Garvede og helt nye tv-værter dyster om guld

Billed-Bladet har afsløret, hvem der skal dyste om årets TV-Guld på Hotel d’Angleterre den 2. maj.

Peter Møller har god grund til at lave jubelspring. Han kan blive årets mandlige sportsvært ved Billed-Bladets TV-Guld. (Foto: Agnete Schlichtkrull)

Både garvede og helt nye tv-værter kommer til at kæmpe om priser og anerkendelser, når Billed-Bladet fredag den 2. maj uddeler sit TV-Guld på Hotel d'Angleterre i København og også uddeler én af landets største tv-priser på 100.000 kroner til det seneste års bedste tv-dokumentar.

Christian Bitz fra DR1's madmagasin 'Bitz & Frisk' har - som den eneste vært fra DR - muligheden for at blive 'Årets Stjerneskud', mens Peter Møller - som den eneste fra DR - har chancen for at blive 'Årets mandlige sportsvært', mens Ulla Essendrop fra DR Sporten kan blive årets kvindelige ditto.

'Stjerneskud' nomineret igen

Thomas Skov Gaardsvig, der blev 'Årets Stjerneskud' ved TV-Guld sidste år, er nomineret igen i 2014. Her er det som 'Årets mandlige underholdningsvært' - og i kamp med blandt andre Mads Steffensen fra DR1 og Peter Ingemann, der i årets løb både har floreret på DR1 og TV 2.

I kategorien 'Årets tv-program' har DR tre ud af de fem nominerede - nemlig 'Bonderøven', 'Borgen' og 'Puk og Herman går i land'. De skal i kamp mod TV 2's dramaserie 'Rita' og klassikeren 'Vild med dans'.

De nominerede til Billed-Bladets TV-Guld 2014 er:

  • Årets mandlige underholdningsvært: Mads Steffensen (DR) Michael Meyerheim (TV 2) Mikkel Beha Erichsen (TV 2) Peter Ingemann (DR/TV 2) Thomas Skov Gaardsvig (DR)

  • Årets kvindelige underholdningsvært: Cecilie Frøkjær (TV 2) Eva Harlou (DR) Louise Wolff (DR) Michéle Bellaiche (TV 2) Puk Elgård (DR)

  • Årets mandlige nyhedsvært: Jens Gaardbo (TV 2) Johannes Langkilde (DR/TV 2) Klaus Bundgård Povlsen (DR) Kåre Quist (DR) Mikael Kamber (TV 2)

  • Årets kvindelige nyhedsvært: Cecilie Beck (TV 2) Divya Das (TV 2) Janni Pedersen (TV 2) Natasja Crone (TV 2) Tine Gøtzsche (DR)

  • Årets mandlige sportsvært: Dennis Ritter (TV 2) Jes Dorph-Petersen (Viasat) Morten Ankerdal (TV 2) Peter Møller (DR) Thomas Kristensen (TV 2)

  • Årets kvindelige sportsvært: Camilla Nørgaard (TV 2) Heidi Frederikke Sigdal (TV 2) Nadia Filt (TV 2) Stine Bjerre Jørgensen (TV 2) Ulla Essendrop (DR)

  • Årets stjerneskud: Christian Bitz (DR) Lene Beier (TV 2) Sarah Grünewald (TV 2) Sophie Fjellvang-Sølling (TV 2) Steen Langeberg (TV 2)

  • Årets TV-program: Bonderøven (DR) Borgen (DR) Puk og Herman går i land (DR) Rita (TV 2) Vild med dans (TV 2)

De nominerede i kategorien 'Årets bedste tv-dokumentarprogram' bliver først offentliggjort senere.

 

Facebook
Twitter