91 danske VM- og EM medaljevindere

Danmark vandt i 2006 91 medaljer ved EM og VM fordelt på 27 forskellige sportsgrene i specialforbund under Danmarks Idræts-Forbund.

Nicki Pedersen var med til at køre hold-VM hjem til Danmark i 2006. (© DR Sporten)

Danmark vandt i 2006 91 medaljer ved EM og VM fordelt på 27 forskellige sportsgrene i specialforbund under Danmarks Idræts-Forbund.

Mød en del af dem, når Camilla Ottesen og Peter Møller præsenterer Sport2006 den 6. januar fra Messecenter Herning.

Samme dag kan du også se et rigt udvalg af årets sportslige højdepunkter i sportsrevyen på DR1 klokken 16-18. Og på P3 fra 14 til 18 blander vi højdepunkterne med gæster i studiet.

Verdensmesterskaber:

11 guldmedaljer:

Judo og ju-jitsu: Anders Lauridsen (62 kiloklassen), Taja Lüthje (70 kiloklassen)

Kano og kajak: Anne Lolk/Mette Barfod Hinge (toerkajak/marathon)

Speedway: Nicki Pedersen, Hans Andersen, Bjarne Pedersen, Charlie Gjedde, Niels-Kristian Iversen (hold-VM)

Roning: Rasmus Quist Hansen/Mads Reinholdt Rasmussen (letvægt dobbeltsculler)

Sejlsport: Herluf Jørgensen/Christian Pasbjerg (H-båd), Dorte Oppelstrup Jensen/Gitte Bjerregård/Lea Olsen/Tine Kjærgaard/Helle Jespersen/ Nathalia Nyeland (matchrace), Jonas Høgh-Christensen (finnjolle)

Skydning: Charlotte Jakobsen (riffel 3000 meter)

Sportsdans: Peter Stokkebroe/Kristina Juel Stokkebroe (latinamerikanske danse)

Triathlon: Torbjørn Sindballe (langdistance)

Syv sølvmedaljer:

Bilsport: Michael Klitgaard Christensen (karting)

Badminton: Peter Gade, Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Kenneth Jonassen, Mathias Boe/Carsten Mogensen, Joachim Persson, Niels Christian Kaldau, Lars Paaske/Thomas Laybourn (hold-VM)

Dressur: Andreas Helgstrand (kür, mix, på Blue Hors Matiné)

Roning: Juliane Elander Rasmussen/Katrin Olsen/Sine Toft Christiansen/Kirsten Kirk Jepsen (letvægt dobbeltfirer)

Sejlsport: Sarah Bregendah (europajolle), Jørgen Lindhardtsen (OK-jolle)

Triathlon: Torbjørn Sindballe/Jens Koefoed/Jimmy Johnsen (hold-VM, langdistance)

15 bronzemedaljer:

Atletik: Joachim B. Olsen (kuglestød, indendørs)

Badminton: Martin Lundgaard Hansen/Jens Eriksen (herredouble)

Boksning: Fadia El Idrissi (48-50 kiloklassen)

Brydning: Mark O. Madsen (74 kiloklassen)

Judo og ju-jitsu: Jakob Tidemann (77-85 kiloklassen)

Militær femkamp: Brian Dåsbjerg

Speedway: Nicki Pedersen

Orientering: Claus Bloch (sprint)

Dressur: Andreas Helgstrand (grand prix special på Blue Hors Matiné)

Sejlsport: Jakob Ege Friis (europajolla), Bo Reker Andersen/ Henrik Brendstrup/ Erik Prins (ynglinge, mix)

Skydning: Charlotte Jakobsen (riffel, 300 meter, 60 skud), Charlotte Jakobsen/Karin Hansen/Pernille Pedersen (riffel, 300 meter, 60 skud - hold)

Europamesterskaber:

22 guldmedaljer

:

Badminton, individuelt: Peter Gade (herresingle), Thomas Laybourn/ Kamilla Rytter Juhl (mixeddouble), Martin Lundgaard/Jens Eriksen (herredouble). Hold mix: Peter Gade, Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Kenneth Jonassen, Carsten Mogensen/Mathias Boe, Joachim Persson, Niels Christian Kaldau, Jonas Rasmussen, Peter Steffensen (hold-herrer), Jens Eriksen/Mette Schjoldager, Tine Rasmussen, Kenneth Jonassen, Jens Eriksen/Martin Lundgaard Hansen, Kamilla Rytter Juhl/Lena Frier Kristiansen, Peter Gade, Mathias Boe, Carsten Mogensen, Britta Andersen, Niels Christian Kaldau, Thomas Laybourn, Anne Marie Pedersen.

Boksning: Vinni Busk Skovgaard (60-63 kiloklassen)

Bowling: Anja Ginge Jensen/Mai Ginge Jensen (tomandshold)

Bueskydning: Camilla Søemod (compound), Camilla Søemod (compound, indendørs), Tom Henriksen/Erik Peder Nielsen/Martin Damsbo (compound, indendørs, hold)

Cricket: Kasif Usman Rubbani Qureshi, Finn Jannis Kleissl, Zishan Shah, Bilal Khan Khurshid, Melad Navabi, Martin Nuka Lennert Pedersen, Sahadat Riaz, Lars Flemming Boldt (landshold, indendørs)

Gymnastik: Anders Volmar Johansen, Daniel Rye, Danny Dam Holm, Heine Kuhr, Jacob Bidstrup, Jacob Majgard Bjerre, Jørn Kristensen, Mathias Hansen, Peder Lillelund, Rune Kristensen, Rasmus Fristed, Thomas Bundgaard (spring-rytme, herrer, hold), Maria Schöning, Pernille Jacobsen, Linda Pedersen, Louise Lundsgård, Anne Ebbesen, Line Uttenreitter, Søren Nielsen, Alexander Andreasen, Anders Christensen, Mikkel Hansen, Simon Skou, Jonas Christensen, Dana Pagers, Mikkel Møller (spring-rytme, mix, hold)

Ergometerroning: Juliane Elander (2.000 meter)

Sejlsport: Lars Hendriksen/Will Willett/Martin Leifeldt (drage, mix), Jørgen Bojsen-Møller/ Jacob Bojsen-Møller (505-jolle, mix), Jakob Ege Friis (europajolle), Sarah Gunni (europajolle)

Skydning: Susanne Meyerhoff (luftpistol, 10 meter)

Sportsdans: Peter Stokkebroe/ Kristina Juel Stokkebroe (latinamerikanske danse)

Triathlon: Lisbeth Kristensen (langdistance), Jens Koefoed (langdistance)

18 sølvmedaljer

:

Bilsport: Morten Jespersen (rallycross)

Badminton: Jens Eriksen/ Mette Schjoldager (mixeddouble), Kenneth Jonassen (herresingle), Carsten Mogensen/Mathias Boe (herredouble)

Billard: Katrine Jensen (9-ball)

Bowling: Kamilla Kjeldsen/Britt Brøndsted (tomandshold), Britt Brøndsted/Mai Ginge Jensen/Kamilla Kjeldsen (tremandshold), Mai Ginge Jensen (all event), Britt Brøndsted (single)

Gymnastik: Martin Vølund Jørgensen, Mikkel Rohde Jørgensen, Flemming Skaalum Johansen, Brian Ude Hansen, Martin Leon Jacobsen, Jacob Shin Søndergaard, Emil Wittsten Jensen, Erlend Steinsvik, Hans Andersen, Anders Winther Larsen, Kim Funck og Kasper Nielsen (spring-rytme herrer)

Kick- og Thaiboxing: Ayoub Saidi (fuldkontakt 63,5 kiloklassen), Ayoub Saidi (low kick 63,5 kiloklassen)

Cykling: Amanda Sørensen (BMX)

Sejlsport: Frank Berg/ Søren Kæstel/ Niels Buddelund (drage mix), Peter Hansen/ Søren Hansen (49'er), Jørgen Bojsen-Møller/ Jacob Bojsen-Møller (flying dutchman, mix)

Styrkeløft: Niels Stærkjær (bænkpres, 125 kiloklassen)

Taekwondo: Cüneyt Hamid (62 kiloklassen)

18 bronzemedaljer

:

Atletik: Joachim B. Olsen (kuglestød)

Bilsport: Johan Jokinen (karting), Dan Larsen (dragracing, bane)

Badminton: Kamilla Rytter Juhl/Lena Frier Kristiansen (damedouble), Joachim Persson (herresingle), Niels Christian Kaldau (herresingle)

Bowling: Britt Brøndsted/Rikke Holm Rasmussen/Anja Ginge Jensen/Mai Ginge Jensen/Kamilla Kjeldsen (femmandshold)

Cykling: Kasper Lindholm Jessen (bane, omnium-sprint)

Gymnastik: Charlotte Rask, Connie Stibolt Nielsen, Henrik Hansen, Jessie Gina Hyrup Ipsen, Johanne Press Wegeberg, Martin Buch, Martin Juhl, Martin Lütken, Simon Hemmingsen, Susanne Schaarup, Bent Schaarup og Tine Gjerke Hemmingsen (spring-rytme, mix, hold) Anne Birck, Charlotte Post, Katrine Frimann Nielsen, Malene Ehlers, Lene Stening, Marie Neergaard, Nana Christensen, Nadia Lynn Sembler-Møller, Cecile Wium, Maria Sembler-Møller, Christine Kongsted og Camilla Herstal (spring-rytme, damer, hold)

Håndbold: Kasper Hvidt, Kristian Asmussen, Lars Møller Madsen, Mikkel Holm Aagaard, Rune Ohm, Lars T. Jørgensen, Jesper Jensen, Lars Rasmussen, Lars Christiansen, Joachim Boldsen, SG Flensburg-Handewitt, Bo Spellerberg, Michael V. Knudsen, Henrik Hansen, Søren Stryger, Per Leegaard, Jesper Nøddesbo (landsholdet)

Kano og kajak: Anne Lolk/Mette Barfod Hinge (toerkajak, kortbane 1000 meter)

Ergometerroning: Rasmus Quist Hansen (letvægt, 2000 meter)

Sejlsport: Jesper Vesterstrøm (formula windsurfing), Bo Selko/ Morten Harmsen (drage, mix), Per Larsen/Henrik Andersen (505-jolle, mix), Jørgen Lindhardtsen (OK-jolle)

Svømning: Jakob Andkjær (butterfly, 50 meter)

Kilde: Danmarks Idræts-Forbund.

Facebook
Twitter