MINUT FOR MINUT Danmark langt fra sejren i Nordenkampen

Live

LIVE-Tekst

TV

TV

Nordenkampen

Nordkampen er kort fortalt atletiklandshold fra Sverige, Norge, Finland og Danmark/Island, der dyster mod hinanden i en lang række discipliner.

Det dansk/islandske landshold består af:

Kvinder

60 meter: Mathilde U. Kramer (AAIG) – Annelouise V. Jensen (1900)
200 meter: Mette Graversgaard (1900) - Þórdís Eva Steinsdóttir (ISL)
400 meter: Sara Slott Petersen (1900) - Arna Stefanía Gudmundsdóttir (ISL)
800 meter: Stina Troest (Amager AC) – Aníta Hinriksdóttir (ISL)
1500 meter: Line K. Schulz (Aalborg AM) – Mia Helena Mørck (Bagsværd AC)
3000 meter: Simone Glad (AGF) – Josephine Thestrup (Sparta)
60 meter hæk: Mette Graversgaard (1900) – Mathilde Heltbech (Helsingør IF)
Længdespring: Laura Tølløse (Sparta) - Hafdís Sigurðardóttir (ISL)
Højdespring: Mathilde Diekema (1900) – Agnes Skovgaard (1900)
Stangspring: Line Renée Jensen (Sparta) - Hulda Þorsteinsdóttir (ISL)
Trespring: Janne Nielsen (1900) – Jessie Ipsen (KIF)
Kuglestød: Trine Mulbjerg (Sparta) – Maria Sløk Hansen (Hvidovre)
4x200 meter: M. Graversgaard – S. Slott Petersen – M. Kramer – A. S. Kirkegaard – A. S. Gudmundsdóttir

Mænd

60 meter: Morten D. Madsen (Skive AM) – Frederik Schou-Nielsen (Sparta)
200 meter: Kasper Olsen (Hvidovre AM) - Kolbeinn Höður Gunnarsson (ISL)
400 meter: Nick Ekelund-Arenander (Sparta) – Benjamin L. Vedel (AAM)
800 meter: Andreas Bube (Bagsværd AC) – Nicolai Hartling (Sparta)
1500 meter: Andreas Bueno (1900) – Michael Schmidt (KIF)
3000 meter: Jeppe Harboe (Sparta) – Andreas Lindgreen (Sparta)
60 meter hæk: Andreas Martinsen (1900) – Mathias Mørk (Helsingør IF)
Længdespring: Benjamin Gabrielsen (Sparta) - Þorsteinn Ingvarsson (ISL)
Højdespring: Janick Klausen (1900) – Massin Ait Bouziad (Sparta)
Stangspring: Rasmus W. Jørgensen (Sparta) – Mikkel M. Nielsen (Sparta)
Trespring: Massin Ait Bouziad (Sparta) - Anders Møller (Sparta)
Kuglestød: Óðinn Björn Þorsteinsson (ISL) - Guðni Valur Guðnasson (ISL)
4x200 meter: M. Madsen – B. L. Vedel – Ekelund-Arenander – K. Olsen – F. Schou-Nielsen – K. Gunnarsson

Social

Livekampe i dag

18:00 18:00 Randers FCRanders FCRFC - Silkeborg IFSilkeborg IFSIF
18:30 18:30 1. FC Heidenheim1. FC HeidenheimHEI - FC Würzburger KickersFC Würzburger KickersWBK
18:30 18:30 SV SandhausenSV SandhausenSAN - VfB StuttgartVfB StuttgartVFB
18:30 18:30 VfL BochumVfL BochumBOC - Hannover 96Hannover 96H96
18:45 18:45 Varde IFVarde IFVAR - Odense QOdense QODQ
19:00 19:00 Aalesunds FKAalesunds FKAAL - Sarpsborg 08Sarpsborg 08SAR
20:00 20:00 VitesseVitesseVIT - FC UtrechtFC UtrechtUTR
20:15 20:15 Lyngby BKLyngby BKLYN - FC NordsjællandFC NordsjællandFCN
Alle live-kampe i dag

Seneste kommentarer

  1. Marco de los Reyes - redaktør på DR Sporten TOP 10 Legenes største mandlige stjerner
  2. Marco de los Reyes - redaktør DR Sporten TOP 10 Legenes største kvindelige stjerner
  3. Marco De Los Reyes ANALYSE Der bliver noget at leve op til i Tokyo i 2020
  4. Marco de los Reyes - redaktør DR Sporten Bare rolig! Danmark kan stadig vinde 10 medaljer

Mest delte seneste uge