Se kampprogrammet

Hvem sender hvad hvornår? Se listen over alle kampe ved EM-slutrunden og få styr på fordelingen mellem DR1 og TV2.

Peter Møller og Ulla Essendrop er de faste værter på DR1 under EM. (Foto: Bjarne Bergius Hermansen © DR)

Sådan ser programmet ud for EM i Polen og Ukraine. Kampene sendes på DR og TV2 - mens radioens P3 også sender alle kampe live. Finalen samsendes.

FINALESøndag den 1. juli:Det bliver en fed sportssøndag på DR1:Klokken 19 får du et kvarters live-tv fra Frankrig med fokus på dagens etape i Tour de France.Klokken 19:15 åbner Peter Møller EM-studiet, hvor han i selskab med bl.a. landstræner Morten Olsen ser frem mod finalen.Klokken 20:45 går det så for alvor i gang: Live EM-finale i Kiev.

SEMIFINALER

Onsdag 27. juni kl. 20:45: Portugal-Spanien (DR1) Torsdag 28. juni kl. 20:45: Tyskland-Italien (TV2)

 

KVARTFINALER

Torsdag 21. juni: Tjekkiet-Portugal (DR1) Fredag 22. juni: Grækenland-Tyskland (TV2) Lørdag 23. juni: Spanien-Frankrig (DR1) Søndag 24. juni: England-Italien (TV2)

Alle kampe spilles klokken 20:45

 

GRUPPEKAMPEKAMPPROGRAM DAG FOR DAG

Fre  08 jun  18.00 Polen-Grækenland i Warszawa (TV2) Fre  08 jun  20.45 Rusland-Tjekkiet i Wroclaw (DR1)

Lør  09 jun  18.00 Holland-Danmark i Kharkiv (TV2) Lør  09 jun  20.45 Tyskland-Portugal i Lviv (DR1)

Søn  10 jun  18.00 Spanien-Italien i Gdansk (DR1) Søn  10 jun  20.45 Irland-Kroatien i Poznan (TV2)

Man  11 jun  18.00 Frankrig-England i Donetsk (TV2) Man  11 jun  20.45 Ukraine-Sverige i Kyiv (DR1)

Tir  12 jun  18.00 Grækenland-Tjekkiet i Wroclaw (DR1) Tir  12 jun  20.45 Polen-Rusland i Warszawa  (TV2)

Ons  13 jun  18.00 Danmark-Portugal i Lviv (TV2) Ons  13 jun  20.45 Holland-Tyskland i Kharkiv (DR1)

Tor  14 jun  18.00 Italien-Kroatien i Poznan (TV2) Tor  14 jun  20.45 Spanien-Irland i Gdansk (DR1)

Fre  15 jun  18.00 Ukraine-Frankrig i Donetsk (DR1) Fre  15 jun  20.45 Sverige-England i Kyiv (TV2)

Lør  16 jun  20.45 Tjekkiet-Polen i Wroclaw (TV2) Lør  16 jun  20.45 Grækenland-Rusland i Warszawa (DR1)

Søn  17 jun  20.45 Portugal-Holland i Kharkiv (TV2) Søn  17 jun  20.45 Danmark-Tyskland i Lviv (DR1)

Man  18 jun  20.45 Kroatien-Spanien i Gdansk (TV2) Man  18 jun  20.45 Italien-Irland i Poznan (DR1)

Tir  19 jun  20.45 England-Ukraine i Donetsk (TV2) Tir  19 jun  20.45 Sverige-Frankrig i Kyiv (DR1)

 

OPDELT PÅ GRUPPER

Gruppe A

Fredag, juni 8  Polen v Grækenland Polens Nationalstadion, Warszawa (kl. 18:00) TV2 Rusland v Tjekkiet på Miejski Stadion, Wroclaw (kl. 20:45) DR1

Tirsdag, juni 12 Grækenland v Tjekkiet på Miejski Stadion, Wroclaw (kl. 18:00) DR Polen v Rusland Polens Nationalstadion, Warszawa (kl. 20:45) TV2

Lørdag, juni 16 Grækenland v Rusland Polens Nationalstadion, Warszawa (kl. 20:45) DR1 Tjekkiet v Polen på Miejski Stadion, Wroclaw (kl. 20:45) TV2

Gruppe B

Lørdag, juni 9Holland v Danmark på Metalist Stadion, Kharkiv (kl. 18:00) TV2Tyskland v Portugal på Lviv Arena, Lviv (kl. 20:45) DR

Onsdag, juni 13Danmark v Portugal på Lviv Arena, Lviv (kl. 18:00) TV2Holland v Tyskland på Metalist Stadion, Kharkiv (kl. 20:45) DR

Søndag, juni 17Danmark v Tyskland på Lviv Arena, Lviv (kl. 20:45) DRPortugal v Holland på Metalist Stadion, Kharkiv (kl. 20:45) TV2

Gruppe C

Søndag, juni 10 Spanien v Italien på PGE Arena, Gdansk (kl. 18:00) DR1 Irland v Kroatien på Miejski Stadion, Poznan (kl. 20:45) TV2

Torsdag, juni 14 Italien v Kroatien på Miejski Stadion, Poznan (kl. 18:00) TV2 Spanien v Irland på PGE Arena, Gdansk (kl. 20:45) DR1

Mandag, juni 18 Kroatien v Spanien på PGE Arena, Gdansk (kl. 20:45) Italien v Irland på Miejski Stadion, Poznan (kl. 20:45)

Gruppe D

Mandag, juni 11 Frankrig v England på Donbass Arena, Donetsk (kl. 18:00) TV2 Ukraine v Sverige på Det Olympiske Stadion, Kiev (kl. 20:45) DR

Fredag, juni 15  Sverige v England på Det Olympiske Stadion, Kiev (kl. 18:00) TV2 Ukraine v Frankrig på Donbass Arena, Donetsk (kl. 20:45 ) DR1  

Tirsdag, juni 19        Sverige v Frankrig på Det Olympiske Stadion, Kiev (kl. 20:45) DR England v Ukraine på Donbass Arena, Donetsk (kl. 20:45) TV2

 

        Semifinale  Onsdag, juni 27     Vinder kvartfinale 1 v Vinder kvartfinale 3 på Donbass Arena, Donetsk  

Torsdag, juni 28  Vinder kvartfinale 2 v Vinder kvartfinale 4 Polens Nationalstadion, Warszawa    Finale  Søndag, 1. juli på Det Olympiske Stadion, Kiev (kl. 20:45)

 

ExternalContent

Facebook
Twitter