Mesterskabsprogrammet er lagt fast: Der venter guldkamp i Herning i tredjesidste runde

FC Midtjylland og FC København mødes 18. april og 12. maj i Superligaens mesterskabsspil.

(Arkiv) FCK's Robert Skov skælder ud på FC Midtjyllands Erik Sviatchenko i ottendelsfinalen af Sydbank pokalen mellem FC Midtjylland og FC København på MCH-Arena i Herning, 1. november 2018. (Foto: henning Bagger © Scanpix)

Guldaspiranterne FC Midtjylland og FC København tørner sammen i tredjesidste spillerunde af mesterskabsspillet i Superligaen.

Det oplyser ligaen på sin hjemmeside.

Sæsonens sidste indbyrdes møde mellem de to suveræne tophold spilles i Herning søndag den 12. maj.

I sæsonens 30. runde - den fjerde i mesterskabsspillet - tørner topklubberne sammen i Telia Parken. Det sker søndag den 18. april.

Begge klubber slutter af på hjemmebane i sidste runde. FCK tager imod FC Nordsjælland, mens FCM får besøg af Esbjerg.

Klassikeren mellem Brøndby og FCK spilles første gang 14. april i Brøndby, mens de mødes i Parken 5. maj.

Mesterskabsspillet indledes fredag den 29. marts, når Brøndby tager imod OB. Dagen efter mødes FC Midtjylland og FC Nordsjælland, mens FCK og Esbjerg tørner sammen søndag den 31. marts.

Inden de ti afgørende runder fører FCK ligaen med et point til FCM.

Mesterskabsspillets kampprogram:

Første runde:

29. marts: Brøndby IF – OB

30. marts: FC Midtjylland – FC Nordsjælland

31. marts: FC København – Esbjerg fB

Anden runde:

7. april: Esbjerg fB – FC Midtjylland

7. april: OB – FC København

8. april: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Tredje runde:

14. april: FC Nordsjælland – Esbjerg fB

14. april: Brøndby IF – FC København

14. april: FC Midtjylland – OB

Fjerde runde:

18. april: Esbjerg fB – Brøndby IF

18. april: FC København – FC Midtjylland

19. april: OB – FC Nordsjælland

Femte runde:

22. april: FC Nordsjælland – FC København

22. april: FC Midtjylland – Brøndby IF

23. april: Esbjerg fB – OB

Sjette runde:

28. april: Brøndby – Esbjerg fB

28. april: FC København – OB

29. april: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Syvende runde:

5. maj: OB – FC Midtjylland

5. maj: FC København – Brøndby IF

6. maj: Esbjerg fB – FC Nordsjælland

Ottende runde:

10. maj: OB – Esbjerg fB

12. maj: FC Midtjylland – FC København

13. maj: Brøndby IF – FC Nordsjælland

Niende runde:

19. maj: Brøndby IF – FC Midtjylland

19. maj: Esbjerg fB – FC København

19. maj: FC Nordsjælland – OB

Tiende runde:

26. maj: FC København – FC Nordsjælland

26. maj: FC Midtjylland – Esbjerg fB

26. maj: OB – Brøndby IF

Nedrykning gruppespil:

Første runde:

31. marts: Vendsyssel FF – Hobro IK

31. marts: AaB – Randers FC

31. marts: SønderjyskE – AC Horsens

1. april: AGF – Vejle

Anden runde:

5. april: AC Horsens – AGF

6. april: Randers FC – Vendsyssel FF

7. april: Hobro IK – AaB

7. april: Vejle – SønderjyskE

Tredje runde:

12. april: Vejle – AC Horsens

13. april: Vendsyssel FF – AaB

14. april: Hobro IK – Randers FC

15. april: SønderjyskE – AGF

Fjerde runde:

17. april: AaB – Vendsyssel FF

18. april: AGF – SønderjyskE

18. april: AC Horsens – Vejle

19. april: Randers FC – Hobro IK

Femte runde:

21. april: AC Horsens – SønderjyskE

21. april: Vejle – AGF

22. april: Hobro IK – Vendsyssel FF

22. april: Randers FC – AaB

Sjette runde:

26. april: AaB – Hobro IK

26. april: Vendsyssel FF – Randers FC

28. april: AGF – AC Horsens

28. april: Sønderjyske – Vejle

/ritzau/

Facebook
Twitter