Lærere og pædagoger varsler strejke: Her er de berørte skoler og daginstitutioner

Lærere i 10 kommuner skal strejke fra april, hvis det ikke lykkes at tegne overenskomst.

I alt 10.900 lærere og pædagoger er udtaget til strejke fra 4. april, (Foto: Claus Fisker © Scanpix)

Flere end 100.000 børns dagligdag kan blive ramt, hvis det ikke lykkes arbejdsmarkedets parter at tegne en ny overenskomst.

I alt 10.900 lærere og pædagoger er nemlig udtaget til strejke fra 4. april, hvilket bliver effektueret, hvis det ikke lykkes parterne at tegne en ny overenskomst.

Det oplyser Danmarks Lærerforening og BUPL - Børne- og Ungdomspædagogernes Landsforbund, der netop har udsendt et strejkevarsel.

Ifølge BUPL skal pædagoger i 12 udvalgte kommuner nedlægge arbejdet - og ifølge Danmarks Lærerforening er det lærere i 10 kommuner, der skal strejke. Strejkevarslet gælder for 171 skoler, lyder det i strejkevarslet fra Danmarks Lærerforening.

Danmarks Lærerforening her udtaget cirka 5.900 lærere til strejke, oplyser fagforeningen til DR Nyheder.

BUPL har udtaget 5200 pædagoger.

- Vi sender et signal til arbejdsgiverne om, at de skal tilbage til forhandlingsbordet, og at vi skal undgå en konflikt, siger Gordon Ørskov Madsen, der er formand for Overenskomstudvalget i Danmarks Lærerforening.

Inden det ender i strejke fra 4. april, skal parterne i Forligsinstitutionen, hvor forligsmand Mette Christensen skal se, om det er muligt at genoptage forhandlingerne og få parterne til at nå til enighed.

Hos BUPL fortæller formand Elisa Bergmann, at man vil stå sammen, og at det kan gøre forskellen, hvis de skal have deres krav igennem.

- Vi er klar til at gå meget langt. Det er på tide, at de offentligt ansatte også får del af den økonomiske fremgang, som Danmark er i, siger hun til Ritzau.

Herunder kan du se, hvilke kommuner og daginstitutioner der bliver ramt af en eventuel strejke.

Disse skoler rammes af strejke

  • Ballerup - Baltorpskolen, Hedegårdsskolen, Måløvhøj Skole, Skovlunde Skole, Skovvejens Skole.

  • Gentofte - Bakkegårdsskolen, Dyssegårdsskolen, Gentofte Skole, Hellerup Skole, Maglegårdsskolen, Munkegårdsskolen, Ordrup Skole, Skovgårdsskolen, Skovshoved Skole, Tjørnegårdsskolen, Tranegårdsskolen

  • Haderslev - Fællesskolen Bevtoft-Over Jerstal, Fællesskolen Favrdal-Fjelstrup, Fællesskolen Hammelev-Sct. Severi, Fællesskolen Hoptrup-Marstrup-Vilstrup, Fællesskolen Nustrup-Sommersted, Fællesskolen Starup-Øsby, Gram Skole, Lagoniskolen, Sønder Otting Skole

  • Herning - Arnborg Skole, Brændgårdskolen, Engbjergskolen, Gjellerupskolen, Gullestrup Skole, Haderup Skole, Hammerum Skole, Herningsholmskolen, Højgårdskolen, Kibæk Skole, Kildebakkeskolen, Kølkær Skole, Lind Skole, Lundgårdskolen, Skalmejeskolen, Skarrild Skole, Skolen på Sønderager, Snejbjerg Skole, Tjørring Skole, Vestervangskolen, Vildbjerg Skole, Vinding Skole, Ørnhøj Skole, Sunds-Ilskov Skole, Sdr. Felding Centralskole, Aulum-Hodsager Skole, Timring Skole, Sinding-Ørre Midtpunkt

  • Høje-Taastrup - Borgerskolen, Charlotteskole, Fløng Skole, Gadehaveskolen, Hedehusene Skole, Mølleholmskolen, Reerslev Skole, Selsmoseskolen, Sengeløse Skole, Torstorp Skole

  • Kalundborg - Buerup Skole, Firhøjskole, Gørlev Skole, Hvidebækskolen, Høng Skole, Kirke-Helsinge Skole, Løve-Ørslevskole, Nyrupskolen, Raklev Skole, Rynkevangskolen, Rørby Skole, Sejerø Skole, Skolen på Herredsåsen, Svebølle Skole, Tømmerup Skole, Årby Skole, Røsnæs Skole og Børnehus

  • Nyborg - 4kløverskolen, Birkhovedskolen, Danehofskolen, Vibeskolen

  • Silkeborg - Ans Skole, Balleskolen, Bryrup Skole, Buskelundskolen, Dybkærskolen, Frisholm Skole, Funder-Kragelund Skoler, Fårvang Skole, Gjern Skole, Gjessø Skole, Grauballe Skole, Gødvadskolen, Hvinningdalskolen, Langsøskolen, Resenbro Skole, Sejs Skole, Skægkærskolen, Sorring Skole, Sølystskolen, Thorning Skole, Trekløverskolen, Vestre Skole, Virklund Skole, Voel Skole

  • Vejen - Ands Børne- og skolecenter, Askov-Malt Skole, Brørupskolen, Bække Skole, Føvling Skole, Gesten Børnecenter, Grønvangskolen, Holmeåskolen, Højmarkskolen, Jels Skole, Lintrup Børnecenter, Rødding Skole, Skodborg Skole, Østerbyskolen, Glejbjerg Børne- og Skolecenter

  • Aalborg - Bislev Skole, Byplanvejens Skole, Ellidshøj Skole, Farstrup Skole, Ferslev Skole, Filstedvejens Skole, Frejlev Skole, Gandrup Skole, Gistrup Skole, Gl. Hasseris Skole, Gl. Lindholm Skole, Grindsted Skole, Gudumholm Centralskole, Gug Skole, Hals Skole, Herningvej Skole, Hou Skole, Højvangskolen, Klarup Skole, Kongerslev Skole, Kærbyskolen, Langholt Skole, Mellervangskolen, Mou Skole, Nibe Skole, Nr. Uttrup Skole, Nørholm Skole, Nøvling Skole, Sebber Skole, Seminarieskolen, Skansevejens Skole, Sofiendalskolen, Stolpedalsskolen, Sulsted Skole, Svenstrup Skole, Sønderbroskolen, Sønderholm Skole, Tofthøjskolen, Tornhøjskolen, Tylstrup Skole, Ulsted Skole, Vadum Skole, Vejgaard Østre Skole, Vestbjerg Skole, Vester Hassing Skole, Vester Mariendal Skole, Vesterkærets Skole, Vodskov Skole

  • Disse pædagogiske arbejdspladser bliver berørt: Tryk på kommunenavnet og se alle berørte institutioner

  • Ballerup - Alle med undtagelse af specialskolen Kasperskolen.

  • Gentofte - Begrænset til skolefritidsordninger, skoler og klubber dog undtaget Søgårdsskolen.

  • Haderslev - Alle med undtagelse af specialskolerne Moltrup Skole og Louiseskolen.

  • Herning - Alle med undtagelse af Specialskolen Åmoseskolen samt Heldagsskolen Munkgård.

  • Høje-Taastrup - Begrænset til skolefritidsordninger, skoler og klubber.

  • Kalundborg - Alle med undtagelse af Specialcenter Sigrid Undset Skolen og Kathøj – Svallerup Skole

  • Nyborg - Begrænset til skolefritidsordninger, skoler og klubber dog undtaget Nyborg Heldagsskole og Rævebakkeskolen.

  • Silkeborg - Alle institutioner undtaget Trivselscenter Ulvedal og Dybkær Specialskole.

  • Aalborg - Alle institutioner med undtagelse af specialskolerne Kollegievejens Skole og Egebakken samt Øster Uttrup – Godthåb Skole.

  • København - Begrænset til selvejende daginstitutioner og fritidshjem mv. og klubber under Børne- og Ungdomsforvaltningens område Nørrebro/Bispebjerg dog undtaget: Klub Absalon, Klynge NBS4, som består af Rymarksvænge Aktiv Centers Børnehave, Kantorparken Børnehave, Rådvadsvej Børnehave og TK’s Skovhytten, Fritidscenter Bispebjerg Nord, som består af fritidsklubberne RYAC, TK, Skrammel-legepladsen og Emdrup Søgård samt ungdomsklubberne RYAC, TK og Kantorparken.

  • Helsingør - Begrænset til daginstitutioner og fritidshjem mv. dog undtaget Specialbørnehaven Himmelhuset.

  • Vejen - Begrænset til skolefritidsordninger, skoler og klubber dog inklusive landsbyordninger, jfr. folkeskolelovens § 24a.

Facebook
Twitter