De største danske atleter bliver hyldet i barndomsklubberne - og du kan være med

Find en begivenhed nær dig, hvor du kan komme til træning i legendernes første klubber.

Danmarks Idrætsforbund fylder 125 år, og derfor kårer de 125 atleter til liveshowet 'Den største af de største sportsstjerner' på DR1 lørdag klokken 21. (Foto: Scanpix, Collage: Maria Eriksen Volthers og Line Ettinger Julsgaard) (© DR)

Når bolden sidder lige i hjørnet af målet eller der bliver sat ny rekord i svømmebassinet, føles det godt i hele kroppen - også selvom man bare er publikum.

Atleterne bag de vilde sportspræstationer kan opnå stjernestatus, når de gang på gang viser deres værd.

Op netop sådanne atleter vil Danmarks Idrætsforbund hylde i anledning af deres 125 års fødselsdag.

- Fælles for de danske topatleter er, at de er rundet af foreningsidræt. Alle de store navne er startet i en klub, hvor sporten i sit udgangspunkt var leg og glæde. Når vi hylder 125 atleter fra de seneste 125 år, er det i virkeligheden også en hyldest til alle de frivillige trænere og alle dem, der får vores foreningsliv til at blive til store fællesskaber.

Det siger Morten Mølholm Hansen, der er direktør i Danmarks Idrætsforbund.

Find et event nær dig på kortet herunder.

125 atleter modtager i aften DR’s bevægelsesstafet under liveshowet ‘Den største af de største sportsstjerner’. Nu giver de de stafetten videre til foreningslivet.

DR har sammen med foreningslivet arrangeret events i sportslegendernes barndomsklubber, hvor du kan komme med. Arrangementerne bliver afholdt i løbet af efteråret 2021.

Om du allerede dyrker masser af sport eller ønsker at komme i gang, får du nu mulighed for at træde i sportslegendernes fodspor.

Det betyder, at du kan komme ud spille håndbold, der hvor for eksempel Mikkel Hansen startede karrieren.

- Når man dyrker idræt i en forening, kan man forvente, at have det sjovt i form af leg og fysisk aktivitet. Og så får man nok først og fremmest gode venner i foreningslivet, siger Morten Mølholm Hansen.

1

Se resten af listen her:

Bagsværd: Fodbold, håndbold og basketball, Akademisk Boldklub (AB), Hylder Knud Lundberg, Dato kommer.

Brovst: Brovst Speedway Club, Hylder Hans Nielsen, 21. november kl. 11-15.

Brønshøj: Cykling, Arbejdernes Bicykle Club, Hylder Ole Ritter, Dato kommer.

Esbjerg: Triatlon, Esbjerg tri- og mulitsport, Hylder Camilla Pedersen, 27. november kl. 10.

Speedway, Esbjerg motorsport, Hylder Erik Gundersen, Dato kommer.

Fredensborg: Roning, Fredensborg Roklub, Hylder Rasmus Quist, udsat grundet corona.

Frederiksberg: Kørestolsrace, Parasport Frederiksberg, Hylder Connie Hansen, Dato kommer.

Svømning, Hovedstadens Svømmeklub, Hylder Else Jacobsen, Dato kommer.

Svømning, Dansk Kvindegymnastik Forening med Hovedstadens svømmeklub, Hylder Inge Sørensen, Dato kommer.

Svømning, Dansk Kvindegymnastik Forening med Hovedstadens svømmeklub, Hylder Karen Margrethe Harup, Dato kommer.

Udspring, Kvindelig Idrætsforening (KI), Hylder Stefanie Fryland-Clausen, Dato kommer.

Parasport, Parasport Frederiksberg, Hylder Jackie Christiansen, Connie Hansen og John Petersson, 30. oktober 10 - 14.

Håndbold: BK Ydun, Hylder Kasper Hvidt, 13. november kl. 10 - 14.

Frederikshavn: Fodbold, Frederikshavn Forenede Idrætsklubber, Hylder Harald Nielsen, 5. februar 2022 kl. 11.

Gentofte: Cykling, Société Bic, Hylder Leif Mortensen, Dato kommer.

Badminton, Gentofte Badminton Klub, Hylder Tonny Ahm, Dato kommer.

Cykling, Ordrup Cyckle klub, Hylder Willy Falck Hansen, Dato kommer.

Dressur, Sportsrideklubben København, Hylder Lis Hartel, 5. december kl. 14.30 - 16.

Cykling, Ordrup Cykle Club, Hylder Erwin Schrader, 29. oktober kl. 15-18 og 30. oktober kl. 12-15 og 1.november kl. 9-10.

Badminton, Gentofte Badminton Klub, Hylder Morten Frost, 27. november kl. 11 - 15.

Cykling, Gentofte Ordrupbanen Hylder Henry Hansen, 15. januar kl. 19.

Hellerup: Sejlsport, Hellerup Sejlklub Hylder, Ole Berntsen, Dato kommer.

Sejlsport, Hellerup Sejlklub, Hylder Paul Elvstrøm, Dato kommer.

Sejlsport, Kongelig Dansk Yatchklub, Hylder Poul Richard Høj Jensen, 29. oktober

Helsinge: Badminton, Helsinge Badminton, Hylder Poul-Erik Høyer, Dato kommer.

Helsingør: Håndbold, Helsingør Håndbold, Hylder Jørgen Petersen, Dato kommer.

Håndbold, Helsingør IF, Hylder Mikkel Hansen, Dato kommer.

Svømning, Helsingør Svømmeklub, Hylder Ragnhild Hveger, Dato kommer.

Herning: Badminton, Herning Badminton Klub, Hylder Thomas Lund, Dato kommer.

Holbæk: Fodbold, Holbæk Bold og Idrætsforening, Hylder Susanne Augustesen, Dato kommer.

Cykling, Holbæk Cykelklub, Hylder Mads Pedersen, 26. december.

Holstebro: Kajak Kajakklubben, Paggaj Hylder Erik Hansen, Dato kommer.

Holsted: Speedway, Holsted Speedway Klub, Hylder Nicki Pedersen, 24. april kl. 11.

Horsens: Boksning, Horsens Atletikklub, Hylder Thyge Pedersen, Dato kommer.

Humlebæk: Sportsdans, Humlebæk Biograf, Hylder Hans-Henrik Laxholm, Dato kommer.

Sportsdans, Humle Bio, Hylder Anne-Margrethe Laxholm, 22. april 2022.

Hvidovre: Cykling, Hvidovre Cykel Klub, Hylder Niels Freborg, Kay Werner og Dan Frost, Dato kommer.

Curling, Hvidovre Curling Club, Hylder Helena Blach-Lavrsen, 14. november kl. 10-13.

Højbjerg: Badminton, Højbjerg Badminton Klub, Hylder Camilla Martin, søndag d. 14. november kl 13.00-16.00.

Sportsdans, Dance Academy Laxholm, Hylder Anne-Magrethe Laxholm, 24. november.

Ikast: Fodbold, Tulstrup-Faurholt IK, Hylder Pernille Harder, Dato kommer.

Kolding: Fodbold, Kolding Boldklub, Hylder Lone Smidt-Nielsen, 30. oktober kl. 14 - 19.

Kongens Lyngby: Kano, Nybro-Furå Kano- og Kajakklub, Hylder Arne Nielsson, Dato kommer.

Kano, Nybro-Furå Kano- & Kajakklub, Hylder Christian Frederiksen, 7. november kl. 10.

Tennis, Lyngby Tennisklub, Hylder Kurt Nielsen, 11. december, kl. 12 - 15.

Bueskydning, Lyngby Bueskyttelaug, Hylder Einar Tang-Holbek, 14. november.

København: Atletik, KIF Atletik, Hylder Gunnar Nielsen, Holger Nielsen, Niels-Holst Sørensen og Wilson Kipketer, 21. November kl. 11-15.

Badminton, Københavns Badminton Klub, Hylder Erland Kops og Finn Kobberø, 29. oktober, kl. 15-18 og 30. oktober kl. 12-15 og 1.november kl. 9-10.

Fodbold, BK Frem, Hylder Pauli Jørgensen, Dato kommer.

Fægtning, Salle d'armes Mahaut, Hylder Ellen Osiier, 14. november.

Fægtning, Salle d'armes Mahaut, Hylder Ivan Osiier, Dato kommer.

Håndbold, KFUM København, Hylder Niklas Landin, 5. december.

Skydning, Københavns Flugtskytte Klub, Hylder Kjeld Rasmussen, Dato kommer.

Skydning, Kjøbenhavns Skytteforening, Hylder Lars Jørgen Madsen, Dato kommer.

Fodbold, Boldklubben FREM, Hylder John Hansen, Dato kommer.

Roning, Danske Studenters Roklub (DSR), Hylder Eskild Ebbesen, Dato kommer.

Boksning, Idrætsklubben af 1899, Hylder Johnny Bredahl, Dato kommer.

Fægtning, Fægteklubben Trekanten, Hylder Karen Lachmann, Dato kommer.

Boksning, Bokseklubben Sparta, Hylder Knud Larsen, 9. december kl. 12 - 16.

Badminton, Københavns Badminton Klub, Hylder Erland Kops, 31. november.

Boksning, Idrætsklubben af 1899 på Østerbro, Hylder Johnny Bredahl, 27. november kl. 13.

Fægtning, atletik, håndbold, skydning, Københavns idrætsforening, Hylder Holger Nielsen, 21. november kl. 11-15.

Atletik, KIF Atletik, Hylder Wilson Kipketer, 21. november kl. 11-15.

Vægtløftning, IK99 Vægtløftning Klub, Hylder Svend Olsen,12. november, kl. 17 og 13. november kl. 11.

Vægtløftning, atlatik, gymnastik, IK99 Vægtløftning klub, Hylder Viggo Jensen, 12. november kl. 17 og 13. november kl. 11.

Lillerød: Svømning, Sigma Swim Allerød, Hylder Lotte Friis, 12. december.

Nakskov: Svømning, Nakskov svømmeklub, Hylder Mette Jacobsen, 5. december kl.10-12.

Nykøbing Falster: Roning, Nykøbing Falster Roklub, Hylder Mads Rasmussen, 23. oktober kl. 9-12.

Nørager: Motorsport, Motorsport Nordjylland, Nysum Banen, Hylder Tom Kristensen, maj 2022.

Nørresundby: Boksning, Lindholm Bokseklub (BK), Hylder Jørgen Hansen, 7. november kl. 10 - 16.

Odense: Svømning. Svømmeklubben FREM, Hylder Rikke Møller Pedersen, Dato kommer.

Håndbold, IF Stjernen, Hylder Anja Andersen, 6. nov kl. 11-13.

Cykling, Cykling Odense, Hylder Thorvald Ellegaard, 27. november kl. 11 - 15.

Badminton, Odense Badminton Klub, Hylder Viktor Axelsen, 11. december kl. 10.

Cykling, Odense Cykling, Hylder Lasse Norman Hansen, Dato kommer.

Randers: Kajak, Kano og Kajakklubben Gudenaa, Hylder Karen Hoff, Dato kommer.

Håndbold, Hornbæk SF, Hylder Janne Kolling, 14. november.

Ringsted: Roning, Ringsted Ro- og Kajakklub, Hylder Thomas Ebert, Dato kommer.

Risskov: Håndbold, Vejlby-Risskov Idrætsklub, Hylder Karin Mortensen, Dato kommer.

Roskilde: Bordtennis, Roskilde Bordtennis, Hylder Michael Maze, 12. december.

Rødovre: Ishockey, Rødovre Skøjte & Ishockey Klub, Hylder Lars Eller, Dato kommer.

Sommersted: Orienteringsløb, Orienteringsklubben HTF, Hylder Maja Alm, Dato kommer.

Sorø: Roning, Sorø Roklub, Hylder Richard Olsen, 30. oktober kl. 12 - 15.

Søborg: Fodbold, Høje Gladsaxe Idrætsforening, Hylder Peter Schmeichel, 20. november kl. 13-15.

Svømning, Gladsaxe Svømmehal, Hylder Pernille Blume, 18. november.

Sønderborg: Håndbold, Vidar Sønderborg, Hylder Lars Christiansen, Dato kommer.

Vallensbæk: Dressur, Sportsrideklubben Vallensbæk, Hylder Anne Grete Törnblad, 24. nov kl. 10-18.

Vanløse: Fodbold, Vanløse Idrætsforening (Brøndby IF), Hylder Michael Laudrup, Dato kommer.

Fodbold, Vanløse IF, Hylder Preben Elkjær, Dato kommer.

Viborg: Håndbold, Viborg HK, Hylder Anette Hoffmann, Dato kommer.

Virum: Håndbold, Virum-Sorgenfri Håndboldklub, Hylder Camilla Andersen, 7. maj kl. 13 - 17.

Vordingborg: Fodbold, Vordingborg IF, Hylder Morten Olsen, Dato kommer.

Aalborg: Boksning, AK Jyden, Hylder Hans Nielsen, Dato kommer.

Atletik, Aalborg AM (Atletik og Motion), Hylder Joachim B. Olsen, Dato kommer.

Para-bordtennis, I. H. Aalborg, Hylder Peter Rosenmeier, Dato kommer.

Badminton, GUG Badminton Aalborg, Hylder Peter Gade, Dato kommer.

Amerikansk fodbold, AaB 89ers, Hylder Morten Andersen, 25. november kl. 15 - 18.

Aarhus: Cykling, Aarhus Cykel klub, Hylder Kay Werner, Dato kommer.

Cykling, Aarhus Baneklub, Hylder Niels Fredborg, Dato kommer.

Atlatik, Aarhus 1900 Atletik og Løb, Hylder Sara Slott Petersen, Dato kommer.

Atletik, Aarhus Fremad Atletik, Hylder Jesper Tørring, 7. maj 2022 kl. 17.

FacebookTwitter