Her er de nominerede til Årets Reumert

Ved et show 10. juni hyldes alt det bedste inden for dansk teater, opera, dans, sang og nyt talent. Se de nominerede her.

Silas Holst er nomineret til en Reumert som årets danser for sin rolle i 'Saturday Night Fever'. Eva Spottag kan vinde en Reumert som årets kvindelige hovedrolle for sin indsats i 'Drengen der ville være vægtløs' på Aalborg Teater.

I et år har 15 jurymedlemmer set stort set alt, hvad der har været af dansk teater for om halvanden måned at kunne præmiere det bedste.

I dag har de holdt et sidste jurymøde.

Og nu kan de endelig offentliggøre de nominerede til teaterprisen Årets Reumert, der i år uddeles for 19. gang. Det sker ved et stort show i Skuespilhuset 10. juni, der i år ikke transmitteres direkte på DR men som kan ses via dette link.

Der uddeles priser i 16 kategorier med hver tre nominerede.

Derudover uddeles Årets Hæderspris, der er den fornemste af dem alle, og som tildeles "en kunstner, der gennem mange år har spillet en stor rolle for dansk scenekunst". Vinderen af denne hæder modtager også 200.000 kroner.

I tiden op til selve showet offentliggøres desuden otte talentpriser til "unge, professionelle talenter" inden for alle genrer, der er i begyndelsen af deres karriere.

Her er de nominerede i de 16 ordinære kategorier.

Årets Kvindelige Hovedrolle

  • Sicilia Gadborg Høegh, 'Happy Nation', Teater Katapult

  • Marina Bouras, 'Ren', Husets Teater

  • Ena Spottag, 'Drengen der ville være vægtløs', Aalborg Teater

Årets Mandlige Hovedrolle

  • Henning Jensen, 'Med sne' og 'Lang dags rejse mod nat', Det Kongelige Teater

  • Jesper Hyldegaard, 'Lampedusa', Akut360, Kulturkontoret og Forsøgsstationen

  • Andreas Jebro, 'Erasmus Montanus', Aarhus Teater og Sort/Hvid

Årets Kvindelige Ensemblerolle

  • Özlem Saglanmak, ’Sort vand’, Betty Nansen Teatret

  • Maria Rich, ’Living Dead’, Aarhus Teater og Sort/Hvid

  • Hanne Windfeld, ’Drengen der ville være vægtløs’, Aalborg Teater

Årets Mandlige Ensemblerolle

  • Mads M. Nielsen, ‘Klokkeren fra Notre Dame – The Musical’, Fredericia Teater

  • Frederik Meldal Nørgaard, ‘Under Gud, over loven’, Von Baden

  • Peter Plaugborg, ’Lang dags rejse mod nat’, Det Kongelige Teater

Årets Danser

  • Bo Madvig, ’Rammer’, GLiMT, Vendsyssel Teater og Limfjordsteatret

  • Alba Nadal, ’Beginning and Ending’, Det Kongelige Teater og ’A Naked Feeling’, Dansk Danseteater

  • Silas Holst, ‘Saturday Night Fever’, The One and Only Company

I 2014 afholdt Bikubenfonden, der uddeler Årets Reumert-priserne, en konkurrence om at skabe en ny pris, der skulle gives til vinderne. Dommerne var enige om at vælge denne mundblæste statuette i glas lavet af John Kørner. (© Bikubenfonden)

Årets Sanger

  • Henriette Bonde-Hansen, ‘I Puritani’, Den Jyske Opera

  • Lars Mølsted, ‘Klokkeren fra Notre Dame – The Musical’, Fredericia Teater

  • Rasmus Fruergaard, ’Der var engang en sang, der hed Arne’ og ’Højskolesangbogen’, Det Kongelige Teater

Årets Instruktør

  • Tue Biering, 'Dogville', Odense Teater

  • Katrine Wiedemann, 'Et vintereventyr', REPUBLIQUE

  • Morten Kirkskov, 'Lang dags rejse mod nat', Det Kongelige Teater

Årets Scenedesign

  • Adam Ryde Ankarfeldt og Magnus Pind Bjerre (videodesign), Jesper Kongshaug (lysdesign), Anne Mette Fisker Langkjær (scenograf), Wali Mohammed Barrech (kostumedesigner), Kristian Hverring (lyddesign og tonemester), ’Neoarctic’, Hotel Pro Forma

  • Gehrt & Grarup, ’Erasmus Montanus’, Aarhus Teater og Sort/Hvid

  • Christian Albrechtsen, ’Drengen der ville være vægtløs’, Aalborg Teater, ’Lang dags rejse mod nat’, Det Kongelige Teater og ’Sort Vand’, Betty Nansen Teatret

Årets Dramatiker

  • Jakob Weis, ‘Hamlet in Absentia’, NordicOpera

  • Lærke Sanderhoff, ’Lev menneske’, Odense Teater og TEATRET

  • Thomas Markmann, ’Drengen der ville være vægtløs’, Aalborg Teater

Årets Børne-/ungdomsforestilling

  • Tre ben’, Åben Dans

  • Soldaten’, Teatret Fair Play

  • ’Gerdas rejse’, Teater Refleksion

Juryen består af 15 medlemmer, der kan stemme: Anmeldere, kulturjournalister og kulturpersonligheder fra branchen. Dertil kommet et æresmedlem, Christian Have, samt tre repræsentanter for Bikubenfonden, der sidder med om bordet uden stemmeret.

Årets Musical og Musikteater

  • ’Klokkeren fra Notre Dame – The Musical’, Fredericia Teater

  • ’Er der nogen?’ Ensemble Ensemble

  • ’Højskolesangbogen’, Det Kongelige Teater

Årets Opera

  • 'Hamlet in Absentia', NordicOpera

  • 'Askepot', Den Jyske Opera

  • 'Dead Man Walking', Det Kongelige Teater

Årets Danseforestilling

  • 'Rystet spejl', Det Kongelige Teater

  • 'Giant Steps', Det Kongelige Teater

  • 'WoMAN & WOMAN', HimHerAndIt

Årets Teaterforestilling

  • 'Et vintereventyr', REPUBLIQUE

  • 'Erasmus Montanus', Aarhus Teater og Sort/Hvid

  • 'Lang dags rejse mod nat', Det Kongelige Teater

Årets Performance

  • 'Klint', Lene Vestergård

  • 'NeoArctic', Hotel Pro Forma

  • 'Interpassivities', Corpus og Eventministeriet Skuespilhuset, Det Kongelige Teater

Årets Særpris

  • 'Udsigt fra min bedstemors køkken', WunderVerk

  • 'Bertolt Brechts Svendborgdigte', BaggårdTeatret

  • 'Living Dead', Sort/Hvid og Aarhus Teater