Opstillede i Københavns Kommune

Klik på kandidatens navn og læs mere - eller marker to kandidater og sammenlign deres politik.

A. Socialdemokratiet

Adnan Ahmad

Niels Andersen

Helle Bak Andersen

Jan Andreasen

Jette Bergenholz Bautrup

Winnie Berndtson

Ritt Bjerregaard

Kim Henrik Christensen

Jesper Christensen

Stig Ekman

Hamid El Mousti

Aia Fog

Thor Grønlykke

Henrik Aksel Hansen

Klaus Hansen

Susan Hedlund

Mona Heiberg

Anette Holst Christensen

Jakob Hougaard

Jens Juhl Jensen

Pia skovhede Jepsen

Siegfried Jürgensen

Tonny Lambert

Winnie Larsen-Jensen

Rene Rud Mikkelsen

Katrine Egaa Molin

Carsten Nielsen

Jens Nielsen

Johannes Nymark

Lars Rasmussen

Finn Rudaizky

Ikram Sarwar

Sikandar Malik Siddique

Tine Løvig Simonsen

Simon Strange

Anna Saakwa

Lise Thorsen

Anne Vang

Karen West

Morten Westergaard

Taner Yilmaz

B. Det Radikale Venstre

Frederik Berling

Klaus Bondam

Tina Bostrup

Mai Christiansen

Christian Holm Donatzky

Katrina Feilberg

Lars Rimfalk Jensen

Kasper Johansen

Stine Meldgaard

Bjarne Peter Nielsen

Bo Normander

Manu Sareen

Anders Thomsen

Monica Birgit Thon

Kasper Tingkær

Margrethe Wivel

David Munis Zepernick

Lars Østergaard

C. Det Konservative Folkeparti

Lone Skov Al Awssi

Johan P.O. Alsøe

Sven-Eric Bruhn Bertelsen

Channe M. Bjerringgaard

Ulrik Blindum

Andreas Boisen

Inger-Marie Dyrholm

Ben Haddou

Christine Bernt Henriksen

Christian Hesselberg

Rasmus Jarlov

Mogens Lønborg

Majbritt Mamsen

Susanne Møller

Jakob Næsager

Michael Rosenmark

Peter Schlüter

Kian Schmücker

Trine Søe

Holger Sørensen

Vilhelm Topsøe

Annette Wegener

D. Centrum Demokraterne

Tahsin Kaya

Nina Møgelhøj

Michael Thønnings

E. Retsforbundet

Thomas Ammitzbøll-Bach

Linda Ammitzbøll-Bach

Inge Kaj

Poul Gerhard Kristiansen

Kjeld Ivar Thomsen

F. Socialistisk Folkeparti

Lotte Thiim Bertelsen

Henrik Brandt

Camilla Burgwald

Thomas Skovhus Eriksen

Nicholas Thomas Farr

Bjarne Fey

Signe Goldmann

Lise Granerud

Frank Hedegaard

Hellen Hedemann

Jens Johansen

Torben Kastrup

Bo Asmus Kjeldgaard

Claus Knudsen

Jesper Laugesen

Britt Holst Lisbjerg

Heinrich Niels Metz

sven milthers

Rolando Antonio Muñoz

Bjarne Ejvind Petersen

Trine Schaltz

Claus Eismark Staal

Ninna Thomsen

Kresten Thomsen

G. De Grønne

Allan Christensen

Louise Kragh

Frederik Groth Nielsen

Jean Thierry

Kris Ømann

H. Det Humanistiske Parti

Dorthe Ellekær Jensen

Lars Kramer Kristensen

I. De Grønne Demokrater

Dave Michael Grønvall

I.. Grønne Demokrater.

Dave Michael Grønvall

Johannes Nielsen

Lissi Annette Petersen

Niels M. Uldall

J. Hampepartiet

Klaus Trier Tuxen

K. Kristendemokraterne

Kevin Nordmand Andersen

Nanna Bock

Katja Bojsen

Andreas Eriksen

Heino H. Gehlsen

Michael Hedelund

Henrik Gunnertoft Jensen

Jens Lund Jensen

Jørgen Hans Maltesen

Kirsten Elise Ottosen

Peter Sonne

Gunnar Bjørn Thomsen

L.. Gratis Lykke.

Claus Ankersen

Klavs Bo Christensen

L2. Cykel Logisk Institut,

Jens Erik Boyskov

Gerda Bredvig

Allan Sofus Jensen

Holger René Jørgensen

Hendrik Kronsager

Frank Lilja

Fanny Pedersen

Fanny Pedersen

Ruth Wiesel

L3. Mohammad Mustafa,

Mohammad Mustafa

L4. SunshinePartiet.

Leon Lassen

Peer J. Pedersen

M. Minoritetspartiet

Mona Andersen

Erik Bock

Ulla Carstensen

Abdul Wahid Reino Arild Pedersen

N. Velfærdslisten

John Erik Wagner

O. Dansk Folkeparti

Jette Merete Bertelsen

Anet Burchard

Carl Christian Ebbesen

Louise Frevert

Jørn Hindkjær

Heidi Frifeldt Larsen

Sonja Malene Pedersen

Villy Smedegaard

Karin Storgaard

Henrik Svendsen

P.. Aktive Pensionister

J. Andersen

Linda Nybo Andersen

Annette Hellmann

Svend Aage Jensen

John Lohse

Per Strange

Q. Mobilmast.

Michael Køhler

R. Kommunistisk Parti i Danmark

Betty Frydenbjerg Carlsson

Rikke G. F. Carlsson

Lars Emanuel

Hjørdis Nielsen

John Poulsen

T. Schiller Instituttets Venner

Tatiana Bessmertnaia

Camila Fabiola Brobjerg

Peter Fink-Jensen

Feride Istogu Gillesberg

Tom Gillesberg

Christina Bruun Jensen

Michelle Rasmussen

Michelle Rasmussen

Poul E. Rasmussen

Stig Sørensen

Elsebeth Molberg Thing

U. De Unge Pragmatikere.

Jacob Klit Hansen

Kristjan Gundsø Jensen

Anette Vilstrup Kruse

Nikolaj Asschenfeldt Vandrup

V. Venstre

Pia Allerslev

Leslie Arentoft

Morten Opstrup Asmussen

Lilian Bliksby

Tina Ravn Bonvang

Asbjørn Dyrgaard Christiansen

Lars Dueholm

Annette Engell

Kim Eskildsen

Martin Geertsen

Lasse Grosbøl

Christoffer Hall-Frederiksen

Jesper Schou Hansen

Lise Helweg

Martin Hirsch

Lars Hyllested

Erik Møller Jørgensen

Terje Kartvedt

Mads Krabbe

Jørgen Krause

Kurt Laursen

Cecilia Lonning

Glen Mandsberg

Peter Mikkelsen

Niels Kold Olesen

Søren Pind

Michael Sommer

Heidi Vang

Y. "Den Lille Mand"

Ahmet Cakici

Cahit Orue Cemil

Finn Onsberg Christensen

Tom Jæger

Z. Fremskridtspartiet

Claus Feldtstedt

Fr. Levring

Ingolf Rasmussen

Æ. Kærlighedspartiet

Harry Ahlberg

Erling Gregers Andersen

Ole Arp-Hansen

Jerry Asp

Anders Binderup

Sebbe Bruun

Sarah Christiansen

Lise Ellevang

Jes Christian Fisker

Jens Frederiksen

Jonas Graversgaard

Willy Gregor

Helle Zarp Groth

Thomas Grundt

Vivi Jo Heede

Scott Hill

Anni Hjorth

Lee Høgsberg

Thomas Jensen

Lasse Krejm Johansen

Peter Eliot Juhl

P. Kristensen

Allan Anarchos Kærlighedspartiet

Jack Køitzch

Josefine Maria Fisker Larsen

Elisabeth Lund

Bent Madsen

Carlos Maiato

Kirsten Larsen Mhoja

Elisabeth Mørch

Morten Nielsen

Karsten Nyvang

Jens Dahl Olsen

Johnny Olsen

Jón Pálsson

Giovanni Parlato

Erik Garbog Paulsen

Vagn Pedersen

Jeppe Schmidt

Lotte Seir

Christian Sievert

Michél Steckel

Richard Sørensen

Svend Aage Sørensen

Sej Sander Thorsen

Tom Frank Van Willigen

Morten Versner

K. Jørgen Wendt

Æ.. Løsgænger

Wallait Khan

Ø. Enhedslisten

Allan Ahmad

Michael Ansbak

Søren Bækmark Bisper

Helle Bliddal

Gry Blom Hempel

Per Bregengaard

Marie Brøndum

Jan Bötcher

Jens Kjær Christensen

Steen Eskildsen

Marianne Frederik

Jette Gottlieb

Gorm Gunnarsen

Sif Holst

Farrokh Jafari

Kaj Jessen

Inger V. Johansen

Morten Kabell

Maibritt Kerner

Nikolaj Møller Kofod

Rikke Lauritzen

Khaled Mustapha

Claus Pan Pedersen

Inge Ørum Petersen

Hanne Schmidt

Johanne Schmidt-Nielsen

Allan Mylius Thomsen

Mikkel Warming

Å. Christiania-Listen

Leif Botwel

Hannah Carlsen

Klaus Danzer

Yrsa Eghave

Emil Elvheden

Lars Fenger

Lars Grundt

Vibeke Pipaluk Hansen

Helga Højgaard Jørgensen

Niels Kûitse

Dorte La Cour

Allan Lausten

Britta Lillesøe

Jørgen Madsen

Bjarne Maagensen

Kirsten "Prajna" Olsen

Kirsten Olsen

Karsten Schubmann

Trine Sørensen

Anders Rames Thorsen

Nils Vest

Emmerik Warburg




Bemærk at kandidaterne af tekniske årsager er ordnet alfabetisk efter partibogstav og efternavn. Kandidaterne vil derfor ikke nødvendigvis optræde i viste rækkefølge på din stemmeseddel på valgdagen.