Årets største filmsucces snydt - her er de nominerede til Robert-priserne

'Jagtsæson' er blevet set af knap en halv million i de danske biografer, men får ikke én eneste Robert-nominering.

Det er skuespillerne Mille Dinesen (tv.), Lærke Winther (th.) samt Stephania Potalivo, der har hovedrollerne i biografsuccesen 'Jagtsæson'. De får dog ikke mulighed for at modtage en Robert-pris for deres arbejde. (Foto: Andreas Bastiansen © Nordisk Film Production)

Det var den mest sete danske film, der udkom i 2019.

Mere end 470.000 danskere indløste nemlig billet til komediefilmen 'Jagtsæson', der har Mille Dinesen i hovedrollen som den fraskilte singlemor Eva, som tager på spaweekend med sin veninde og eksmandens nye kæreste.

Men på trods af den store publikumssucces må filmen og dens skuespillere spejde langt efter anerkendelse fra Danmarks Film Akademi, der uddeler den prestigefyldte film- og tv-pris Robert-prisen.

Filmen er nemlig ikke nomineret til én eneste pris ved årets uddeling, der finder sted den 26. januar. Det står klart, efter at Danmarks Film Akademi mandag har offentliggjort årets nomineringer i en pressemeddelelse.

Til gengæld regner det med nomineringer til film som 'Ser du månen, Daniel', 'Dronningen' og 'Før frosten'.

'Ser du månen, Daniel' handler om fotografen Daniel Rye, spillet af Esben Smed, der sidder i fangenskab hos terrororganisationen Islamisk Stat i Syrien. Filmen blev en stor publikumssucces med mere end 470.000 solgte billetter. (Foto: MARTIN DAM KRISTENSEN © Nordisk Film)

'Ser du månen, Daniel' fører an med hele 14 nomineringer for blandt andet årets film, årets instruktør, årets mandlige hovedrolle (til Esben Smed) samt for årets adapterede manuskript.

Lige i hælene følger 'Dronningen' med 13 nomineringer, der også var Danmarks Oscar-kandidat i år. Den er blandt andet nomineret til årets film, årets instruktør samt årets kvindelige og mandlige hovedrolle.

'Før frosten' kan også mønstre imponerende 13 nomineringer - blandt andet for årets film, årets originale manuskript og i samtlige fire skuespilkategorier.

De tre film skal i hovedkategorien 'Årets danske film' dyste mod 'Danmarks sønner' og 'Onkel'.

Jesper Christensen spillede blandt andet over for Ghita Nørby i periodedramaet 'Før frosten'. Filmen kan vinde i alt 13 priser ved den kommende Robert-uddeling. (Foto: Sturla Brandth Grøvlen © Nordisk Film)

'Fred til lands' fører tv-feltet

På tv-fronten fører DR-serien 'Fred til lands' slagets gang med syv nomineringer. Serien kan blandt andet inkassere prisen for årets tv-serie, ligesom hele seks af skuespillerne i serien er nomineret for deres indsats i serien.

Der er også henholdsvis fem og tre nomineringer til DR-serierne 'Bedrag III' og 'Doggystyle II'.

Værd at bemærke er desuden, at skuespilleren Katrine Greis-Rosenthal kan vinde endnu en Robert-statuette for præcis den samme rolle to år i streg.

Sidste år vandt hun således en statuette for sin hovedrolle i filmen 'Lykke-Per'. Filmen er siden hen blevet klippet om til en tv-serie, som TV 2 har vist, og Katrine Greis-Rosenthal er igen i år nomineret for rollen som Jakobe - denne gang bare i tv-kategorien.

I alt 30 statuetter uddeles ved Robert-festen den 26. januar. Det er 36. gang, at priserne uddeles.

Morten Hee Andersen er nomineret for sin hovedrolle i 'Fred til lands'. Skuespillerne bag samtlige af seriens øvrige hovedkarakterer er også nomineret. (Foto: Tine Harden © dr)

Og de nominerede er...

Få overblikket over de nominerede til de største priser ved prisuddelingen her:

Årets danske film

  • 'Danmarks sønner'

  • 'Dronningen'

  • 'Før frosten'

  • 'Onkel'

  • 'Ser du månen, Daniel'

Årets instruktør

  • Frelle Petersen, 'Onkel'

  • May el-Toukhy, 'Dronningen'

  • Michael Noer, 'Før frosten'

  • Niels Arden Oplev og Anders W. Berthelsen, 'Ser du månen, Daniel'

  • Ulaa Salim, 'Danmarks sønner'

Årets originale manuskript

  • Frelle Petersen, 'Onkel'

  • Jesper Fink og Michael Noer, 'Før frosten'

  • Maren Louise Käehne og May el-Toukhy, 'Dronningen'

  • Marie Grahtø, 'Psykosia'

  • Ulaa Salim, 'Danmarks sønner'

Årets adapterede manuskript

  • Anders Thomas Jensen, 'Ser du månen, Daniel'

  • Bo Hr. Hansen, 'Harpiks'

  • Gunnar A.K. Järvstad, 'Skammerens datter II'

  • Lars Husum, 'De frivillige'

  • Mikael Wulff og Anders Morgenthaler 'Mugge & vejfesten'

Årets kvindelige hovedrolle

  • Christine Sønderris, 'Cutterhead'

  • Clara Rosager, 'Før frosten'

  • Jette Søndergaard, 'Onkel'

  • Trine Dyrholm, 'Dronningen'

  • Victoria Carmen Sonne, 'Usynligt hjerte'

Årets mandlige hovedrolle

  • Dar Salim, 'Til vi falder'

  • Esben Smed, 'Ser du månen, Daniel'

  • Gustav Lindh, 'Dronningen'

  • Jesper Christensen, 'Før frosten'

  • Zaki Youssef, 'Danmarks sønner'

Årets kvindelige birolle

  • Amanda Collin, 'Harpiks'

  • Christiane Gjellerup Koch, 'Ser du månen, Daniel'

  • Ghita Nørby, 'Før frosten'

  • Sofie Torp, 'Ser du månen, Daniel'

  • Victoria Carmen Sonne, 'Psykosia'

Årets mandlige birolle

  • Anders Brink Madsen, 'De frivillige'

  • Anders Matthesen, 'De frivillige'

  • Anders W. Berthelsen, 'Ser du månen, Daniel'

  • Elliott Crosset Hove, 'Før frosten'

  • Magnus Krepper, 'Dronningen'

Årets dokumentarfilm

  • 'Cold Case Hammarskjöld'

  • 'Forglem mig ej'

  • 'Krigsfotografen'

  • 'Q's Barbershop'

  • 'The Cave'

Årets børne- og ungdomsfilm

  • 'Gooseboy'

  • 'Hacker'

  • 'Mugge & vejfesten'

  • 'Skammerens datter II'

  • 'Valhalla'

Årets tv-serie

  • 'Badehotellet', sæson 6

  • 'Bedrag III'

  • 'Den som dræber - Fanget af mørket'

  • 'Fred til lands'

  • 'Lykke-Per'

Årets korte tv-serie

  • '31'

  • 'Doggystyle II'

  • 'Forhøret'

  • 'Kemohjerne'

  • 'Tinka og kongespillet'

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Alba August, 'The Rain II'

  • Katrine Greis-Rosenthal, 'Lykke-Per'

  • Lene Maria Christensen, 'Fred til lands'

  • Maria Rich, 'Bedrag III'

  • Rosemarie Mosbæk, 'Doggystyle II'

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Esben Smed, 'Bedrag III'

  • Esben Smed, 'Lykke-Per'

  • Morten Hee Andersen, 'Fred til lands'

  • Thomas Hwan, 'Bedrag III'

  • Ulrich Thomsen, 'Forhøret'

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Amalie Lindegård, '31'

  • Anette Støvelbæk, 'Sygeplejeskolen II'

  • Josephine Park, 'Doggystyle II'

  • Marijana Jankovic, 'Fred til lands'

  • Trine Dyrholm, 'Forhøret'

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Anders Juul, 'Fred til lands'

  • Claus Riis Østergaard, 'Fred til lands'

  • Dar Salim, 'Fred til lands'

  • Jacob Hauberg Lohmann, 'Bedrag III'

  • Lars Mikkelsen, 'Forhøret'

Årets engelsksprogede film

  • 'Green Book'

  • 'Joker'

  • 'Marriage Story'

  • 'Once Upon a Time in... Hollywood'

  • 'The Favourite'

Årets ikke-engelsksprogede film

  • 'Kapernaum'

  • 'Kvinde på krigsstien'

  • 'Lazzaro den lykkelige'

  • 'Parasite'

  • 'Smerte og ære'

Se alle de nominerede her.