MINUT FOR MINUT Danmark langt fra sejren i Nordenkampen

Live

LIVE-Tekst

TV

TV

Nordenkampen

Nordkampen er kort fortalt atletiklandshold fra Sverige, Norge, Finland og Danmark/Island, der dyster mod hinanden i en lang række discipliner.

Det dansk/islandske landshold består af:

Kvinder

60 meter: Mathilde U. Kramer (AAIG) – Annelouise V. Jensen (1900)
200 meter: Mette Graversgaard (1900) - Þórdís Eva Steinsdóttir (ISL)
400 meter: Sara Slott Petersen (1900) - Arna Stefanía Gudmundsdóttir (ISL)
800 meter: Stina Troest (Amager AC) – Aníta Hinriksdóttir (ISL)
1500 meter: Line K. Schulz (Aalborg AM) – Mia Helena Mørck (Bagsværd AC)
3000 meter: Simone Glad (AGF) – Josephine Thestrup (Sparta)
60 meter hæk: Mette Graversgaard (1900) – Mathilde Heltbech (Helsingør IF)
Længdespring: Laura Tølløse (Sparta) - Hafdís Sigurðardóttir (ISL)
Højdespring: Mathilde Diekema (1900) – Agnes Skovgaard (1900)
Stangspring: Line Renée Jensen (Sparta) - Hulda Þorsteinsdóttir (ISL)
Trespring: Janne Nielsen (1900) – Jessie Ipsen (KIF)
Kuglestød: Trine Mulbjerg (Sparta) – Maria Sløk Hansen (Hvidovre)
4x200 meter: M. Graversgaard – S. Slott Petersen – M. Kramer – A. S. Kirkegaard – A. S. Gudmundsdóttir

Mænd

60 meter: Morten D. Madsen (Skive AM) – Frederik Schou-Nielsen (Sparta)
200 meter: Kasper Olsen (Hvidovre AM) - Kolbeinn Höður Gunnarsson (ISL)
400 meter: Nick Ekelund-Arenander (Sparta) – Benjamin L. Vedel (AAM)
800 meter: Andreas Bube (Bagsværd AC) – Nicolai Hartling (Sparta)
1500 meter: Andreas Bueno (1900) – Michael Schmidt (KIF)
3000 meter: Jeppe Harboe (Sparta) – Andreas Lindgreen (Sparta)
60 meter hæk: Andreas Martinsen (1900) – Mathias Mørk (Helsingør IF)
Længdespring: Benjamin Gabrielsen (Sparta) - Þorsteinn Ingvarsson (ISL)
Højdespring: Janick Klausen (1900) – Massin Ait Bouziad (Sparta)
Stangspring: Rasmus W. Jørgensen (Sparta) – Mikkel M. Nielsen (Sparta)
Trespring: Massin Ait Bouziad (Sparta) - Anders Møller (Sparta)
Kuglestød: Óðinn Björn Þorsteinsson (ISL) - Guðni Valur Guðnasson (ISL)
4x200 meter: M. Madsen – B. L. Vedel – Ekelund-Arenander – K. Olsen – F. Schou-Nielsen – K. Gunnarsson

Social
Releaze TodayAndTomorrowEvents Widget

kommende livekampe

17:00Lyngby Boldklub0 - 0Esbjerg fB
19:00Viborg FF0 - 0AGF
21:00Leicester0 - 0Liverpool
20:15St. Pauli0 - 0Karlsruher SC
20:45Fiorentina0 - 0Torino
18:00Galatasaray0 - 0Besiktas
28. feb, 19:00Vendsyssel FF0 - 0HB Køge
28. feb, 20:45Brighton0 - 0Newcastle United
ALLE LIVEKAMPE I DAG