Se listen: Her er årets Oscar-vindere

Se hvem der vandt, da årets Oscar-priser blev uddelt.

Frances McDormand vandt i kategorien bedste kvindelige hovedrolle for sin medvirken i filmen' Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'. Fra scenen bad hun de kvindelige nominerede i alle kategorier rejse sig op.

Årets Oscar-show løb af stablen i Los Angeles natten til mandag dansk tid, hvor der blev uddelt gyldne pris-statuetter til det bedste indenfor film i det forløbne år.

Det er 90. gang, at den prestigefyldte pris bliver uddelt, og der blev i alt uddelt priser i 24 kategorier.

Se, hvem der løb med den prestigefulde filmpris her.

Bedste film

  • VINDER 'The Shape of Water'

  • 'Call Me by Your Name'

  • 'The Post'

  • 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'

  • 'Darkest Hour'

  • 'Dunkirk'

  • 'Get Out'

  • 'Lady Bird’

  • 'Den skjulte tråd'

Bedste instruktør

  • VINDER Guillermo del Toro 'The Shape of Water'

  • 'Dunkirk' (Christopher Nolan)

  • 'Get Out' (Jordan Peele)

  • 'Lady Bird' (Greta Gerwig)

  • 'Den skjulte tråd' (Paul Thomas Anderson)

Bedste kvindelige hovedrolle

  • VINDER Frances McDormand ('Three Billboards Outside Ebbing, Missouri')

  • Sally Hawkins ('The Shape of Water')

  • Margot Robbie ('I, Tonya')

  • Saoirse Ronan ('Lady Bird')

  • Meryl Streep ('The Post')

Bedste mandlige hovedrolle

  • VINDER Gary Oldman (‘Darkest Hour’)

  • Timonthée Chalamet ('Call Me By Your Name')

  • Daniel Day-Lewis ('Den skjulte tråd')

  • Daniel Kaluuya ('Get Out')

  • Denzel Washington ('Roman J. Israel, Esq.')

Bedste mandlige birolle

  • VINDER Sam Rockwell ('Three Billboards Outside Ebbing, Missouri')

  • Willem Dafoe ('The Florida Project')

  • Woody Harrelson ('Three Billboards Outside Ebbing, Missouri')

  • Richard Jenkins ('The Shape of Water')

  • Christopher Plummer ('All the Money in the World')

Bedste kvindelige birolle

  • VINDER Allison Janney ('I, Tonya')

  • Mary J. Blige ('Mudbound')

  • Lesley Manville ('Den skjulte tråd')

  • Laurie Metclaf ('Lady Bird')

  • Octavia Spencer ('The Shape of Water')

Bedste makeup og styling

  • VINDER 'Darkest Hour' (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski og Lucy Sibbick)

  • 'Victoria & Abdul' (Daniel Phillips og Lou Sheppard)

  • 'Wonder' (Arjen Tuiten)

Bedste kostumedesign

  • VINDER 'Den skjulte tråd' (Mark Bridges)

  • 'Skønheden og udyret' (Jacqueline Durran)

  • 'Darkest Hour' (Jacqueline Durran)

  • 'The Shape of Water' (Luis Sequeira)

  • 'Victoria & Abdul' (Consolata Boyle)

Bedste dokumentarfilm

  • VINDER 'Icarus'

  • 'Abacus: Small Enough to Jail'

  • 'Faces Places'

  • 'De sidste mænd i Aleppo'

  • 'Strong Island'

Bedste lydredigering

  • VINDER 'Dunkirk'

  • 'Baby Driver'

  • 'Blade Runner 2049'

  • 'The Shape of Water'

  • 'Star Wars: The Last Jedi'

Bedste lyd

  • VINDER 'Dunkirk'

  • 'Baby Driver'

  • 'Blade Runner 2049'

  • 'The Shape of Water'

  • 'Star Wars: The Last Jedi'

Bedste scenografi

  • VINDER 'The Shape of Water'

  • 'Skønheden og udyret'

  • 'Blade Runner 2049'

  • 'Darkest Hour'

  • 'Dunkirk'

Bedste ikke-amerikanske film

  • VINDER 'En fantastisk kvinde' (Chile)

  • 'The Square' (Sverige)

  • 'The Insult' (Libanon)

  • 'Loveless' (Rusland)

  • 'Med krop og sjæl' (Ungarn)

Bedste visuelle effekter

  • VINDER ‘Blade Runner 2049’

  • ’Guardians of the Galaxy Vol. 2’

  • ‘Kong: Skull Island’

  • ‘Star Wars: The Last Jedi’

  • ‘War for the Planet of the Apes’

Bedste originale musik

  • VINDER The Shape of Water

  • Dunkirk

  • Phantom Thread

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste originale sang

  • VINDER Remember Me (Coco)

  • Mystery of Love (Call Me By Your Name)

  • This Is Me (The Greatest Showman)

  • Mighty River (Mudbound)

  • Stand Up For Something (Marshall)

    Bedste korte dokumentarfilm

    • VINDER 'Heaven is a Traffic Jam on the 405'

    • 'Edith+Eddie'

    • 'Heroin(e)'

    • 'Knife Skills'

    • 'Traffic Stop'

    Bedste fotografering

    • VINDER 'Blade Runner 2049' (Roger A. Deakins)

    • 'Darkest Hour' (Bruno Delbonnel)

    • 'Dunkirk' (Hoyte van Hoytema)

    • 'Mudbound' (Rachel Morrison)

    • 'The Shape of Water' (Dan Laustsen)

    Bedste filmklipning

    • VINDER 'Dunkirk' (Lee Smith)

    • 'Baby Driver' (Paul Machliss og Johathan Amos)

    • 'I, Tonya' (Tatiana S. Riegel)

    • 'The Shape of Water' (Sidney Wolinsky)

    • 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri' (Jon Gregory)

    Bedste kortfilm

    • VINDER 'The Silent Child'

    • 'DeKalb Elementary'

    • 'The Eleven O’Clock'

    • 'My Nephew Emmett'

    • 'Watu Wote/All of Us'

    Bedste animationsfilm

    • VINDER 'Coco'

    • 'The Baby Boss'

    • ‘The Breadwinner'

    • 'Ferninand'

    • 'Loving Vincent'

    Bedste korte animationsfilm

    • VINDER 'Dear Basketball'

    • 'Garden Party'

    • 'Lou'

    • 'Negative Space'

    • 'Revolting Rhymes'

    Bedste originale manuskript

    • VINDER 'Get Out'

    • 'The Big Sick'

    • 'Lady Bird'

    • 'The Shape of Water'

    • 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'

    Bedste manuskript baseret på en bog

    • VINDER 'Call Me by Your Name'

    • 'The Disaster Artist'

    • 'Logan'

    • 'Molly’s Game'

    • 'Mudbound'

    FacebookTwitter