Prisregn over dansk teater: De løb med Årets Reumert

Det bedste inden for dansk teater blev hyldet, da de fornemme Reumert-priser blev uddelt.

Ungdomsforestillingen 'Fucking Åmål', skuespiller Elliott Crosset Hove og balletten 'Spar dame' er nogle af dem, som er løbet med de fornemme Reumert-statuetter. (Fotos: Karoline Lieberkind, Martin Sylvest og Henrik Stenberg)

Dansk scenekunst blev hyldet lørdag aften. Det skete, da Årets Reumert blev uddelt i Skuespilhuset i København.

En jury på 19 personer havde sørget for nomineringerne, og gennem aftenen skulle der findes 16 prismodtagere.

De nominerede forestillinger har haft premiere i perioden 19. april 2017 til 25. april 2018. Med Reumert-priserne følger 35.000 kroner og en glasstatuette af kunstneren John Kørner.

Modtageren af Årets Hæderspris blev skuespiller Olaf Johannesen, som udover en fin statuette, en check på 200.000 kroner.

Se alle prismodtagerne her:

Årets hæderspris

  • VINDER: Olaf Johannesen, skuespiller

Olaf Johannesen modtager Årets Hæderspris og de medfølgende 200.000 kroner ved Årets Reumert. (Foto: Ida Marie Odgaard © Scanpix)

Årets skuespil

  • VINDER: 'Festen' – Republique

  • 'Requiem' – Betty Nansen Teatret

  • 'Tør aldrig tårer bort uden handsker' – Eventministeriet, Det Kongelige Teater

Årets særpris

  • VINDER: 'Rocky!' – Husets Teater

  • 'Jeg løber' – Systemet og Det Kongelige Teater

  • 'Aftenlandet' – Aalborg Teater

'Rocky!' på Husets Teater i København modtager Årets Særpris. (Foto: Morten Burian © PR)

Årets kvindelige hovedrolle

  • Natalí Vallespir Sand – 'Så længe mit hjerte slår' – Odense Teater

  • VINDER: Ina-Miriam Rosenbaum – 'Job – et enkelt menneske' – Off Off/Produktion

  • Danica Curcic – 'Jeanne d’Arc' – Republique

Her modtager skuespiller Ina-Miriam Rosenbaum prisen som Årets Kvindlige Hovedrolle for sin præstation i forestillingen 'Job – et enkelt menneske'. (Foto: Tariq Mikkel Khan/Ritzau Scanpix) (Foto: Tariq Mikkel Khan © Scanpix)

Årets mandlige hovedrolle

  • Paw Henriksen – 'Mig og Tyson' – Teater Grob

  • Morten Burian – 'Rocky!' – Husets Teater

  • VINDER: Elliott Crosset Hove – 'Hamlet' – Vendsyssel Teater

Årets instruktør

  • Rolf Heim – 'Festen' – Republique

  • Jacob Schjødt – 'Hamlet' – Vendsyssel Teater

  • VINDER: Tue Biering – 'Rocky!' – Husets Teater, 'Silent Zone' – Cph Opera Festival, 'Aftenlandet' – Aalborg Teater, 'Misundelse' – Republique, 'Landet uden drømme' – Eventministeriet, Det Kongelige Teater

Årets dramatiker

  • Hassan Preisler – 'Martyren Munk' – Det Flydende Teater

  • Line Mørkeby – 'Jeg løber' – Systemet og Det Kongelige Teater

  • VINDER: Julie Maj Jakobsen – 'Aftenlandet' – Aalborg Teater

Årets musical/musikteater

  • 'Så længe mit hjerte slår' – Odense Teater

  • VINDER: 'Lyden af de skuldre vi står på' – Aarhus Teater

  • 'En smule i overkanten' – Platt-form

Årets danseforestilling

  • 'X-mythologies' – Black Box Dance Company og recoil performance group

  • VINDER: 'Spar dame' – Det Kongelige Teater

  • 'Human In Balance' – Don Gnu, Bora Bora - Dans og visuelt teater, Dance House Lemesos (Cypern)

Årets sanger

  • VINDER: Magnus Vigilius – 'Valkyrien' – Den Ny Opera

  • Xenia Lach-Nielsen – 'Chess – The Musical' – Chess 2018

  • Jullie Hjetland – 'Troen og ingen' – Teatret Svalegangen

Årets danser

  • VINDER: Jón Axel Fransson – 'Farlige forbindelser' og 'Spar dame' – Det Kongelige Teater

  • Csongor Szabó – 'Tales of a Nordic Mind' i 'Don’t Leave Me Alone' – Dansk Danseteater

  • Ida Praetorius – 'Spar dame' – Det Kongelige Teater

Balletdanser Jón Axel Fransson modtager prisen som Årets Danser for sine roller i 'Farlige forbindelser' og 'Spar dame' på Det Kongelige Teater. (Foto: Costin Radu © PR)

Årets opera

  • 'Valkyrien' – Den Ny Opera

  • VINDER: 'Brødre' – Den Jyske Opera

  • 'Silent Zone' – Cph Opera Festival

'Brødre' er nomineret som årets opera. (© Den Jyske Opera)

Årets performance

  • VINDER: 'Skjult nummer' – Cantabile 2

  • 'Garden' – Himherandit Productions og Bora Bora - Dans og visuelt teater

  • 'Vrede' – Republique

Årets børne-/ ungdomsforestilling

  • 'Knud Romers ABC' – BaggårdTeatret, Den Fynske Opera, Sart Danseteater

  • VINDER: 'Fucking Åmål' – Teater Hils din mor og Teater Vestvolden - Hvidovres Teater

  • 'Historien om huset, der blev til en prik' – Teatret Gruppe 38

'Fucking Åmål' på Teater Hils din mor og Teater Vestvolden modtog prisen som Årets Børne- og Ungdomsforestilling. (Foto: Karoline Lieberkind © PR)

Årets kvindelige ensemblerolle

  • VINDER: Karin Bang Heinemeier – 'Drømme om noget andet' – Teater Hund & Co.

  • Kirsten Olesen – 'Frøken Julie' – Det Kongelige Teater

  • Betty Glosted – 'Catch Me if You Can' – Odense Teater

Årets mandlige ensemblerolle

  • Jesper Riefensthal – 'Erasmus Montanus' – Bornholms Teater og 'Komedien hvor alt går galt' – Folketeatret

  • Jørgen Bing – 'Hamlet' – Vendsyssel Teater

  • VINDER: Ole Lemmeke – 'Revisoren' – Nørrebro Teater

Årets scenedesign

  • Marie í Dali – 'Valkyrien' – Den Ny Opera

  • VINDERE: Christian Albrechtsen (scenografi og kostumer), Mathias Hersland (lysdesign) – 'Lyden af de skuldre vi står på' – Aarhus Teater

  • Ida Grarup Nielsen – 'Silent Zone' – Cph Opera Festival

Facebook
Twitter