OVERBLIK Alle Reumert-vindere 1998-2014

Årets Reumert blev uddelt første gang i 1998 som en hæderspris. Siden er massevis af kategorier kommet til. Her kan du se alle vindere gennem tiden.

Tre af de helt store: Bodil Udsen, Ghita Nørby og Lars Mikkelsen. På listen nederst her på siden kan du se alle Reumert-vindere nogensinde. (© SCANPiX)

Afdøde Bodil Udsen modtog som den første nogensinde en Reumert-pris, da hun i 1998 modtog en hæderspris ”for gennem alle årene at have udvist […] mod på scenen, for med sit eget - og de andres - liv som indsats at have troet på denne øjeblikkets sublime kunstform.”

Siden den spæde start tilbage i slut-1990’erne har Årets Reumert hurtigt etableret sig som den største scenekunstpris i Danmark.

Søndag 21. juni uddeles i alt 26 priser, når Årets Reumert 2015 skal uddeles.

Alle Reumert-vindere nogensinde

Men hvilken forestilling var egentlig den bedste i 2010? Har Ghita Nørby vundet en Reumert? Og er der nogen, der har vundet en Reumert to år i træk?

Vi har været i arkiverne og giver dig her det fulde overblik over alle Reumert-vindere nogensinde – lige fra 1998 til og med 2014.

Listen vil blive opdateret, når vi har fundet de nye Reumert-vindere 21. juni.

Læs alt om Årets Reumert på dr.dk/reumert

Nuværende priser:

Årets hæderspris (2014-->)/Bikubens hæderspris (1998-2013)

  • 2015 ?

  • 2014 Henning Jensen, skuespiller

  • 2013 Klaus Hoffmeyer, instruktør

  • 2012 Tim Rushton, koreograf og leder af Dansk Danseteater

  • 2011 Lars Mikkelsen, skuespiller

  • 2010 Jytte Abildstrøm, skuespiller og teaterdirektør

  • 2009 Silja Schandorff, danser

  • 2008 Kirsten Olesen, skuespiller

  • 2007 Stig Fogh Andersen, kgl. operasanger

  • 2006 Thomas Lund, danser

  • 2005 Preben Kristensen, skuespiller

  • 2004 Karen-Lise Mynster, skuespiller

  • 2003 Ghita Nørby, skuespiller

  • 2002 Nikolaj Hübbe, kgl. Balletdanser

  • 2001 Nikolaj Cederholm, dramatiker, instruktør, skuespiller og teaterdirektør

  • 2000 Jørgen Reenberg, skuespiller

  • 1999 Lisbeth Balslev, operasanger

  • 1998 Bodil Udsen, skuespiller

Bodil Udsen, skuespiller, vandt den første Reumert nogensinde tilbage i 1998. Det var en særlig hæderspris. (Foto: MOGENS LADEGAARD © SCANPiX)

Årets forestilling

  • 2015 ?

  • 2014 ”Metamorfoser”, Det Kongelige Teater

  • 2013 "Skakten" på Aarhus Teater og CaféTeatret

  • 2012 "Mågen" på Det Kgl. Teater

  • 2011 "Den unge Werthers lidelser" på Det Kgl. Teater

  • 2010 "Richard III" på Det Kgl. Teater

  • 2009 "Breaking the Waves", Odense Teater

  • 2008 ”Et Drømmespil”, Betty Nansen Teatret

  • 2007 ”Nick Cave Teaterkoncerten”, Aarhus Teater

  • 2006 ”Havfruen”, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör

  • 2005 "Demokrati", Betty Nansen Teatret

  • 2004 "Flugt", Det Kgl. Teater

  • 2003 ”Kabale og Kærlighed”, Det Kgl. Teater

  • 2002 ”Når vi døde vågner”, Betty Nansen Teatret

  • 2001 ”Hamlet”, Aalborg Teater

  • 2000 ”Sælsomt Mellemspil”, Det Kgl. Teater

  • 1999 ”Personkreds 3”, Betty Nansen Teatret/Edison

Årets særpris (2014à)/ Juryens særpris (2012-13)/Årets Reumert særpris (2000 og 2002)

  • 2015 ?

  • 2014 ”Boys Don’t Cry”, Mungo Park og Eventministeriet, Det Kongelige Teater

  • 2013 "Manifest 2083", CaféTeatret

  • 2012 "BLAM!" med Neander Teater

  • 2002 Jacob Schokking, instruktør

  • 2000 Preben Harris, skuespiller og teaterinstruktør

Årets kvindelige hovedrolle

  • 2015 ?

  • 2014 Marianne Høgsbro, ”Indenfor murene”, Aalborg Teater

  • 2013 Tammi Øst i "Kirsebærhaven" på Aalborg Teater

  • 2012 Kirsten Olesen for "Gengangere" på Det Kgl. Teater

  • 2011 Ina-Miriam Rosenbaum for "Marguerite Viby — en pige med pep", Off/Off Produktion, og "Hitler on the Roof", Leman & Rosenbaum

  • 2010 Signe Egholm Olsen i "Bygmester Solness", Det Kgl. Teater

  • 2009 Tammi Øst,"Ansigtet mod væggen", Holland House og Café Teatret og "Stuk", Det Kgl. Teater

  • 2008 Sofie Gråbøl, ”Et drømmespil”, Betty Nansen Teatret

  • 2007 Karen-Lise Mynster, 'Pietà', Husets Teater, og 'Håndbog i overlevelse', Teater Grob

  • 2006 Maria Rossing, ”Den Kaukasiske Kridtcirkel”, Det Kgl. Teater

  • 2005 Meike Bahnsen, "Anna Karenina", Aalborg Teater

  • 2004 Ulla Henningsen, "Dødsdansen", Betty Nansen Teatret/Edison

  • 2003 Karen-Lise Mynster, ”Fra regnormenes liv”, Det Danske Teater

  • 2002 Trine Dyrholm, ”4:48 Psykose”, Betty Nansen Teatret/ Edison

  • 2001 Jannie Faurschou, ”Så enkel er kærligheden”, Rialto Teatret

  • 2000 Kirsten Olesen, ”Sælsomt Mellemspil”, Det Kgl. Teater

  • 1999 Tammi Øst, ”Aske til Aske — Støv til Støv”, Husets Teater

Skuespiller Ghita Nørby vandt Årets hæderspris i 2003. (Foto: NIELS AHLMANN OLESEN © SCANPiX)

Årets mandlige hovedrolle

  • 2015 ?

  • 2014 Søren Sætter-Lassen, ”Faderen”, Det Kgl. Teater

  • 2013 Ole Lemmeke i "Bang og Betty" på Folketeatret

  • 2012 Jens Albinus for "Jeppe på Bjerget" på Aarhus Teater

  • 2011 Mads M. Nielsen for "Udslet Hornsleth" på Teater V

  • 2010 Søren Sætter-Lassen for "Richard III", Det Kgl. Teater

  • 2009 Jens Albinus, "Stuk", Det Kgl. Teater

  • 2008 Nicolas Bro, ”Hamlet”, Det Kgl. Teater

  • 2007 Nicolas Bro i ”Faust”, Det Kgl. Teater

  • 2006 Jørgen Reenberg, ”Indenfor murene”, Det Kgl. Teater

  • 2005 Henning Jensen, ”Pinocchios Aske”, Det Kgl. Teater

  • 2004 Gyrd Løfqvist i "Gæsten", Teatret ved Sorte Hest

  • 2003 Jesper Langberg, "Festen", Mammutteatret

  • 2002 Nikolaj Lie Kaas ”Peer Gynt”

  • 2001 Flemming Enevold, ”The Phantom of the Opera”

  • 2000 Søren Pilmark, ”København", Betty Nansen Teatret

  • 1999 Henning Jensen ”Personkreds 3”, Edison, Betty Nansen Teatret

Skuespiller Lars Mikkelsen har også vundet Årets hæderspris. Det gjorde han i 2011. (Foto: Sophia Juliane Lydolph © SCANPiX)

Årets kvindelige birolle

  • 2015 ?

  • 2014 Margrethe Koytu, ”Varmestuen” af Bro, Trolin, Ellekilde og Grue

  • 2013 Maria Rossing i "Madame Bovary" og "Kagefabrikken", Det Røde Rum, Det Kongelige Teater

  • 2012 Sigrid Husjord for "Oliver med et twist" på Nørrebro Teater

  • 2011 Tammi Øst for "Misantropen" på Det Kgl. Teater

  • 2010 Merete Voldstedlund for "Petra von Kants bitre tårer", "Noras Sønner" og "Undskyld gamle...", Aarhus Teater

  • 2009 Birthe Neumann, "Håndværkerne" og "Stuk", Det Kgl. Teater

  • 2008 Louise Fribo, ”Hoffmanns Eventyr”, Det Kgl. Teater

  • 2007 Bente Eskesen, ”Løgn og latin”, Privatteatret

  • 2006 Marianne Mortensen, ”Brandes”, Det Kgl. Teater

  • 2005 Marie Louise Wille, ”Frøken Julie”, Kaleidoskop og ”Anna Karenina”, Aalborg Teater

  • 2004 Lane Lind, "Stor ståhej for Ingenting", Grønnegårds Teatret

  • 2003 Bodil Udsen, "Misantropen", Betty Nansen Teatret

  • 2002 Stine Schröder Jensen, ”Strip”, Folketeatret

  • 2001 Ulla Henningsen, ”Woyzeck”, Betty Nansen Teatret

  • 2000 Sofie Gråbøl, ”Gengangere”, Det Kgl. Teater

  • 1999 Lily Weiding, ”Aske til Aske — Støv til støv”, Husets Teater

Årets mandlige birolle

  • 2015 ?

  • 2014 Andreas Jebro, ”Den spanske flue”, Aalborg Teater

  • 2013 Thomas Hwan i "Macbeth", "Madame Bovary" og "Kagebrikken" på Det Kongelige Teater

  • 2012 Henrik Lund for "Singin' in the Rain" på Det Ny Teater

  • 2011 Martin Ringsmose for "Hellig3kongersaften" på Aalborg Teater

  • 2010 Morten Burian i "Uterus", Husets Teater og "Besættelse", Svalegangen

  • 2009 Nicolai Dahl Hamilton, "Modern Life", Café Teatret, "Den politiske kandestøber", Grønnegårdsteatret og "Darwins Testamente", Det Kgl. Teater

  • 2008 Kurt Dreyer i ”Heksejagt” og ”12 møder med et vidunderbarn”

  • 2007 Frank Thiel, ”Hjem, kære hjem”

  • 2006 Paul Hüttel, ”Skyelskeren”, Teatret ved Sorte Hest

  • 2005 Anders Baggesen i ”Lykke-Per”

  • 2004 Mads M. Nielsen, "Den Gerrige", Odense Teater

  • 2003 Kristian Halken, ”Spindoctor”, Nørrebros Teater, ”Som man behager”, Grønnegårds Teatret, ”Danny Crowe Show”, Mungo Park og ”Tusind og én nat — NU”, Betty Nansen Teatret

  • 2002 Nicolas Bro, ”Skrigerne”, Aveny-T

  • 2001 Kristian Halken, ”Mine to Søstre”, Husets Teater

  • 2000 Søren Sætter-Lassen, ”Don Carlos”, Det Kgl. Teater

  • 1999 Anders Wodskou Berthelsen, ”Personkreds 3”, Betty Nansen Teatret/ Edison

Årets sanger

  • 2015 ?

  • 2014 Henriette Bonde-Hansen, ”Lucia di Lammermoor”, Den Jyske Opera.

  • 2013 Ann Petersen i "Tristan og Isolde", Den Jyske Opera

  • 2012 Johan Reuter for "Kvinden uden skygge" og "Cosí fan tutte" på Det Kgl. Teater

  • 2011 Maria Lucia Heiberg Rosenberg for "Wicked" på Det Ny Teater

  • 2010 Ann Petersen i "Ariadne på Naxos", Det Kgl. Teater

  • 2009 Tina Kiberg, "Ragnarok", Den Ny Opera og "Wozzeck", Det Kgl. Teater

  • 2007 Susanne Resmark, ”Lohengrin”, Det Kgl. Teater

  • 2005 Eva Johansson, ”Elektra”, Det Kgl. Teater

  • 2003 Inger Dam-Jensen, ”Julius Cæsar”, Det Kgl. Teater

  • 2001 Stephen Milling, "Parsifal", Det Kongelige Teater

Årets danser

  • 2015 ?

  • 2014 Alban Lendorf, “Come Fly Away”, “Grand Pas Classique” og “Manon”, Det Kongelige Teater

  • 2013 Gudrun Bojesen i "Kameliadamen", Det Kongelige Teater

  • 2012 Alban Lendorf for "Etudes" og "Tjajkovskij Pas de Deux" på Det Kgl. Teater

  • 2011 Maria Bernholdt for "Brahms Waltzes" og "Et Folkesagn" på Det Kgl. Teater

  • 2010 Caroline Cavallo i "Dances at a Gathering", Det Kgl. Teater

  • 2008 Gudrun Bojesen, ”Silk & Knife”, Det Kgl. Teater

  • 2006 Silja Schandorff, ”Manon” og ”Romeo og Julie”, Det Kgl. Teater

  • 2004 Thomas Lund, "Sylfiden” og ”Napoli", Det Kgl. Teater

  • 2002 Silja Schandorff, ”Sylfiden” og "Turandots drøm", Det Kgl. Teater

Årets instruktør

  • 2015 ?

  • 2014 Madeleine Røn Juul, ”Fruentimmerskolen” på Grønnegårds Teatret, ”Jeg hedder Bente” på Teatret ved Sorte Hest og ”Hotel Nelson”, Teater Grob

  • 2013 Minna Johannesson for "Anne Linnet Teaterkoncert - Jeg er jo lige her", Aalborg Teater

  • 2012 Elisa Kragerup for "Det gode menneske fra Sezuan" og "Sonetter" på Det Kgl. Teater

  • 2011 Elisa Kragerup for "Den unge Werthers lidelser" på Det Kgl. Teater og "Hvid Magi" på Betty Nansen Teatrets anneksscene Edison

  • 2010 Rune David Grue for "Pornografi", Aalborg Teater samt "Forbrændt" og "Ulysses von Ithacia", Det Kgl. Teater

  • 2009 Jacob F. Schokking, "Ansigtet mod væggen", Holland House og Café Teatret og "Mand møder kvinde: teori og praksis", Holland House og Kaleidoskop

  • 2008 Klaus Hoffmeyer, ”12 møder med et vidunderbarn”, Odense Teater

  • 2007 Kamilla Wargo Brekling, "Om et øjeblik", Betty Nansen Teatret

  • 2006 Katrine Wiedemann, ”Havfruen” og ”Den kaukasiske kridtcirkel”

  • 2005 Peter Langdal, ”Demokrati”, Betty Nansen Teatret

  • 2004 Alexa Ther, ”Antigone”, Det Kgl. Teater, ”På den 2. side”, Plan B og ”Sting”, Café Teatret

  • 2003 Staffan Valdemar Holm, ”Antikrist” og ”Kabale og Kærlighed”, Det Kgl. Teater

  • 2002 Peter Langdal, ”Når vi døde vågner”, Betty Nansen Teatret

  • 2001 Kasper Holten, "Hamlet", Aalborg Teater

  • 2000 Peter Langdal, ”København”, Betty Nansen Teatret

  • 1999 Madeleine Røn Jul, ”Personkreds 3”, Betty Nansen Teatret/ Edison

Årets scenograf

  • 2015 ?

  • 2014 Palle Steen Christensen, ”Metamorfoser” og ”Sandmanden”, Det Kongelige Teater og ”Transformatoren”, Nielsen Bevægelsen og CaféTeatret (S/H)

  • 2013 Börkur Jónsson for "Bastard - En familiesaga", FÅR302

  • 2012 Kirsten Dehlholm, Willie Flindt, Jesper Kongshaug for "War Sum Up" på Hotel Pro Forma

  • 2011 Olav Myrtvedt for "Hellig3kongersaften" på Aalborg Teater

  • 2010 Edward Lloyd Pierce for "Ingen møder nogen", Husets Teater

  • 2009 Marco Arturo Marelli, "Rosenkavaleren", Det Kgl. Teater

  • 2008 Maja Ravn, ”Et drømmespil”, Betty Nansen Teatret

  • 2007 Martin Tulinius, "Faust", Det Kgl. Teater

  • 2006 Martin Tulinius, ”Havfruen”, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör

  • 2005 Thomas Bjørnager, "Farlige Forbindelser", Østre Gasværk Teater

  • 2004 Birgitte Mellentin, "Verdens ende", Husets Teater og "På sporet af den tabte tid", Aarhus Teater og "Den forviste Engel", Rialto Teatret

  • 2003 Martin Tulinius, ”On this Planet”, Den Anden Opera, Kaleidoskop og Athelas Sinfonietta Copenhagen og ”Østrig”, Kaleidoskop

  • 2002 Steven Scott, ”She Loves You”, Peter Schaufuss-balletten

  • 2001 Robert Wilson, ”Woyzeck”, Betty Nansen Teatret

  • 2000 Bente Lykke Møller, ”Don Carlos”, Det Kongelige Teater

  • 1999 Marianne Nilsson, ”Snart kommer Tiden”, Dr. Dantes Aveny

Årets dramatiker

  • 2015 ?

  • 2014 Anna Bro, ”Varmestuen”, af Bro, Trolin, Ellekilde og Grue

  • 2013 Christian Lollike for "Skakten", Aarhus Teater og CaféTeatret, "Manifest 2083", CaféTeatret og "Kagefabrikken", Det Kongelige Teater

  • 2012 Thomas Levin for "Peter og elgen" på Teater Grob

  • 2011 Jakob Weis for "Udslet Hornsleth" for Teater V

  • 2010 Peter Asmussen for "Ingen møder nogen", Husets Teater

  • 2009 Christian Lollike, "Kosmisk frygt eller den dag Brad Pitt fik paranoia", Aarhus Teater

  • 2008 Claus Flygare, Kari Vidø og Lars Kjeldgaard, ”Fobiskolen”, Mammutteatret

  • 2007 Jakob Weis, ”Håndbog i overlevelse”, Teater Grob og ”Helmer Hardcore”, Teater V

  • 2006 Vivian Nielsen, ”Brandes”, Det Danske Teater

  • 2005 Jokum Rohde, ”Pinocchios aske”, Det Kgl. Teater

  • 2004 Astrid Saalbach, "Verdens ende", Husets Teater

  • 2003 Claus Beck-Nielsen, ”En sidste sang” og ”Parlamentet”, Das Beckværk (på Gladsaxe Teater)

  • 2002 Nikoline Werdelin, ”Boblerne i Bækken”, Aveny-T

  • 2001 Nikoline Werdelin, ”Mine to Søstre”

  • 2000 Martin Tulinius, ”K”, Kaleidoskop

  • 1999 Line Knutzon, ”Først bli’r man jo født” og ”Snart kommer tiden”, Dr. Dantes Aveny

Årets børne-/ungdomsforestilling

  • 2015 ?

  • 2014 ”4 EVER”, Opgang2

  • 2013 "Dengang vi blev væk", Det Olske Orkester

  • 2012 "Små skridt" med Teater My

  • 2011 "Fra månen og ned" på Det Lille Teater

  • 2010 "6 P LR K?" af Teatret st. tv. og Nørregaards Teater

  • 2009 "Historien om en mor", Corona La Balance og Figura Ensemble

  • 2008 ”Gidsel - en historie i virkeligheden”, Holbæk Teater

  • 2007 ”Frikvarter”, Marionetteatret

  • 2006 ”Du må være en engel, Hans Christian”, Gruppe 38

  • 2005 "Dorthes hjerte", Det Lille Turnéteater

  • 2004 ”Nikio og den store Samurai”, Zangenbergs Teater

  • 2003 ”Den Lille Pige med Svovlstikkerne”, Gruppe 38

  • 2002 "Mester flytter", Det Lille Teater

  • 2001 ”Lennie og George”, Teatret Møllen

  • 2000 ”Haiku” og ”Se Mig”, Teater Rio Rose

  • 1999 ”Happy End”, Corona Danseteater

Årets opera

  • 2015 ?

  • 2014 ”Otello”, Det Kongelige Teater

  • 2013 Il Trittico, Det Kongelige Teater

  • 2012 "Kvinden uden skygge" på Det Kgl. Teater

  • 2011 "Die Tote Stadt" på Den Jyske Opera

  • 2010 "Livlægens Besøg", Det Kgl. Teater

  • 2009 "Rosenkavaleren", Det Kgl. Teater

  • 2008 "Poppeas Kroning”, Det Kgl. Teater

  • 2007 ”Skriftestolen”, Den Jyske Opera

  • 2006 ”Nibelungens Ring”, Det Kgl. Teater

  • 2005 "Elektra", Det Kgl. Teater

  • 2004 ”Rhinguldet”, Det Kgl. Teater

  • 2003 ”Julius Cæsar”, Det Kgl. Teater

  • 2002 ”Rejsen til Reims”, Det Kgl. Teater

  • 2001 ”Cosi fan tutte”, Aarhus Sommeropera

  • 2000 ”Tjenerindens Fortælling”, Det Kgl. Teater

  • 1999 ”Elektra”, Den Jyske Opera

Årets musikteater/show

  • 2015 ?

  • 2014 ”En kort en lang”, Aalborg Teater

  • 2013 "Love Never Dies", Det Ny Teater

  • 2012 Teaterkoncert med sange af Leonard Cohen på Aarhus Teater

  • 2011 "Hvid Magi" på Betty Nansen Teatret

  • 2010 "High School Musical II", Fredericia Teater

  • 2009 "69 - en rockteaterkoncert", Holbæk Teater

  • 2008 ”Chicago”, Det Ny Teater

  • 2007 ”Anden på Coke”, Anders Matthesen

  • 2006 “Den Eneste Ene”, The One and Only Company

  • 2005 "Sommer i Tyrol", Nørrebros Teater

  • 2004 “The Sound of Music”, Det Ny Teater

  • 2003 ”The Citizen”, Odense Internationale Musikteater

  • 2002 ”Troldmanden fra Oz (The Wiz)”, Folketeatret

  • 2001 “Woyzeck”, Betty Nansen Teatret

  • 2000 ”Rent”, Aalborg Teater

  • 1999 ”Trold kan tæmmes”, Gladsaxe Teater

Årets danseforestilling

  • 2015 ?

  • 2014 ”Rite of Spring – Extended”, Granhøj Dans

  • 2013 "Men & Mahler", Granhøj Dans, co-produceret af Bora Bora på vegne af DNA

  • 2012 "Living Room" af Tina Tarpgaard og Recoil Performance Group

  • 2011 "Et Folkesagn" på Det Kgl. Teater

  • 2010 "Frost", Dansk Danseteater

  • 2009 "Labyrint", Tim Rushton, Dansk Danseteater

  • 2008 ”Silk & Knife”, Det Kgl. Teater

  • 2007 ”Dancing on the Front Porch of Heaven”, Det Kgl. Teater

  • 2006 ”Requiem”, Tim Rushton på Det Kgl. Teater

  • 2005 "Kridt", Nyt Dansk Danseteater

  • 2004 "Nøddeknækkeren", Aveny-T

  • 2003 ”Spejlet — eller det der ånder i skyggen”, Kitt Johnson/X-act

  • 2002 ”Make-Up”, Kenneth Kreutzmann

  • 2001 Palle Granhøj, ”Headbreak”

  • 2000 ”Busy Being Blue”, Tim Rushton på Dansescenen

  • 1999 ”Orbit”, Kenneth Kreutzmann

Talentpriser

  • 2015 scenograf Julian Toldam Juhlin, dramatiker Henrik Szklany, sopran Cornelia Beskow, scenograf Karin Gille, skuespiller Ena Spottag, scenograf Laura Rasmussen, skuespiller Magnus Bruun, skuespiller Sicilia Gadborg Høgh, skuespiller Nanna Cecilie Bang, skuespiller Josephine Park

  • 2014 skuespiller Asbjørn Krogh Nissen, balletdanser Benita Bünger, skuespiller Benjamin Stender, danser David Price, skuespiller Esben Smed, dramatiker Kirstine K. Høgsbro, sopran Lise Davidsen, performer Patrick Terndrup, instruktør Rasmus Ask, skuespiller Sophie Zinckernagel

  • 2013 skuespiller Thue Ersted Rasmussen, sanger Thomas Storm, dramatiker Ghita Makowska Rasmussen, sanger Josephine Andersson, koreograf Stephanie Thomasen, danser Magnus Christoffersen, skuespiller Sofia Saaby Mehlum, instruktør Maria Kjærgaard-Sunesen, scenograf Nathalie Mellbye, skuespiller Morten Klode

  • 2012 Rosa Sand Michelsen, Simon Duus, Anne Zacho Søgaard, Ida Prætorius, Jesper Dupont, Lars Mølsted, Jacob Schjødt, Lila Nobel Mehabil, Lise Lauenblad, Julie Maj Jakobsen

  • 2011 Christine Sønderris, Kristine Yde Eriksen, Thomas Markmann, Zaki Youssef, Hadi Ka-Koush, Alessandro Sousa Pereira, Maja Juhlin, Jon Axel Fransson, Esben Dalgaard Andersen, Jens Christian Tvilum

  • 2010 Johanne Eggert, Merete Mærkedahl, Daniel Rylander, Mikkel Løvenholdt Reenberg, Johanne Louise Schmidt, Ludvig Lindström, Signe A. Mannov, Thomas Hwan, Louisa Yaa Aisin, Mads Rømer Brolin-Tani

  • 2009 Özlem Saglanmak, Stefania Omarsdottir, Petrea Søe, Marie Dalsgaard, Line Mørkeby, Ene Øster Bendtsen, Det Unge Dansekompagni v/Marie Brolin-Tani, David Danholt, Carsten Svendsen, Audun Iversen

  • 2008 Trine Bastrup Møller, Rolf Hansen, Patricia Schumann, Kitt Maiken Mortensen, Katrine Høj Andersen, Julie Riis, Jesper Riefensthal, Heinrich Christensen, Birgitte Hjort Sørensen, Alexander Stæger

  • 2007 Anders Juul, Anders Lundorph, Andrea Pellegrini, Andreas Garfield, Astrid Lynge Ottosen, Christina L Olsen, Malin Brolin-Tani, Rikke Bilde, Rikke Lylloff, Rune David Grue

  • 2006 Heidi Colding-Hansen, Anders Astrup Jensen, David Boyd, Susanne Grinder, Aleksa Okanovic, Rasmus Fruergaard, Sebastian Kloborg, Mads Knarreborg, Maria Lucia Heiberg Rosenberg, Ida Marie Ellekilde

  • 2005 Jonatan Spang, Kasper le Fevre, Maria Keohane, Cecilie Lassen, Laura Ljungdalh, Lars Topp Thomsen, Lenemarie Olsen, Olaf Højgaard, Peter Pilegaard, Lotte Bergstrøm

  • 2004 Maria Rossing, Yao Wei, Paw Henriksen, Elisabeth Linton, Elisabeth Jansson, Charlotte Guldberg

  • 2003 Laura Bro, Thomas Levin, Maria Rich, Lai Yde Holgaard, Kristoffer Sakurai, Michael Lindberg

  • 2002 Mia Lyhne, Mette K Madsen, Thomas L Corneliussen, Jacob Weble, Kasper Ravnhøj, Ernst Sondum Dalsgard

  • 2001 Line Kruse, Helge Rønning, Hanne Damm, Jens Jacob Tychsen, Sarah van Patten, Sarah Gottlieb

  • 2000 Maibritt Saerens, Jesper Dræby, Caspar Philipson, Ann Petersen, Stine Stengade, Morten Eggert

  • 1999 Thure Lindhardt, Nikolaj Lie Kaas, Helene Gjerris, Christoffer Berdal, Nicolas Bro, Tina Højlund

Tidligere priser:

Årets store, lille forestilling

  • 2011 "Kvinde kend din krop" på Mungo Park

  • 2010 "Historien om alt", Flyvende Grise og Jomfru Ane Teatret

  • 2009 "Klumpfisken", Teater Får302

  • 2008 ”Flammens muse”, Kaleidoskop

  • 2007 ”August”, Teatret

  • 2006 ”Forstad”, Mungo Park

  • 2005 "Guitaristerne", Mungo Park

Årets specialitet

  • 2004 "Zirkus Nemo – nu med neon", Søren Østergaard

Årets cabaret/show

  • 2003 ”Med på en kigger. Søs & Kirsten”

  • 2002 ”Osvald”, Bådteatret

  • 2001 ”Ind til Benet — Et Livstykke”, Ina-Miriam Rosenbaum

  • 2000 ”Tågænger”, Karen-Lise Mynster, Cafe Liva

  • 1999 ”Lulu”, Odense Internationale Musikteater

Årets Broadway-pris

  • 2000 Morten Staugaard

Facebook
Twitter