FAKTA Her er årets vindere af Robert-prisen

Her kan du se den komplette liste over vindere, efter Robert-prisen søndag blev uddelt for 31. gang.

Tv-serien Arvingerne modtog flere priser ved årets uddeling af Robert-prisen. Her ses hovedforfatter Maya Ilsøe i forgrunden, mens skuespillerne står i baggrunden. (Foto: Claus Bech © Scanpix)

Film og tv-serier blev hædret søndag aften, da Robert-priserne blev uddelt.

Blandt årets vindere er Nymphomaniac som 'Årets danske spillefilm', Henrik Birch som 'Årets mandlige hovedrolle' og flere af skuespillerne fra tv-serien Arvingerne.

Robert-priserne blev uddelt af Danmarks Film Akademi, da filmakademiet fejrede dansk film og tv for 31. gang.

Her er en komplet liste over vindere:

Årets danske spillefilm: Nymphomaniac Director's Cut

Årets børne- og ungdomsfilm: Antboy: Den røde furies hævn

Årets instruktør: Lars von Trier / Nymphomaniac Director's Cut

Årets originale manuskript: Lars von Trier / Nymphomaniac Director's Cut

Årets adapterede manuskript: Lærke Sanderhoff & Søren Balle / Klumpfisken

Årets mandlige hovedrolle: Henrik Birch / Klumpfisken

Årets kvindelige hovedrolle: Bodil Jørgensen / All Inclusive

Årets mandlige birolle: Fares Fares / Fasandræberne

Årets kvindelige birolle: Danica Curcic / Stille hjerte

Årets scenograf: Sabine Hviid / Når dyrene drømmer

Årets fotograf: Manuel Alberto Claro / Nymphomaniac Director's Cut

Årets kostumier: Manon Rasmussen / Nymphomaniac Director's Cut

Årets sminkør: Louise Hauberg Lohmann, Thomas Foldberg & Morten Jacobsen / Når dyrene drømmer

Årets klipper: Molly Malene Stensgaard & Morten Højbjerg / Nymphomaniac Director's Cut

Årets sounddesigner: Kristian Selin Eidnes Andersen / Nymphomaniac Director's Cut

Årets score: Tina Dickow & Marie Fisker / En du elsker

Årets visuelle effekter: Peter Hjorth / Nymphomaniac Director's Cut

Årets korte fiktion/animation: Helium

Årets lange fiktion/animation: Lulu

Årets korte dokumentarfilm: Mig og min far - Hvem fanden gider klappe?

Årets lange dokumentarfilm: The Look of Silence

Årets korte tv-serie: Tidsrejsen

Årets danske tv-serie: Arvingerne

Årets kvindelige hovedrolle / tv-serie: Trine Dyrholm / Arvingerne

Årets mandlige hoverolle / tv-serie: Carsten Bjørnlund / Arvingerne

Årets kvindelige birolle / tv-serie: Lene Maria Christensen / Arvingerne

Årets mandlige birolle / tv-serie: Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne

Årets amerikanske film: Boyhood

Årets ikke-amerikanske film: Force Majeure

Æres-Robert: Christel Hammer

IB-prisen: Sigrid Dyekjær

Blockbuster Publikumsprisen: Fasandræberne

Kilde: Danmarks Film Akademi