Undersider til Tour de France

Nyhedstop

  1. Tinkov: Vi skulle bevise, vi er Tinkovs hold

    Oleg Tinkov krævede to etapesejre, da Alberto Contador udgik, og nu har russeren fået, hvad han ville have.

  2. Dopingsag ændrede alt for dagens etapevinder

    - Det var en lektie for livet, siger Michael Rogers, der sidste år gik fri i en dopingsag

  3. VIDEO Rogers lykkelig for sin første Tour-triumf
  4. VIDEO Majka i prikker: Hvor mange point fik jeg?
  5. VIDEO Ny etape-triumf for Tinkoff-Saxo

    Australieren Michael Rogers fra Tinkoff-Saxo vinder 16. etape af Tour de France - Majka i den prikkede bjergtrøje.

Stillinger

Hold-konkurrencen

  1. AG2R
  2. Belkin
  3. Team Sky
Se mere

Point-konkurrencen

  1. Peter Sagan CAN (51)
  2. Bryan Coquard EUC (153)
  3. Alexander Kristoff KAT (23)
Se mere

Bjerg-konkurrencen

  1. Rafal Majka TCS (34)
  2. Joaquim Rodríguez KAT (21)
  3. Vincenzo Nibali AST (41)
Se mere

Ungdomskonkurrencen

  1. Thibaut Pinot FDJ (127)
  2. Romain Bardet ALM (82)
  3. Michal Kwiatkowski OPQ (74)
Se mere

  1. VIDEO Riis: På en skala fra 1-5 er det vist en sekser

    Den danske manager på Tinkoff-Saxo-holdet var i hopla efter Michael Rogers' etapesejr.

  1. Fallesens fiduser: I dag er lykkeriddernes store chance

    Før hver etape giver DR Sportens kommentator Henrik Fallesen sine fiduser til, hvem der krydser stregen først.

Tour de France 2014 i tv

Sport

VIDEO Riis: På en skala fra 1-5 er det vist en sekser

Den danske manager på Tinkoff-Saxo-holdet var i hopla efter Michael Rogers' etapesejr.

Live kampe i dag

slut SutjeskaSutjeskaSNI 0 - 3 Sheriff TiraspolSheriff TiraspolSHE
18:00 F91 DudelangeF91 DudelangeF91 0 - 1 LudogoretsLudogoretsLUD
18:00 FC Levadia TallinnFC Levadia TallinnLEV 1 - 1 Sparta PrahaSparta PrahaSPP
18:30 Qarabag AgdamQarabag AgdamKAR 1 - 0 Valletta FCValletta FCVAL
19:00 Sarpsborg 08Sarpsborg 08SAR 1 - 0 Aalesunds FKAalesunds FKAAL
19:30 Maccabi Tel AvivMaccabi Tel AvivMTA - FC Santa ColomaFC Santa ColomaSCO
19:45 The New SaintsThe New SaintsTNS - Slovan BratislavaSlovan BratislavaSBR
20:00 HBHBHB - Partizan BeogradPartizan BeogradPBE
20:00 SkënderbeuSkënderbeuKSK - BATE BorisovBATE BorisovBBO
20:15 Zalgiris VilniusZalgiris VilniusZAL - Dinamo ZagrebDinamo ZagrebDZA
20:30 Debreceni VSCDebreceni VSCDEB - CliftonvilleCliftonvilleCLI
20:45 CelticCelticCEL - KRKRKR
Alle live-kampe i dag