Oversigt: FCKs trænere

FC København har siden 1992, hvor klubben for første gang stillede op i Danmarks bedste fodboldrække, haft følgende trænere.

FC København har siden 1992, hvor klubben for første gang stillede op i Danmarks bedste fodboldrække, haft følgende trænere:

Benny Johansen, 1. juli 1992 - 30. juni 1994.

Keld Kristensen, 1. juli 1994 - 6. september 1994.

Benny Johansen, 6. september 1994 - 30. juni 1995.

Michael Schäfer, 1. juli 1995 - 30. maj 1996.

Kim Brink, 31. maj 1996 - 30. juni 1997.

Kent Karlsson, 1. juli 1997 - 23. september 1998.

Kim Brink, 23. september - 31. december 1998.

Christian Andersen, 1. januar 1999 - 16. marts 1999.

Kim Brink, 16. marts 1999 - 30. juni 2000.

Roy Hodgson, 1. juli 2000 - 21. juni 2001.

Kent Karlsson, 28. juli - 30. august 2001.

Niels-Christian Holmstrøm, 31. august 2001 - 16. september 2001.

Hans Backe, 17. september 2001 - 31. december 2005.

Ståle Solbakken, 1. januar 2006 -

 

Facebook
Twitter