda Þorsteinsdóttir (ISL)

Trespring: Janne Nielsen (1900) – Jessie Ipsen (KIF)

Kuglestød: Trine Mulbjerg (Sparta) – Maria Sløk Hansen (Hvidovre)

4x200 meter: M. Graversgaard – S. Slott Petersen – M. Kramer – A. S. Kirkegaard – A. S. Gudmundsdóttir

Mænd

60 meter: Morten D. Madsen (Skive AM) – Frederik Schou-Nielsen (Sparta)

200 meter: Kasper Olsen (Hvidovre AM) - Kolbeinn Höður Gunnarsson (ISL)

400 meter: Nick Ekelund-Arenander (Sparta) – Benjamin L. Vedel (AAM)

800 meter: Andreas Bube (Bagsværd AC) – Nicolai Hartling (Sparta)

1500 meter: Andreas Bueno (1900) – Michael Schmidt (KIF)

3000 meter: Jeppe Harboe (Sparta) – Andreas Lindgreen (Sparta)

60 meter hæk: Andreas Martinsen (1900) – Mathias Mørk (Helsingør IF)

Længdespring: Benjamin Gabrielsen (Sparta) - Þorsteinn Ingvarsson (ISL)

Højdespring: Janick Klausen (1900) – Massin Ait Bouziad (Sparta)

Stangspring: Rasmus W. Jørgensen (Sparta) – Mikkel M. Nielsen (Sparta)

Trespring: Massin Ait Bouziad (Sparta) - Anders Møller (Sparta)

Kuglestød: Óðinn Björn Þorsteinsson (ISL) - Guðni Valur Guðnasson (ISL)

4x200 meter: M. Madsen – B. L. Vedel – Ekelund-Arenander – K. Olsen – F. Schou-Nielsen – K. Gunnarsson

  • Print
  • Del artiklen:

    Nyhedsbrev Tag dr.dk Sporten med dig

    Få dagligt nyt fra DR Sporten.

    Vælg mailingliste:

    Vis alle nyhedsbreve

    • Kun breaking:
    • Alle nyheder: