24-årig dribledronning har taget Norge med storm: ’Hun er som en popstjerne’

Caroline Graham Petersen har ved VM spillet sig ud af skyggen af landsmanden Ada Hegerberg, der er kåret til verdens bedste fodboldspiller.

Caroline Graham Hansen snyder en nigeriansk spiller i Norges sejr på 3-0 ved VM. (Foto: CHRISTIAN HARTMANN © Scanpix)

Som ungdomsspiller trænede og spillede hun ikke bare med drengene, hun var faktisk bedre end de fleste af dem. Flere af forældrene til drengene brokkede sig i hvert fald over, at Caroline Graham Hansen tog pladsen på holdet i den norske klub Lyn fra deres sønner.

- Jeg var bedre end dem, så jeg havde fortjent min plads på holdet, var hendes kontante svar.

Det er den mentalitet, der har gjort hende til den største stjerne på det norske landshold, der har spillet sig i VM-kvartfinalen.

Drengene faldt på halen

Caroline Graham Hansen voksede op i Oslo og spillede i ungdomsårene på hold med Mats Møller Dæhli, der i dag spiller professionel fodbold i den tyske klub St. Pauli.

- Jeg kan huske en kamp, hvor drengene på vores hold bare stoppede op og så målløse på hinanden. Caroline havde lige driblet forbi tre gutter, der faldt på halen, og scoret sit tiende mål i en kamp – og da hun løb tilbage efter at have jublet, lå to af drengene stadig på jorden, har Dæhli udtalt.

Siden da har hun forfinet sine evner til at gå forbi modstanderne, og hun kan få det til at se endog meget nemt ud, når hun med bolden ved fødderne dribler forbi den ene forsvarsspiller efter den anden, som var de træningskegler.

- Hun er en atypisk norsk spiller. De andre spillere på det norske landshold er typisk fysisk stærke, men hun er anderledes. Hvis hun har lyst til at drible forbi to eller tre spillere og skyde på mål, så gør hun det bare, siger den norske sportsjournalist på avisen Dagbladet Endre Lübeck ifølge BBC.

Men selvom hun debuterede på det norske landshold helt tilbage i 2011 bare 16 år gammel, er det alligevel først under den igangværende VM-slutrunde, at nordmændene har forstået, hvor stor en stjerne de har på deres landshold.

Hun har i flere år stået i skyggen af stjernen Ada Hegerberg, der sidste år blev kåret til verdens bedste fodboldspiller.

Popstjerne

Men efter at Hegerberg for snart to år siden fravalgte at spille på det norske landshold i frustration over kulturen og forholdene omkring holdet, er dribledronningen Caroline Graham Hansen trådt ud af målslugeren Hegerbergs skygge.

Ikke bare på banen, men også uden for, hvor hun har påtaget sig rollen som den samlende figur på holdet, hvilket man så, da hun efter nordmændenes åbningssejr over Nigeria ved VM postede et følelsesladet opslag på instagram:

- Hun er blevet en slags popstjerne her i Norge efter de sidste par ugers VM-slutrunde.

- Næsten én million seere så Norges kamp mod Australien. Normalt gider folk ikke interessere sig for fodbold, hvis det ikke er en af de helt store begivenheder, men nu er folk begyndt at spørge sig selv, ’hvem er hende her Lionel Messi, vi har på vores hold?’, lyder det fra Endre Lübeck.

Ada Hegerberg er den bedste kvindelige fodboldspiller i verden anno 2018.

På klubplan har den 24-årige kantspiller længe været en afgørende figur. Og inden hendes skifte til FC Barcelona nåede hun at danne en sensationel offensiv duo med danske Pernille Harder i den tyske klub Wolfsburg, som hun vandt tre Bundesliga-titler med.

Men det er præstationerne på landsholdet ved VM, der har bragt hende op i den kategori af spillere, der nævnes som mulige vindere af Ballon d’Or, som uddeles til verdens bedste spiller.

Hos mændene viser historien, at vinderne af Ballon d’Or ofte går til en spiller, der er nået langt med sit landshold ved de store slutrunder. Så hvis Caroline Graham Hansen virkelig skal have en mulighed for at blive ’Verdens bedste anno 2019’, kræver det formentlig en sejr i aften over England i VM-kvartfinalen, og nok lidt mere til.

Om det lykkes, kan du se på DRTV fra kl. 21.00.

FacebookTwitter