146 dage og en verdenskrise senere står FCK med historisk mulighed

FC København kan i aften mod tyrkiske Basaksehir spille sig i en europæisk kvartfinale for første gang i klubbens historie.

Efter en Superliga-sæson, hvor FC København og Jonas Wind måtte tage til takke med sølvmedaljerne, kan københavnerne onsdag aften spille sig i klubbens første europæiske kvartfinale. (Foto: Lars Møller © Scanpix)

146 dage.

Så lang tid er der gået, siden FC København torsdag den 12. marts – mens Danmark og resten af verden var ved at lukke ned – noget modvilligt rejste til Istanbul og spillede den første kamp af to mod tyrkiske Basaksehir i ottendedelsfinalen i Europa League.

Dermed sætter københavnerne onsdag aften sandsynligvis uofficiel rekord i flest dage mellem ude- og hjemmekamp i et sådant dobbeltopgør, og trods de forgange knap fem måneder med coronapause og en markant ændret fodboldverden står resultatet af den første kamp fast.

Ståle Solbakken og spillerne skal forsøge at vende nederlaget på 1-0 i Tyrkiet til samlet sejr, hvilket umiddelbart ligner en svær, men ikke totalt umulig opgave. Og sker det – ja, så venter der en historisk kvartfinale allerede på mandag i næste uge i Köln. Med overvejende sandsynlighed mod Manchester United.

Under alle andre omstændigheder end lige her i bizarsommeren 2020 ville det betyde en konstant summen af forventninger i området omkring Parken på Østerbro.

Spænding i luften, udsolgte tribuner og en tiltagende snak om muligheden for at nå længere i en europæisk turnering, end de ellers så rejsevante FCK’ere nogensinde har været før.

Både de specielle forhold omkring kampens afvikling og FC Københavns skuffende sæson i Superligaen har imidlertid lagt en dæmper på det hele, så den normale summen mere føles som et sommervarmt slumretæppe spredt ud over en ellers potentiel historisk kamp.

Her er nogle af de emner, der lige nu påvirker forventningens glæde.

De tomme tribuner

Ståle Solbakken har haft meget svært ved at skjule sin utilfredshed med, at FC København ikke må lukke tilskuere ind til denne potentielt historiske aften i Parken.

Sportsligt forekommer det da også underligt, at Basaksehir fik lov at afvikle deres hjemmekamp med masser af fans stående tæt sammen i Istanbul på et tidspunkt, hvor der herskede markant mere usikkerhed omkring den tiltagende pandemi, mens FC København efter erfaringerne fra Superligaen nu mener, at de rent sundhedsfagligt godt kunne lukke et begrænset antal mennesker ind med langt mindre risiko.

Sådan er det imidlertid ikke blevet.

UEFA afvikler alle resterende kampe i de europæiske turneringer i denne sæson uden fans på stadion, og dermed mister FC København den normalt store fordel, de har oplevet på de europæiske aftener i Parken.

Det ene store farvel

Dame N’Doye kommer ikke på banen mod Basaksehir eller mod Manchester United for den sags skyld. Angriberen fra Senegal scorede i sin sidste kamp i Parken, da FC København med masser af lodder og en hel del trisser fik hevet sølvet i land i Superligaen, men nogen ny kontrakt kunne den 35-årige N’Doyes bagland og FC København ikke blive enige om.

Ståle Solbakken fortalte på tirsdagens pressemøde, at han ellers havde tilbudt Dame N’Doye en korttidskontrakt, så han kunne spille mod tyrkerne, og ingen har været i tvivl om, at netop de to – Solbakken og N’Doye – har haft en overordentlig tæt relation, siden senegaleseren først kom til FCK tilbage i 2009.

Dame N'Doye sluttede sin tid i FCK med en afgørende scoring mod FC Nordsjælland, der sikrede københavnerne sølvmedaljerne i Superligaen. (Foto: Lars Møller © Scanpix)

Fodboldverdenen er imidlertid ikke til sentimentalitet, eller til dyre kontrakter med en spiller, der som N’Doye kun har kunnet deltage i fem fodboldkampe for FC København i hele 2020.

Det bliver et tab for klubben på kort sigt i forhold til de kommende europæiske kampe – og til den kommende sæson, mens Solbakken samtidig mister den spiller i truppen med størst international erfaring.

Det andet store farvel

Mens Dame N’Doye altid har kunnet trække store overskrifter i den danske sportspresse, så har Johan Lange gennem mange år ført en mere tilbagetrukket, men ikke nødvendigvis mindre vigtig tilværelse i FC København.

Siden 2008 har han – bortset fra en kort afstikker til Lyngby – fungeret som assistenttræner, udviklingschef og senest teknisk direktør i FCK, og hele tiden har det været i et særdeles tæt samarbejde med Ståle Solbakken.

Det er ikke forkert at kalde danske Johan Lange for norske Solbakkens nærmeste og mest trofaste allierede på Østerbro, og derfor er det også markant, at han nu har takket ja til et job som sportsdirektør for Aston Villa i den engelske Premier League.

Jobbet er et stort og flot skridt for Johan Lange, men det efterlader et hul ved siden af Solbakken, for selv om Lange til tider har kunnet virke temmelig grå grænsende til det kedelige udadtil i interview, så har han været ekstrem værdifuld for Ståle Solbakken, der i sin dobbeltrolle som både træner og manager i den grad har brug for folk tæt på, der tænker ens – og som han stoler et hundrede procent på.

FCK's tekniske direktør, Johan Lange (tv.), skifter Superligaen ud med Premier League og Aston Villa. (Foto: liselotte sabroe © Scanpix)

Med Johan Lange ude af ligningen vil Ståle Solbakken, der i forvejen arbejder hovedparten af døgnets timer, enten skulle uddelegere opgaver til nye folk, hvilket ikke nødvendigvis er hans største styrke – eller selv påtage sig endnu mere, og man kan godt vælge at se afskeden med Johan Lange som et langt større tab for nordmanden end N’Doye.

Især for Ståle Solbakkens egen position, der kan komme mere til debat såvel internt som eksternt, hvis ikke den kommende sæson begynder bedre, end den forgange sluttede.

Selv har nordmanden bedyret, at han ikke selv er på vej væk fra hverken Danmark eller hovedstaden i den nære fremtid, men alligevel kan man godt få den tanke, at det tidspunkt, hvor der kommer et tredje og endnu større farvel i FC København, er rykket lidt tættere på.

Mulighedernes aften

Og så alligevel.

Nej, det har ikke været nogen god sæson for FC København. En afstand på 14 point op til FC Midtjyllands mestre i tabellen er skidt for selvforståelsen, og der bliver helt sikkert tænkt mange tanker om fremtiden – også på direktionsgangen.

Men fodbold er og bliver mulighedernes verden, og i løbet af sæsonen har der været store lyspunkter for FC København og Ståle Solbakken. Det gælder især den samlede sejr over skotske Celtic i Europa Leagues ottendedelsfinale skabt på en stor aften i februar i Glasgow. En af dem, klubbens fans vil huske.

FC København ekspederede i foråret over to kampe de skotske mestre fra Celtic ud af Europa League. Dengang med tilskuere. I aften bliver tribunerne gabende tomme. (Foto: Matthew Childs © Scanpix)

Dengang var der tilskuere på stadion, men en historisk kvartfinale på mandag i Köln vil trods det ovenstående på samme måde give et kolossalt løft til både holdet og hele organisationen omkring Parken på Østerbro.

I vejen står de nykårede tyrkiske mestre fra Basaksehir, der 26. juli sluttede den tyrkiske sæson med klubbens første nationale titel, og som ingen rigtig ved, hvad kommer med i aften i København.

Har de holdt flere ugers mesterskabsfest, velvidende at de allerede om lidt er sikret endnu større kampe i Champions League, eller går de også benhårdt efter en kvartfinale, der lige som FC København vil være klubbens bedste resultat nogensinde i Europa?

Svaret får vi i aften i en af FC Københavns største kampe nogensinde. Men også en af de mere underligt oversete.

Du kan følge FC København – Basaksehir direkte i radioen i LIGA på P3 med kampstart 18.55. På TV vises kampen på 6’eren.