’Rigtige mænd’ og Riising kan få del i TV-Guld

Billed-Bladet har nomineringerne klar, til man fredag den 4. marts skal uddele Billed-Bladets TV-Guld for 27. gang.

De ’Rigtige Mænd’, som seerne på DR1 så arbejde med livsstilen sidste år, er nominerede som ’Årets nye TV-program’. (Foto: framegrab)

De ’Rigtige Mænd’, der blev udfordret på deres livsstil på DR1, og DR-vært Jacob Riising og hans mor har muligheden for at få del i Billed-Bladets TV-Guld, når det skal uddeles for 27. gang fredag den 4. marts på Hotel d’Angleterre i København.

Både ’På rejse med Riising og mor’ og ’Rigtige mænd’ er nemlig nominerede i den spritnye kategori ’Årets nye program’, som Billed-Bladet introducerer ved prisuddelingen i år, og hvor et program skal have haft premiere i 2015 for at have en chance.

DRs dramaserie ’Arvingerne’, der for nyligt sikrede sig fem Robert-priser, og ’Gintberg på kanten’ har også chance for at blive forgyldte ved festen. I selskab med ’Badehotellet’, ’Kurs mod fjerne kyster’ og ’Vild med dans’ er de nemlig nominerede i kategorien som ’Årets TV-program’.

I år uddeler Billed-Bladet TV-Guld i sammenlagt otte kategorier, ligesom man udpeger ’Årets bedste danske TV-dokumentar’ – en hæder, hvor der følger 100.000 kroner med i hatten.

Modtagere er nomineret igen

Sidste års modtagere af titlerne som henholdsvis årets kvindelige og årets mandlige nyhedsvært, DRs Tine Gøtsche og Kåre Quist, har atter i år mulighed for at hive prisen med hjem, hvorimod sidste års sportsvært, Ulla Essendrop, får svært ved at få guld med hjem, da hun slet ikke har været sportsvært i 2015. Peter Møller fra DR Sporten har derimod bedre chancer i den mandlige sportsværtskategori, hvor han konkurrerer mod Dennis Ritter og Morten Ankerdal fra TV 2.

Nogle af sidste års priser gik til Tine Gøtzsche, Mikkel Beha Erichsen, Kåre Quist og Louise Wolff. (© Jesper Sunesen / Billed Bladet / All Over Press)

De nominerede til Billed-Bladets TV-Guld 2016 er – i tilfældig rækkefølge:

Årets kvindelige nyhedsvært

  • Janni Pedersen (TV 2)

  • Tine Gøtzsche (DR)

  • Natasja Crone (TV 2)

  • Divya Das (TV 2)

  • Cecilie Beck (TV 2)

Årets mandlige nyhedsvært

  • Poul Erik Skammelsen (TV 2)

  • Mikael Kamber (TV 2)

  • Kim Bildsøe Lassen (DR)

  • Kåre Quist (DR)

  • Lasse Sjørslev (TV 2)

Årets kvindelige sportsvært

  • Heidi Frederikke Sigdal (TV 2)

  • Stine Bjerre Jørgensen (TV 2)

  • Camilla Nørgaard (TV 2)

Årets mandlige sportsvært

  • Peter Møller (DR)

  • Dennis Ritter (TV 2)

  • Morten Ankerdal (TV 2)

Årets kvindelige underholdningsvært

  • Michèle Bellaiche (TV 2)

  • Lene Beier (TV 2)

  • Cecilie Frøkjær (TV 2)

  • Puk Elgård (TV 2)

  • Louise Wolff (TV 2)

Årets mandlige underholdningsvært

  • Mikkel Beha Erichsen (TV 2)

  • Steen Langeberg (TV 2)

  • Mikkel Kryger (TV 2)

  • Peter Ingemann (TV 2)

  • Morten Resen (TV 2)

Årets nye TV-program (programmer, der har haft premiere i 2015)

  • Landmand søger kærlighed (TV 2)

  • Rigtige Mænd (DR)

  • Norskov (TV 2)

  • Langt ude på prærien (TV 2)

  • På rejse med Riising og mor (DR)

Årets TV-program

  • Vild med dans (TV 2)

  • Badehotellet (TV 2)

  • Arvingerne (DR)

  • Kurs mod fjerne kyster (TV 2)

  • Gintberg på kanten (DR)

De nominerede til Billed-Bladets store dokumentarpris bliver først offentliggjort i slutningen af februar.