Kvindelig instruktør skriver filmhistorie: Se alle Oscar-vinderne her

Som den første asiatiske kvinde blev Chloé Zhao hyldet som bedste instruktør.

Instruktør Chloé Zhao blev den helst store vinder ved dette års Oscar-uddeling. (Foto: Chris Pizzello © Scanpix)

39-årige Chloé Zhao skrev sig natten til mandag ind i Oscar-historien på flere måder.

Ja, det havde den kinesisk-amerikanske filmskaber faktisk allerede gjort, inden showet begyndte, da hun blev nomineret i kategorien 'Bedste instruktør' sammen med blandt andre Emerald Fennell.

Det var første gang nogensinde, at der var to kvinder i den kategori samme år.

Og Chloé Zhao vandt for sit arbejde med 'Nomadland'.

Chloé Zhao modtager beviset for, at hun er blevet kåret til 'Bedste instruktør'. (Foto: A.M.P.A.S © Scanpix)

Det var første gang, at en asiatisk kvinde snuppede den pris, hvilket danske Thomas Vinterberg formentlig vil ærgre sig en lille smule over, da han også var nomineret til instruktør-prisen som den første dansker nogensinde.

- Du inspirerer mig til at blive ved, sagde Chloé Zhao i sin takketale fra Los Angeles, ikke henvendt til Vinterberg, men til Kathryn Bigelow, der som den første kvinde vandt i instruktør-kategorien i 2010 med filmen 'The Hurt Locker'.

- Den her er dedikeret til alle, der har troen på og modet til at holde fast i godheden i dem selv og andre, uanset hvor svært det end må være, sagde Chloé Zhao, der blandt andet har fået store roser for at bruge amatørskuespillere i 'Nomadland'.

- Hun forstår virkelig at fortælle personlige historier, har filmkritiker, Ann Lind Andersen tidligere sagt til dr.dk.

- Det går langsomt, og hun dvæler ved karaktererne, og så er hun virkelig god til at arbejde med autentiske personer, som spiller sig selv, hvilket hun også gør i 'Nomadland', hvor der faktisk kun er to professionelle skuespillere med, sagde 'Go' morgen Danmarks' filmkritiker, Ann Lind Andersen Oscar-showet.

Chloé Zhao og holdet bag 'Nomadland' vandt også i 'Bedste film'-kategorien. Hovedrolleindehaveren i 'Nomadland', Frances McDormand, snuppede sin tredje Oscar i kategorien.

Alle dårlige gange otte

Mens Chloé Zhao og Frances McDormand skrev sig ind blandt de helt store kvinder i Oscar-historien, vil en anden prominent kvinde måske gå hjem med en lidt bittersød smag i munden.

For ottende gang i sin karriere var 74-årige Glenn Close nomineret til en Oscar. Denne gang i kategorien 'Bedste kvindelige birolle'. Og for ottende gang måtte hun gå hjem uden en gylden statuette.

Glenn Close på den røde løber inden Oscar-showet, inden hun blev slået på målstregen for ottende gang. (Foto: Chris Pizzello © Scanpix)

Prisen gik til en næsten lige så erfaren skuespiller, nemlig 73-årige Youn Yuh-jung, der er med i filmen 'Minari'.

Dermed skriver Glenn Close sig faktisk også ind i historien, nemlig som den første kvinde der er blevet nomineret til en Oscar hele otte gange uden at vinde. Den tvivlsomme ære er også overgået Peter O'Toole, der døde i 2013.

Glenn Close var nomineret til 'Bedste kvindelige birolle' for filmen 'Hillbilly Elegy' – en rolle som hun også fik en nominering for til Razzie Awards for 'Værste kvindelige birolle'. Det var kun tredje gang i historien, at en skuespiller blev nomineret til begge priser for samme rolle.

Skuespilleren Chadwick Boseman, der blandt andet er kendt for sin superhelterolle i 'Black Panther' døde i august sidste år på grund af kræft. Han blev 43 år. (Foto: Danny Moloshok © Scanpix)

Ældste vinder nogensinde

Til gengæld blev aftenens prisshow endnu en triumf for Pete Docter, der har stået bag en række animerede Pixar-successer de seneste 20 år.

Instruktøren har vundet to Oscar-priser tidligere og blev i nat den første nogensinde til at vinde i kategorien 'Bedste animationsfilm' hele tre gange. Denne gang var det for filmen 'Sjæl'.

Og så var der lagt op til et af de helt store Oscar-øjeblikke, da den 'Bedste mandlige hovedrolle' skulle findes.

For her var den afdøde skuespiller Chadwick Boseman nomineret for sin rolle i 'Ma Rainey's Black Bottom', som han nåede at færdiggøre inden sin død i august sidste år.

Men den pris løb 83-årige Anthony Hopkins med for sin rolle i 'The Father'. Det var Hopkins' anden Oscar, efter han vandt sin første for rolle som kannibalen Hannibal Lecter i 'Ondskabens øjne' i 1991.

Flere havde regnet med, at afdøde Chadwick Boseman ville vinde 'Bedste mandlige hovedrolle'. Prisen gik i stedet til Anthony Hopkins for 'The Father'. Han blev dermed den ældste nogensinde til at vinde en Oscar i den kategori. (Foto: PLANET PHOTOS © SONY PICTURES/PLANET PHOTOS)

Dermed blev Anthony Hopkins den ældste nogensinde til at vinde for 'Bedste mandlige hovedrolle'. Anthony Hopkins var dog ikke med ved Oscar-festen, og derfor holdt han heller ingen takketale.

To priser til Danmark

Og så blev det til hele to Oscar-statuetter til Danmark.

Thomas Vinterbergs 'Druk' vandt som ventet i 'Bedste internationale film', men den danske klipper Mikkel E.G. Nielsen vandt for sit arbejde med 'Sound of Metal'.

Den danske dokumentarist Elvira Lind var nomineret med sin første kortfilm 'The Letter Room', men blev slået af 'Two Distant Strangers'.

Og Oscar-statuetterne gik til...

Herunder kan du se alle de nominerede. Vinderne er markeret med fed.

Bedste film

  • 'The Father'

  • 'Judas and the Black Messiah'

  • 'Mank'

  • 'Minari'

  • 'Nomadland'

  • 'Promising Young Woman'

  • 'Sound of Metal'

  • 'The Trial of the Chicago 7'

Bedste instruktør

  • Thomas Vinterberg, 'Druk'

  • David Fincher, 'Mank'

  • Lee Isaac Chung, 'Minari'

  • Chloé Zhao, 'Nomadland'

  • Emerald Fennell, 'Promising Young Woman'

Bedste kvindelige hovedrolle

  • Viola Davis, 'Ma Rainey's Black Bottom'

  • Andra Day, 'The United States vs. Billie Holiday'

  • Vanessa Kirby, 'Pieces of a Woman'

  • Frances McDormand, 'Nomadland'

  • Carey Mulligan, 'Promising Young Woman'

Bedste mandlige hovedrolle

  • Riz Ahmed, 'Sound of metal'

  • Chadwick Boseman, 'Ma Rainey's Black Bottom'

  • Anthony Hopkins, 'The Father'

  • Gary Oldman, 'Mank'

  • Steven Yeun, 'Minari'

Bedste kvindelige birolle

  • Maria Bakalova, 'Borat Subsequent Moviefilm'

  • Glenn Close, 'Hillbilly Elegy'

  • Olivia Colman, 'The Father'

  • Amanda Seyfried, Mank'

  • Youn Yuh-jung, 'Minari'

Bedste mandlige birolle

  • Sacha Baron Cohen, 'The Trial of the Chicago 7'

  • Daniel Kaluuya, 'Judas and the Black Messiah'

  • Leslie Odom Jr., 'One Night in Miami'

  • Paul Raci, 'Sound of Metal'

  • Lakeith Stanfield, 'Judas and the Black Messiah'

Bedste manuskript

  • 'Judas and the Black Messiah'

  • 'Minari'

  • 'Promising Young Woman'

  • 'Sound of Metal'

  • 'The Trial of the Chicago 7'

Bedste filmatisering

  • 'Borat Subsequent Moviefilm'

  • 'The Father'

  • 'Nomadland'

  • 'One night in Miami'

  • 'The White Tiger'

Bedste animationsfilm

  • 'Onward'

  • 'Over the Moon'

  • 'A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon'

  • 'Soul'

  • 'Wolfwalkers'

Bedste internationale film

  • 'Druk', Danmark

  • 'Better Days', Hong Kong

  • 'Collective', Rumænien

  • 'The Man Who Sold His Skin', Tunesien

  • 'Quo Vadis, Aida?', Bosnien-Herzegovina

Bedste dokumentar

  • 'Collective'

  • 'Crip Camp'

  • 'The Mole Agent'

  • 'My Octopus Teacher'

  • 'Time'

Bedste dokumentar-kortfilm

  • 'Colette'

  • 'A Concerto Is a Conversation'

  • 'Do Not Split'

  • 'Hunger Ward'

  • 'A Love Song for Latasha'

Bedste kortfilm

  • 'Feeling Through'

  • 'The Letter Room'

  • 'The Present'

  • 'Two Distant Strangers'

  • 'White Eye'

Bedste animerede kortfilm

  • 'Burrow'

  • 'Genius Loci'

  • 'If Anything Happens, I Love You'

  • 'Opera'

  • 'Yes-People'

Bedste originale musik

  • 'Da 5 Bloods'

  • 'Mank'

  • 'Minari'

  • 'News of the World'

  • 'Soul'

Bedste originale sang

  • 'Fight for You' (fra 'Judas and the Black Messiah)

  • 'Hear My Voice' (fra 'The Trial of the Chicago 7')

  • 'Húsavík' (fra 'Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga')

  • 'Io Si (Seen)' (fra 'The Life Ahead')

  • 'Speak Now' (fra 'One Night in Miami')

Bedste produktionsdesign

  • 'The Father'

  • 'Ma Rainey's Black Bottom'

  • 'Mank'

  • 'News of the World'

  • 'Tenet'

Bedste fotografering

  • 'Judas and the Black Messiah'

  • 'Mank'

  • 'News of the World'

  • 'Nomadland'

  • 'The Trial of the Chicago 7'

Bedste makeup og hår

  • 'Emma'

  • 'Hillbilly Elegy'

  • 'Ma Rainey's Black Bottom'

  • 'Mank'

  • 'pinocchio'

Bedste kostumer

  • 'Emma'

  • 'Ma Rainey's Black Bottom'

  • 'Mank'

  • 'Mulan'

  • 'Pinocchio'

Bedste lyd

  • 'Greyhound'

  • 'Mank'

  • 'News of the World'

  • 'Soul'

  • 'Sound of Metal'

Bedste redigering

  • 'The Father'

  • 'Nomadland'

  • 'Promising Young Woman'

  • 'Sound of Metal'

  • 'The Trial of the Chicago 7'

Bedste visuelle effekter

  • 'Love and Monsters'

  • 'The Midnight Sky'

  • 'Mulan'

  • 'The One and Only Ivan'

  • 'Tenet'

Facebook
Twitter

Mere fra dr.dk