GALLERI Så blev de første medaljer ved EM i atletik uddelt – få overblikket her

Det var Polen, der hentede flest atletikmedaljer ved tirsdagens EM-discipliner, da det blev til både guld og sølv i mændenes kuglestød og hammerkast.

  • Britiske Zharnel Hughes vandt guld på 100 meter ved EM i tiden 9.95 sekunder. (Foto: Kai Pfaffenbach)
  • Også hos kvinderne var Storbritannien hurtigst, da Dina Asher-Smith tog guldet. (Foto: Andrej Isakovic © AFP or licensors)
  • På 10.000 meteren havde havde franske Morhad Amdouni gode ben og krydsede målstregen som den første. (Foto: Cal Sport Media © Cal Sport Media)
  • Der var dobbelt polsk triumf i mændenes kuglestød. Michal Haratyk (th) tog sig af guldet, mens landsmanden Konrad Bukowiecki (tv) fik sølv. (Foto: HENDRIK SCHMIDT)
  • Polske Wojciech Nowicki kastede 21.72 meter i hammerkastfinalen og strøg til tops på podiet. (Foto: Martin Rickett © PA Wire/PA Images)
  • Efter en lang og opslidende dag kunne en udmattet Maryan Zakalnytskyy hæve målstregen over hovedet som symbol på EM-guldet i 50 kilometer kapgang. (Foto: MICHAEL DALDER)
  • En grædefærdig Inês Henriques kæmpede sig det sidste stykke over målstregen, da portugiseren kom først i kvindernes 50 kilometer kapgang. (Foto: MICHAEL DALDER)
1 / 7

Briterne fik sat en tyk streg under, at de har de hurtigste sprintere på det europæiske kontinent. Ukrainske Maryan Zakalnytskyy viste, at han går langt på literen. Og så hente Polen hele fire medaljer - to af guld og to af sølv.

Her får du et overblik over medaljehøsten fra tirsdagens discipliner ved europamesterskabet i atletik, hvor der blev uddelt syv guldmedaljer.

100 meter - mænd

  1. 1

    Zharnel Hughes (Storbritannien) - 9.95 sekunder

  2. 2

    Reece Prescod (Storbritannien) - 9.96 sekunder

  3. 3

    Jak Ali Harvey (Tyrkiet) - 10.01 sekunder

100 meter - kvinder

  1. 1

    Dina Asher-Smith (Storbritannien) - 10.85 sekunder

  2. 2

    Gina Lückenkemper (Tyskland) - 10.98 sekunder

  3. 3

    Dafne Shippers (Holland) - 10.99 sekunder

10.000 meter - mænd

  1. 1

    Morhad Amdouni (Frankrig) - 28 minutter 11.22 sekunder

  2. 2

    Bashir Abdi (Belgien) - 28 minutter 11.76 sekunder

  3. 3

    Yemaneberhan Crippa (Italien) - 28 minutter 12.15 sekunder

Kuglestød - mænd

  1. 1

    Michal Haratyk (Polen) - 21.72 meter

  2. 2

    Konrad Bukowiecki (Polen) - 21.66 meter

  3. 3

    David Storl (Tyskland) - 21.41 meter

Hammerkast - mænd

  1. 1

    Wojciech Nowicki (Polen) - 80.12 meter

  2. 2

    Pawel Fajdek (Polen) - 78.69 meter

  3. 3

    Bence Halász (Ungarn) - 77.36 meter

50 kilometer kapgang - mænd

  1. 1

    Maryan Zakalnytskyy (Ukraine) - 3 timer 46 minutter 32 sekunder

  2. 2

    Matej Tóth (Slovakiet) - 3 timer 47 minutter 27 sekunder

  3. 3

    Dzmitry Dzuibin (Hviderusland) - 3 timer 47 minutter 59 sekunder

50 kilometer kapgang - kvinder

  1. 1

    Inês Henriques (Portugal) - 4 timer 9 minutter 21 sekunder

  2. 2

    Alina Tsviliy (Ukraine) - 4 timer 12 minutter 44 sekunder

  3. 3

    Julia Takacs (Spanien) - 4 timer 15 minutter 22 sekunder

Facebook
Twitter