Er din favorit med? Disse film kan vinde prisen som årets bedste

Mads Mikkelsen er nomineret to gange i samme kategori ved Robert Prisen.

Mads Mikkelsen spiller en af hovedrollerne i Thomas Vinterbergs 'Druk', der tidligere har sejret ved det europæiske svar på Oscar-uddelingen. (Foto: CAP/SFS © Image supplied by Capital Pictures)

Druk, druk, druk og mere druk.

Og så en masse vold og våben.

Nej, det er ikke denne journalists ønske til, hvad der skal ske, når barene engang åbner igen, og corona-frustrationerne skal skydes af.

Men sprut, krudt og kugler kommer nok til at fylde en del, når Robert Prisen skal uddeles den 6. februar, for filmene 'Druk' og 'Retfærdighedens ryttere' (hvor der bliver affyret en del skud) tegner sig for ikke færre end 27 nomineringer i de 28 kategorier.

15 til 'Retfærdighedens ryttere' og 12 til 'Druk'. De to film skal blandt andet kæmpe om at blive kåret til 'Årets danske spillefilm'.

Og det kommer ikke som nogen overraskelse for DR's filmanmelder, Per Juul Carlsen, at filmene af Thomas Vinterberg og Anders Thomas Jensen fylder så meget i feltet af nominerede.

- Det er det mest oplagte og kan ikke komme bag på nogen, hvis man har været i biografen i 2020, hvor de to film brænder igennem på hver deres måde. Det vil da også undre mig meget, hvis Mads Mikkelsen ikke vinder for årets bedste hovedrolle, siger Per Juul Carlsen.

Både Mads Mikkelsen og Nikolaj Lie Kaas er nomineret til 'Årets mandlige hovedrolle' for deres roller i 'Retfærdighedens ryttere'. (Foto: Zentropa © Nordisk Film)

Dobbeltnominering til Mads Mikkelsen. Og ny pris til Dyrholm?

'Druk' vandt i december fire priser ved European Film Awards, der også er kendt som den europæiske version af Oscar-uddelingen, blandt andet for 'Bedste europæiske film'.

Også Mads Mikkelsen, der spiller en af hovedrollerne i 'Druk', snuppede en europæisk Oscar-statuette.

Den 55-årige skuespiller har også en hovedrolle i 'Retfærdighedens ryttere' og er ved Robert Prisen nomineret til 'Årets mandlige hovedrolle' for begge præstationer.

'Årets kvindelige hovedrolle' bliver en kamp mellem Amanda Collin, Andrea Heick Gadeberg, Bodil Jørgensen, Danica Curcic og Trine Dyrholm.

Per Juul Carlsen er ikke i tvivl om, hvem der nupper den.

- Trine Dyrholm skal da have en pris hvert år. Ellers er der noget galt. Og der er da også et eller andet galt, hvis hun ikke vinder for sin rolle i 'Erna i krig'. Så er er det fordi, en eller anden siger, at hun ikke må få en Robert-pris igen i år, siger Per Juul Carlsen og understreger, at de andre kandidater slet ikke er så markante som Trine Dyrholm i deres roller.

Sidste år vandt Trine Dyrholm en Robert-pris i samme kategori for sin hovedrolle i 'Dronningen'. Og hun har tidligere vundet et hav af Bodil- og Robert-priser.

Anders Ølholm og Frederik Louis Hviid (blå jakke) er manuskriptforfattere og instruktører bag 'Shorta', der også har givet Jacob Lohmann en nominering til 'Årets mandlige hovedrolle'. (Foto: Finn Frandsen)

'Vi er oppe imod titaner i dansk film'

Et af de lidt nyere navne på listen over nominerede er Anders Ølholm, der sammen Frederik Louis Hviid står bag ghetto-actionthrilleren 'Shorta'.

Anders Ølholm har været nomineret til en Robert-pris før, men har aldrig vundet og er aldrig blevet nomineret for 'Årets originale manuskript', som han og Frederik Louis Hviid er i år.

- Det er jeg enormt stolt af, for det er et virkelig stærkt felt. Ikke mindst med Anders Thomas Jensen, som jeg har set op til længe, og som i mine øjne er en af de bedste manuskriptforfattere nogensinde i dansk film, siger Anders Ølholm.

Thomas Vinterberg og Tobias Lindholm er også blandt de andre nominerede for deres manuskript til 'Druk'.

- Jeg tror, at vores vinderchance er relativt beskeden, men jeg er glad for at være med i feltet, og det er en stor cadeau til holdet bag filmen, der har været med til at løfte manuskriptet, siger Anders Ølholm.

46-årige Jacob Lohmann spiller hårdkogt strisser i ghettodramaet 'Shorta'. (Foto: Tine Harden © Scanbox)

- Men vi er oppe imod nogle titaner i dansk film, og 'Druk' har gået sin sejrsgang i Europa, mens 'Retfærdighedens Ryttere' taler direkte ind i folkedybet, siger manuskriptforfatteren, der i oktober fortalte til dr.dk, at han og resten af holdet bag 'Shorta' måtte ændre traileren til filmen, efter George Floyd mistede livet under en brutal anholdelse og satte ild i Black Lives Matter-bevægelsen.

'Shorta' er den film, der har fået tredje flest nomineringer. Derefter kommer 'En helt almindelig familie' og 'Vores mand i Amerika'.

Og Per Juul Carlsen hæfter sig ved, at 2020 trods alle corona-besværlighederne blev et rigtig godt dansk filmår.

- Nomineringerne viser en stor spændvidde. Vi kommer rigtig godt omkring, og jeg synes også, at de er påmindelse om, hvor god filmbranchen egentlig er, og hvor god den er til at arbejde sammen. Det emmer af noget varme efter et hårdt år, siger filmanmelderen.

Og alle de nominerede er...

Få et overblik over alle de nominerede herunder:

Årets dokumentarfilm

  • 7 years of Lukas Graham

  • I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die

  • Kampen om Grønland

  • Muldvarpen - Undercover i Nordkorea

  • Undertrykkelsens sang

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Blokhavn

  • Drømmebyggerne

  • En helt almindelig familie

  • Julemandens datter 2 - Jagten på Kong Vinters krystal

  • Malous jul

Årets tv-serie

  • Efterforskningen

  • Når støvet har lagt sig

  • Scandinavian Star

  • Ulven kommer

  • Vilde vidunderlige Danmark

Årets danske spillefilm

  • Druk

  • En helt almindelig familie

  • Retfærdighedens ryttere

  • Shorta

  • Vores mand i Amerika

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Jens Jørn Spottag / Sygeplejeskolen III

  • Joachim Fjelstrup / Julefeber

  • Peter Frödin / Julefeber

  • Peter Plaugborg / Ulven kommer

  • Pilou Asbæk / Efterforskningen

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Anette Støvelbæk / Sygeplejeskolen III

  • Bodil Jørgensen / Julefeber

  • Christine Albeck Børge / Ulven kommer

  • Emma Sehested Høeg / Limboland

  • Pernilla August / Efterforskningen

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Andreas Jessen / ALFA

  • Bjarne Henriksen / Ulven kommer

  • Jesper Groth / Sygeplejeskolen III

  • Lars Ranthe / Friheden II

  • Søren Malling / Efterforskningen

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Asta Kamma August / SEX

  • Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Ulven kommer

  • Karen-Lise Mynster / Når støvet har lagt sig

  • Laura Christensen / Efterforskningen

  • Lene Maria Christensen / Friheden II

Årets kvindelige birolle

  • Lene Maria Christensen / Undtagelsen

  • Maria Bonnevie / Druk

  • Sidse Babett Knudsen / Kød & blod

  • Sidse Babett Knudsen / Undtagelsen

  • Özlem Saglanmak / Shorta

Årets mandlige birolle

  • Elliott Crosset Hove / Kød & Blod

  • Lars Brygmann / Retfærdighedens ryttere

  • Lars Ranthe / Druk

  • Magnus Millang / Druk

  • Thomas Bo Larsen / Druk

Årets kvindelige hovedrolle

  • Amanda Collin / Undtagelsen

  • Andrea Heick Gadeberg / Retfærdighedens ryttere

  • Bodil Jørgensen / De forbandede år

  • Danica Curcic / Undtagelsen

  • Trine Dyrholm / Erna i krig

Årets mandlige hovedrolle

  • Jacob Hauberg Lohmann / Shorta

  • Mads Mikkelsen / Druk

  • Mads Mikkelsen / Retfærdighedens ryttere

  • Mikkel Boe Følsgaard / En helt almindelig familie

  • Nikolaj Lie Kaas / Retfærdighedens ryttere

Årets fotograf

  • Jacob Møller / Shorta

  • Jonas Berlin / Muldvarpen - Undercover i Nordkorea

  • Kasper Tuxen / Retfærdighedens ryttere

  • Louise McLaughlin / Vores mand i Amerika

  • Sturla Brandth Grøvlen / Druk

Årets score

  • Jens Bjørnkjær / 7 years of Lukas Graham

  • Jeppe Kaas / Retfærdighedens ryttere

  • Jonas Struck / Vores mand i Amerika

  • Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne

  • Martin Dirkov / Shorta

Årets sounddesigner

  • Bo Asdal Andersen & Hans Christian Arnt Torp / I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die

  • Eddie Simonsen / Retfærdighedens ryttere

  • Jan Schermer & Hans Møller / Druk

  • Morten Green / Shorta

  • Peter Albrechtsen / Vores mand i Amerika

Årets kortfilm: Dokumentar

  • Barnepigerne

  • Dengang Danmark lukkede ned

  • De skygger vi arver

  • Livet mens vi dør

  • Tove i stykker

Årets ikke-engelsksprogede film

  • Portræt af en kvinde i flammer

  • Søstrene Gusmãos usynlige liv

  • The Farewell

  • Til Sama

  • Weathering With You

Årets engelsksprogede film

  • 1917

  • A Hidden Life

  • Little Women

  • MANK

  • The Lighthouse

Årest korte tv-serie

  • 32

  • Cold Hawaii

  • Julefeber

  • Noget om Emma

  • SEX

Årets kostumedesigner

  • Anne-Dorthe Eskildsen / De forbandede år

  • Camilla Nordbjerg / En helt almindelig familie

  • Edit Szűcs / Vores mand i Amerika

  • Emilie Bøge Dresler / Kød & Blod

  • Vibe Knoblauch Hededam / Retfærdighedens ryttere

Årets sminkør

  • Anne Cathrine Sauerberg & Jasmine Schmit / Erna i krig

  • Henrik Steen / Shorta

  • Henrik Steen & Thomas Foldberg / En helt almindelig familie

  • Louise Hauberg Lohmann / Retfærdighedens ryttere

  • Szandra Gerő / Vores mand i Amerika

Årets originale manuskript

  • Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere

  • Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid / Shorta

  • Ingeborg Topsøe / Kød & Blod

  • Malou Reymann / En helt almindelig familie

  • Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Druk

Årets instruktør

  • Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere

  • Christina Rosendahl / Vores mand i Amerika

  • Jeanette Nordahl / Kød & Blod

  • Malou Reymann / En helt almindelig familie

  • Thomas Vinterberg / Druk

Årets visuelle effekter

  • Colin Journèe / Erna i krig

  • Hummer Højmark & Peter Hjorth / Retfærdighedens ryttere

  • Jonas Drehn & Jan Tvilling / Shorta

  • Martin Madsen / Julemandens datter 2 - Jagten på Kong Vinters krystal

  • Peter Hjorth / De forbandede år

Årets klipper

  • Anders Albjerg Kristiansen / Shorta

  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Druk

  • Ida Bregninge / En helt almindelig familie

  • Janus Billeskov Jansen & Olivier Bugge Coutté / Vores mand i Amerika

  • Nicolaj Monberg & Anders Albjerg Kristiansen / Retfærdighedens ryttere

Årets scenograf

  • Gustav Pontoppidan / Shorta

  • Jette Lehmann / Erna i krig

  • Nikolaj Danielsen / Retfærdighedens ryttere

  • Rie Lykke / Vores mand i Amerika

  • Sabine Hviid / Druk

  • Sabine Hviid & Kristina Kovacs / En helt almindelig familie

Årets originale sang

  • 'Blokhavn' - Gigis, Komp: Kewan / Blokhavn

  • 'Dage uden dig' - Alberte Winding, Komp: Alberte Winding & Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne

  • 'Hver for sig' - Alma Agger, Komp: Rasmus Bille Bahncke, Nicklas Schmidt, Kristian Selin Eidnes Andersen / Julemandens datter 2 - Jagten på Kong Vinters krystal

  • 'Hvis ikke nu – så hvornår?' - Lis Sørensen, Komp: Lis Sørensen, Elisabeth Gjerluff Nielsen og Sylvester Willy Sivertsen / Madklubben

  • 'Louise' - Theis Tequila, Komp: Jacob Groth & Søren Kragh-Jacobsen / Lille sommerfugl

Årets kortfilm:Fiktion/animation

  • Bleed

  • Hvor træerne blokerer for lyset

  • Kaldet

  • Pinkies begravelse

  • Uden at blinke

Facebook
Twitter