Årets Fund

Årets Fund er Danmarks ældste idrætspris og uddeles hvert år i samarbejde mellem Politiken, Danmarks Idræts-Forbund og Team Danmark.

Mette Jacobsen blev kåret til Årets Fund i 1988, hvor hun for første gang deltog ved De Olympiske Lege. Dengang var hun 15 år. (Foto: Patrick Hertzog © Scanpix)

Årets Fund siden 1929.

2010 Viktor Axelsen, badminton2009 Rikke Møller Pedersen, svømning2008 Morten Jørgensen, roning2007 4-kilometerholdet, cykling2006 Nicklas Bendtner, fodbold2005 Daniel Agger, fodold2004 Caroline Wozniacki, tennis2003 Jonas Høgh-Christensen, sejlsport2002 Mads Rasmussen og Rasmus Hansen, roning2001 Christian Poulsen, fodbold2000 Rasmus Henning, triatlon 

1999

Kristian Pless, tennis1998 Louise Ørnstedt, tennis1997 Peter Rasmussen, badminton1996 U-landsholdet, håndbold1995 Mikkel Beck, fodbold1994 Kristine Roug, sejlsport1993 Morten Backhausen, golf1992 Kenneth Carlsen, tennis1991 Dorte O. Jensen, sejlsport1990 Stig Jepsen, kano

1989

Berit Puggaard, svømning1988 Mette Jacobsen, svømning1987 Kvindeungdomslandsholdet, håndbold1986 Stig Westergaard, sejlsport1985 Benny Nielsen, svømning1984 Henrik Mortensen, fodbold1983 Søren Lilholt, cykling1982 Kim Eriksen, cykling1981 Erik Groth-Andersen, golf1980 Bjarne Kragh, svømning

1979

Carl Adler Østergaard, boksning1978 Morten Frost, badminton1977 Lasse Hjortnæs, sejlsport1976 Tonny Jensen, ridning1975 Jens Smedegaard Hansen, atletik1974 Birgitte Lund, bowling1973 Kjeld Rasmussen, skydning1972 Søren Steffensen, golf1971 Anne Berglund, badminton

1960:

Erik Hansen, kajak1959 Harald Nielsen, fodbold1958 Ole Madsen, fodbold1957 Bent Mortensen, håndbold1956 Palle Lykke, cykling1955 Ove Andersen, fodbold1954 Børge Bastholm, fodbold1953 Bent Sørensen, fodbold1952 Eluf Dalgaard, cykling1951 Jens Andersen, boksning1950 Anni Rytter, atletik

1949

Leo Cortsen, brydning1948 Jytte Hansen, svømning1947 Svend Aage Sørensen, boksning1946 Svend Wad, boksning1945 Ib Vagn Hansen, cykling1944 Kristian Kjær, atletik1943 Kaj Christiansen, fodbold1942 Aksel Petersen, atletik1941 Niels Holst-Sørensen, atletik1940 Otto Bresling Pedersen, fodbold

1939

Rudolf Rasmussen, cykling1938 Holger Hansen, atletik1937 Alex Friedmann, fodbold1936 Inge Sørensen, svømning1935 Ragnhild Hveger, svømning1934 Oluf Skjelmose, fodbold1933 Werner Grundahl, cykling1932 Børge Jensen, brydning1931 Ingrid Larsen, svømning1930 Henry Nielsen, atletik1929 Willy Rasmussen, atletik

 

Facebook
Twitter