Bodilprisen: Her er de nominerede

I aften uddeler filmkritikerne Bodilpriser til de bedste inden for dansk film.

Bodilprisen er mændenes filmpris.

14 priser bliver i aften uddelt, når de danske filmkritikere og skribenter uddeler Bodilpriser.

DR Kultur har kigget vindernavnene igennem for at finde frem til, hvem der har modtaget flest priser - også de seneste 40 års prisvindende instruktører inden for kategorien bedste danske film.

Heraf fremgår det, at kun fire kvindelige instruktører har fået en Bodil de seneste 40 år.

Du kan få årets vindernavne i aften her på dr.dk. Indtil da kan du se de nominerede her:

Bedste danske film:

  • Kollektivet (Thomas Vinterberg)

  • I blodet (Rasmus Heisterberg)

  • Forældre (Christian Tafdrup)

  • Shelley (Ali Abbasi)

  • The Neon Demon (Nicolas Winding Refn)

Bedste kvindelige hovedrolle:

  • Trine Dyrholm (Kollektivet)

  • Danica Curcic (Fuglene over sundet)

  • Elle Fanning (The Neon Demon)

  • Bodil Jørgensen (Forældre)

  • Cecilie Lassen (De standhaftige)

Bedste mandlige hovedrolle:

  • David Dencik (Fuglene over sundet)

  • Søren Malling (Forældre)

  • Mikkel Boe Følsgaard (De standhaftige)

  • Martin Buch (Swinger)

  • Ulrich Thomsen (Kollektivet)

Bedste kvindelige birolle:

  • Sofie Gråbøl (Der kommer en dag)

  • Martha Sofie Wallstrøm Hansen (Kollektivet)

  • Victoria Carmen Sonne (I blodet)

  • Laura Bro (Fuglene over sundet)

  • Miri Ann Beuschel (Forældre)

Bedste mandlige birolle:

  • Lars Mikkelsen (Der kommer en dag)

  • Elliott Crosset Hove (I blodet)

  • Alexandre Willaume (Hundeliv)

  • Lars Ranthe (Kollektivet)

  • Lars Ranthe (Kærlighed og andre katastrofer)

Bedste ikke-amerikanske film:

  • Min far Toni Erdmann (Maren Ade)

  • Sauls søn (László Nemes)

  • Ex Machina (Alex Garland)

  • Dagen i morgen (Mia Hansen-Løve)

  • Jeg, Daniel Blake (Ken Loach)

Bedste amerikanske film:

  • Arrival (Denis Villeneuve)

  • Spotlight (Thomas McCarthy)

  • The Revenant (Alejandro González Iñárritu)

  • Carol (Todd Haynes)

  • Captain Fantastic (Matt Ross)

Bedste dokumentarfilm:

  • The War Show (Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon)

  • Dem vi var (Sine Skibsholt)

  • Bugs(Andreas Johnsen)

  • Amateurs in Space (Max Kestner)

  • Vejen er lang (Mette Knudsen)

Facebook
Twitter