Sendeplan for OL på TV

Her kan du se sendeplanen for DR1 og DR2 under OL.

På DR1 sender vi omkring 280 timer direkte tv fra Beijing. På DR2, hvor du bla. kan følge ridekonkurrencerne, er der planlagt omkring 55 timers tv.

Herunder kan du se sendeplanerne for live-transmissionerne på DR1 og DR2. Når konkurrencerne i Kina er slut, samler vi op på dagens begivenheder i programmerne Ni Hao OL Højdepunkter (fra klokken 17->18:30 på DR1, afbrudt af børne-tv) og aftenprogrammet HI Hao aftenOL (efter den sene TV-avis på DR1.

Bemærk: Der vil komme masser af ændringer undervejs, når der trækkes lod i de enkelte sportsgrene.

OL-sendeplan for DR1

Fredag d. 8. august
Højdepunkter fra åbningsceremonien fra klokken 21:35-22:15

Dag 1, lørdag d.9.august
NI HAO OL direkte
03.00: Beach volley (med klip fra åbningsceremoni)
04.30: Håndbold, Ungarn-Sverige (k)
06.00: Beach volley
07.00: Sejlsport
08.00: Roning og sejlsport
12.00: Håndbold, Rusland-Korea (k) (forskudt sammendrag)
13.00: Boksning
14.30: Håndbold, Tyskland-Brasilien og boksning
16.15: Sammendrag af dagens vigtigste OL-begivenheder, blandt andet badminton, svømning og landevejscykling.

Dag 2, søndag d.10.august
NI HAO OL direkte
03.00: Håndbold, Kroatien-Spanien (m)
04.30: Beach volley og tennis
07.00: Sejlsport og boksning
08.45: Roning og sejlsport
12.00: Håndbold, Rusland-Island (m) (sammendrag)
13.00: Håndbold, Polen-Kina (m)
14.30: Tennis og boksning
17.00: Sammendrag af dagens vigtigste OL-begivenheder, blandt andet Danmark-Egypten i håndbold, badminton og svømning.

Dag 3, mandag d.11.august
NI HAO OL direkte
03.00: Beach volley
04.30: Håndbold, Brasilien-Ungarn (k)
06.15: Tennis og beach volley
07.00: Tennis og sejlsport
09.45: Håndbold, Korea-Tyskland (k) og roning
11.00: Tennis og boksning
14.45: Håndbold, Sverige-Rusland og tennis
17.00: Sammendrag af dagens konkurrencer, blandt andet badminton og svømning.

Dag 4, tirsdag d.12.august
NI HAO OL direkte
03.00: Beach volley
03.30: Brydning og beach volley
07.00: Sejlsport og beach volley
08.30: Udspring, 10-meter-finale (k) og sejlsport
09.45: Sejlsport/beachvolley/badminton
11.00: Tennis
12.50: Håndbold, Korea-Danmark (m)
14.45: Håndbold, Island-Tyskland (m)
16.15: Tennis
17.00: Sammendrag fra dagens konkurrencer, blandt andet badminton, svømning og håndbold

Dag 5, onsdag d.13.august
03.00: Håndbold, Rusland-Brasilien (k)
03.30: Brydning, indledende med Mark O. Madsen og håndbold fortsat.
04.30: Brydning fortsat
05.00: Brydning fortsat og beach volley
07.00: Beach volley
08.00: Roning, semifinaler, håndbold, Korea-Sverige (k)
10.00: Brydning, finaler og tennis
12.50: Tennis og boksning
14.45: Håndbold, Tyskland-Ungarn (k), tennis og boksning
16.30: Sammendrag fra dagens konkurrencer, blandt andet cykling, enkeltstart, badminton og svømning 

Dag 6, torsdag d.14.august
NI HAO OL direkte
03.00: Beach volley
04.45: Håndbold, Polen-Brasilien (k)
06.15: Beach volley
07.00: Sejlsport og beach volley
08.00: Roning, semifinaler i letvægtsklasserne, sejlsport og boksning
12.00: Tennis og sejlsport
13.00: Tennis og boksning
14.45: Håndbold, Frankrig-Kroatien (m)
16.15: Sammendrag fra dagens konkurrencer, blandt andet Danmark-Rusland i håndbold, badminton og svømning

Dag 7, fredag d.15.august
NI HAO OL direkte
03.00: Atletik med kuglestødskvalifikation med Joachim B. Olsen
07.00: Sejlsport og boksning
08.00: Roning, letvægtssemifinaler med guldfireren og de to dobbeltscullere, boksning og sejlsport
10.00: Tennis og sejlsport
13.00: Atletik med kuglestødsfinale

Dag 8, lørdag d.16.august
NI HAO OL direkte
03.00: Beach volley
04.45: Beach volley og håndbold: Egypten-Korea
06:15: Trampolin, indledende med Peter Jensen.
07.00: Sejlsport og boksning
08.00: Roning, finaler i tunge klasser, sejlsport og boksning
09.30: Roning fortsat og håndbold, Rusland-Tyskland (m)
10.00: Banecykling med finale i pointløb, roning og håndbold fortsat
12.00: Banecykling og tennis
13.00: Boksning og tennis
14.30: Håndbold, Danmark-Island og tennis

Dag 9, søndag d.17.august
NI HAO OL direkte
03.00: Håndbold, Sverige-Brasilien
04.00: Banecykling med 4 km holdforfølgelse, kvalifikation, og håndbold fortsat.
05.45: Atletik, marathon (k)
07.00: Sejlsport, medaljerace Yngling
08.00: Sejlsport, medaljerace, Finn og tennis, finale (k)
09.00: Roning med letvægtsfinaler med guldfireren og dobbeltsculler, sejlsport, medaljeræs, 49'er, tennis, finale (k)
10.30: Roning fortsat samt banecykling med 4 km holdforfølgelse, 1.runde, tennis, finaler
13.00: Håndbold, Rusland-Tyskland (k), tennis, finaler og boksning
14.45: Håndbold, Ungarn-Korea (k), tennis, finaler og boksning

Dag 10, mandag d.18.august
NI HAO OL direkte
03.00: Atletik
06.00: Håndbold, Spanien-Brasilien (m), afslutningen
06.15: Beach volley (forskudt)
07.00: Sejlsport og beach volley
09.45: Håndbold, Kroatien-Kina
10.30: Banecykling med Trine Schmidt i kvindernes pointløb og håndbold, fortsat
12.15: Banecykling med Danmark i finalen i 4 km holdforfølgelse
13.00: Atletik med finale i mændenes længdespring
16.20: Danmark-Tyskland, herrehåndbold
16.50: Idrætsgymnastik, disciplinfinaler

 

Dag 11, tirsdag d.19.august
NI HAO OL direkte
03.00: Beach volley
04.00: Triathlonfinale med Rasmus Henning
07.00: Sejlsport samt højdepunkter atletik og triathlon
10.30: Banecykling med finale i Madison (parløb) og boksning
12.45: Håndbold, Kina-Korea (k), banecykling og boksning
14.15: Håndbold, Rusland-Frankrig (k), udspring og boksning
16.30: Idrætsgymnastik, disciplinfinaler
 

Dag 12, onsdag d.20.august
NI HAO OL direkte
03.00: BMX-cykling med Amanda Sørensen og Henrik Baltzersen
05.30: Beach volley (forskudt)
07.00: Sejlsport
09.00: Synkronsvømning, duet-finale
10.30: BMX-cykling
11.00: Håndbold: Frankrig-Rusland og Island-Polen, kvartfinaler
11.45: Håndbold: Danmark-Kroatien, kvartfinale
13.30: Boksning, kvartfinaler
14.10: Håndbold:Korea-Spanien, kvartfinale
16.15: Boksning, kvartfinaler  

Dag 13, torsdag d.21.august
NI HAO OL direkte
03.00: Atletik og BMX-cykling, semifinaler og finaler
07.15: Sejlsport og beach volley, finaler, kvinder
11.00: Atletik (nattens stævne)
13.00: Atletik med kvindernes spydkastfinale og 200-meterløb.
16.20: Håndbold, semifinale (k)
16.45: Udspring, kvindernes 10-meter-finale

Dag 14, fredag d.22.august
NI HAO OL direkte
01.30: Atletik, 10-kamp og kapgang
06.15: Beach volley (forskudt)
07.00: Atletik, 10-kamp, stangspring
09.15: Beach volley 
10.30: Boksning, semifinaler
12.00: Bordtennis
13.00: Atletik med finaler i 10-kamp, mændenes stangspring og 4 x 100 m
16.25: Danmarks håndboldkamp

Dag 15, lørdag d.23.august
NI HAO OL direkte
04.00: Udspring, mændenes 10 meter-semifinale
05.45: Håndbold, en placeringskamp for kvinder (forskudt)
07.30: Håndbold, broncekamp (k)
09.15: Synkronsvømning, holdfinale, kommenteret af De Sorte Spejdere
10.30: Fodboldfinale (forskudt)
13.00: Boksning, finaler
16.00: Udspring, finale 10m (m)

Dag 16, søndag d.24.august
NI HAO OL direkte
01.20: Atletik, mændenes marathon
05.00: Rytmisk sportsgymnastik, gruppefinale
07.30: Boksning, finaler
09.35: Håndboldfinale (m)
11.30: Basketballfinale (m)
12.00: Boksning, finaler
14.00: Afslutningsceremoni
 

 
OL på DR2:

9. august:

00.25 - 03.55: Ridning, Military - Dressur: hold og individuel - dag 1

13.10 - 16.40: Ridning, Military - Dressur: hold og individuel - dag 1

 

10. august:

00.25 - 03.55: Ridning, Military - Dressur: hold og individuel - dag 2

 

11. august:

01.55 - 06.00: Ridning, Military - Cross country: hold og individuel

09.00 - 12.30: Kano/kajak-slalom - single, indledende

 

12. august:

13.10 - 18.00: Ridning, Military - Spring: hold og individuel, kvalifikation og finaler (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.10)

09.00 - 12.30: Kano/kajak-slalom - single, finaler

 

13. august:

13.10 - 18.00: Ridning, Dressur: holdfinale og individuel kvalifikation - dag 1 (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.30)

09.00 - 12.15: Kano/kajak-slalom - double, indledende

 

14. august:

13.10 - 18.10: Ridning, Dressur: holdfinale, inkl. medaljeceremoni og individuel kval. dag 2 (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.20)

09.00 - 11.40: Kano/kajak-slalom - double, finaler

 

15. august:

08.55: Kano og kajakslalom, finaler, udsat fra torsdag.
13.10: Ridning, Spring: individuel, 1. kvalifikationsrunde

 

16. august:

13.10 - 17.55: Ridning, Dressur: individuel, 2. kvalifikationsrunde

 

17. august:

13.10 - 16.45: Ridning, Spring: holdfinale 1. runde samt 2. kvalifikationsrunde individuel

 

18. august:

13.10 - 15.15: Ridning, Spring: individuel 3. kvalifikationsrunde samt finale hold

19. august:

13.10 - 16.15: Ridning, Dressur: individuel finale
16.30 - 17.00: Ridning, Dressur: individuel finale

21. august:

13.10 - 14.45: Ridning, Spring: individuel finale
16.10 - 18.00: Ridning, Spring: individuel finale (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.15)

  • Print
  • Del artiklen:

    Nyhedsbrev Tag dr.dk Sporten med dig

    Få dagligt nyt fra DR Sporten.

    Vælg mailingliste:

    Vis alle nyhedsbreve

    • Kun breaking:
    • Alle nyheder: