Aldrig sket før: To skuespillere dobbeltnomineret til stor dansk pris

Udover dobbeltnomineringen er blandt andre multikunstneren Bisse i spil ved Årets Reumert-prisuddeling.

Jens Albinus og Olaf Johannessen på scenen i deres prisnominerede roller i 'Det store stilehæfte' på Husets Teater. (Foto: Henrik Ohsten © © Henrik Ohstenhenrik@ohsten.dk+45 26 182 182)

Det er den tid på året, hvor champagnen sættes på køl, og takketalerne skrives i smug.

I dag offentliggøres de

nominerede
til Årets Reumert. En
prisuddeling
, der fejrer og hylder årest mest
imponerende
præstationer
på de skrå brædder.

Her ses Bisse i sin nu prisnominerede rolle i 'Helligtrekongersaften' på Odense Teater 2020. (Foto: Emilia Therese © www.emiliatherese.dkmail@emiliatherese.dk)

På listen over de mange

nominerede
finder man i år blandt andre Bodil Jørgensen, multikunstneren Bisse og Lotte Andersen - sidstnævnte har netop også har medvirket i DR1-serien 'Når støvet har lagt sig'.

En af de

nominerede
i kategorien 'Årets kvindelige hovedrolle' er Sara Viktoria Bjerregaard for 'denungewertherslidelser' hos Aarhus Teater. Sara Viktoria Bjerregaard er blandt andet kendt for 'De forbandede år', hvor man følger en dansk familie under besættelsen.

En usædvanlig tid

Som en helt

exceptionel
overraskelse i år, er det første gang, at to skuespillere nomineres sammen.

Det er skuespillerne Jens Albinus og Olaf Johannessen, der sammen er

nomineret
for deres roller som tvillingedrengene i Husets Teaters opsætning af Agota Kristofs roman 'Det store stilehæfte'. Forestillingen er i øvrigt også
nomineret
som 'Årets forestilling'.

Selvom

prisuddelingen
har masser af
præstationer
at fejre, så sætter corona-krisen helt naturligt også et præg på årets fest.

Med aflyste forestillinger og lukningstruede teatre på stribe, betyder det nemlig færre

præstationer
, der kan kæmpe om nomineringerne.

Derfor er der ingen

nominerede
i kategorien 'Årets Performer' i år. Der har simpelthen ikke været "et tilstrækkeligt felt af markante enkelt-
præstationer
, som har skilt sig ud fra selve performancen", skriver
prisuddelingen
selv.

Selve uddelingen finder sted 21. september på Folketeatret i København.

Men nok snak. Her er alle årets

nominerede
:

Årets forestilling

  • Min geniale veninde 1 + 2, Odense Teater

  • Ordet, Aarhus Teater

  • Det store stilehæfte, Husets Teater

Årets instruktør

  • Egill Pálsson, Fanny og Alexander, Aalborg Teater

  • Sargun Oshana, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid

  • Anja Behrens, Ordet, Aarhus Teater

Årets kvindelige hovedrolle

  • Lotte Andersen, Folkekongen, Husets Teater

  • Johanne Louise Schmidt, Cyrano de Bergerac og Penthesilea, Det Kongelige Teater

  • Sara Viktoria Bjerregaard, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid

Årets mandlige hovedrolle

  • Jacob Madsen Kvols, The Rocky Horror Show, Aarhus Teater

  • Ulver Skuli Abildgård, Jeppe på Bjerget, Vendsyssel Teater

  • Olaf Johannessen og Jens Albinus, Det store stilehæfte, Husets Teater

Årets kvindelige ensemblerolle

  • Sicilia Gadborg Høegh, Penthesilea, Det Kongelige Teater

  • Jela Natius Abildgaard, 150 meter til i morgen, Teater Nordkraft

  • Bodil Jørgensen, Den skaldede frisør, One and Only Musical Teater

Årets mandlige ensemblerolle

  • Kasper Dalsgaard, De hovedløse, Mungo Park

  • Ole Sørensen, Mod til at dræbe, Teatret Møllen

  • Bisse, Helligtrekongersaften, Odense Teater

Årets danser

  • Alexander Bozinoff, Kameliadamen, Det Kongelige Teater

  • Kizzy Matiakis, Blixen, Det Kongelige Teater

  • Astrid Elbo, Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret

Årets sanger

  • Susanne Resmark, Sweeney Todd, Det Kongelige Teater

  • Sine Bundgaard, Idomeneo, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell'Opera di Roma, Canadian Opera Company

  • Jens Søndergaard, Eugen Onegin, Den Jyske Opera, La Bohème, CPH Opera Festival og Østerbro Teater, og Rhinguldet, Den Ny Opera

Årets scenedesign

  • Christian Albrechtsen og Mathias Hersland, Lazarus, Aarhus Teater og Det Kongelige Teater

  • Johan Kølkjær, Dark Noon, Fix&Foxy og Østerbro Teater

  • David Gehrt, Ordet, Aarhus Teater

Årets dramatiker

  • Simone Isabel Nørgaard, Jordens Indre, Folketeatret

  • Marie Bjørn, Apokalypse, Teater Momentum

  • Anna Bro, Rædsel, AHA Produktion og Teater Grob

Årets børne-/ungdomsforestilling

  • Fra tidernes morgen, Marionetteatret

  • [pAp]-[kAs], Hvid Støj

  • Skam3, Aveny-T

Årets musical og musikteater

  • Brøgger, Østerbro Teater

  • Viva Las Vegas, Randers Teater

  • Urinetown, Fredericia Teater

Årets opera

  • Snedronningen, Det Kongelige Teater

  • La Bohème, Copenhagen Opera Festival og Østerbro Teater

  • Idomeneo, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real

  • Madrid, Teatro dell'Opera di Roma, Canadian Opera Company

Årets danseforestilling

  • Kammerballetten 2019, Det Kongelige Teater

  • Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret

  • Leas rum, Pernille Garde Stage Art

Årets performance

  • Det åbne hjerte, SIGNA og Aarhus Festuge

  • Champions & Mass Effect, HimHerAndIt og Bora Bora

  • Første parket, Kunstnerkollektivet Familien

Årets særpris

  • Room 4.1 Live, Kristján Ingimarsson Company

  • Apokalypse, Teater Momentum

  • Dark Noon, Fix&Foxy og Østerbro Teater

Facebook
Twitter