Sådan lever du både sundt og billigt

Tænk over hvad du kaster i kurven: Rødder, pasta og brød er varer, der både er billige og kan strækkes.

(© Colourbox)

I aften ser Madmagasinet Bitz & Frisk nærmere på dit madbuget. Kan det lade sig gøre at leve både sundt - og billigt - samtidig med, at man overholder myndighedernes kostråd?

Mens Mette Frisk afprøver, om det lader sig gøre at følge kostrådene og leve for et ugentligt madbudget på 350 kroner, så undersøger Christian Bitz, hvilke madvarer man skal gå efter, for at få mest mulig sundhed for pengene.

I den forbindelse har han udviklet et madbarometer, hvor han inddeler almindelige dagligvarer i fem trin i forhold til sundhed og hvad det koster. Se Bitz´madbarometer i bunden af artiklen.

De billige og brugbare danske rødder

I programmet medvirker også Rolf Lund, der bla. har udgivet bogen Kogebog for Fattigrøve. Han er af den opfattelse, at det faktisk kan lade sig gøre at leve for 1000 om måneden - det kan være en udfordring, men det lader sig gøre.

- Det er en god idé at gå efter de ting, der er sunde og billige og som kan strække sig længe - eksempelvis pasta, brød og kartofler. Og de gode gamle danske rodfrugter kål, gulerødder, selleri, løg etc, forklarer Rolf Lund, der selv lever for max. 3000 kroner om måneden - sammen med sin kone:

- Og det er incl. rødvin, toiletpapir og den slags. Og vi lider ingen nød.

Tjek lige kiloprisen

Rolf Lund forklarer videre, at der kan være mange penge at spare, hvis man tænker, før man køber ind.

- Jeg har bla. regnet ud, at hvis man køber fx. rucola eller babyspinat, så koster det, hvad der svarer til 130 kroner kiloet - det er samme pris, som man giver for oksemørbrad.

- Det vil sige, at så kan man hurtigt bruge 40.000 kroner om måneden. Mens man kan nøjes med godt 100 kr. hvis man valgte fx. hvedemel.

- Forstået på den led, at de over 40.000 kr kommer fra, at hvis man skal have sit energibehov dækket af rucola alene skal man spise 10-11 kg om dagen= 1300 kr og det vil om måneden koste over 40000 kr.

Man behøver kun at "spise" ca. 900 g hvedemel om dagen og det kan købes for ca. 3,5 kr= 100 kr om måneden.

-Selvfølgelig kan ingen spise så meget rucola, men hvis man hver gang man vælger en fødevare - vælger en i den dyre ende - vil man leve dyrt.

Få flere tips og gode råd i Madmagasinte Bitz & Frisk i aften DR1, 21.55.

Her kan du se Bitz´madbarometer: