Her er VM-sendeplanen: Se hvor du kan følge Danmarks kampe

Allerede nu kan du se, hvor du kan følge Danmarks kampe i Qatar.

Til VM i Qatar kan du følge Danmarks kampe på DR og TV2. Se hvordan kampene er fordelt herunder. (Foto: liselotte sabroe © Ritzau Scanpix)

Over 200 dage kan virke som lang tid, hvis man glæder sig til det kommende fodbold-VM i Qatar, men til at fordrive ventetiden kan du allerede nu se, hvordan DR og TV2 har fordelt kampene i sendeplanen herunder.

Lad os starte med det vigtige først - Danmarks kampe i gruppespillet:

22. nov: Danmark - Tunesien kl. 14 på DR1

26. nov: Frankrig - Danmark kl. 17 på TV2

30. nov : Australien/Peru/Forenede Arabiske Emirater - Danmark på DR1

Herunder kan du se den fulde sendeplan for alle kampe i gruppespillet:

21. november - mandag

Kl. 11: Senegal - Holland (TV2)

Kl. 14: England - Iran (DR)

Kl. 17: Qatar - Ecuador (TV2)

Kl. 20: USA - Wales/Skotland/Ukraine (TV2)

22. november - tirsdag

Kl. 11: Argentina - Saudi Arabien (DR)

Kl. 14: Danmark - Tunesien (DR1)

Kl. 17: Mexico - Polen (DR)

Kl. 20: Frankrig - Australien/Peru/FAE (TV2)

23. november - onsdag

Kl. 11: Marokko - Kroatien (TV2)

Kl. 14: Tyskland - Japan (DR)

Kl. 17: Spanien - Costa Rica/New Zealand (TV2)

Kl. 20: Belgien - Canada (DR)

24. november - torsdag

Kl. 11: Schweiz - Cameroun (TV2)

Kl. 14: Uruguay - Sydkorea (TV2)

Kl. 17: Portugal - Ghana (TV2)

Kl. 20: Brasilien - Serbien (DR)

25. november - fredag

Kl. 11: Wales/Skotland/Ukraine - Iran (DR)

Kl. 14: Qatar - Senegal (TV2)

Kl. 17: Holland - Ecuador (DR)

Kl. 20: England - USA (TV2)

26. november - lørdag

Kl. 11: Tunesien - Australien/Peru/FAE (TV2)

Kl. 14: Polen - Saudi Arabien (DR)

Kl. 17: Frankrig - Danmark (TV2)

Kl. 20: Argentina - Mexico (DR)

27. november - søndag

Kl. 11: Japan - Costa Rica/New Zealand (DR)

Kl. 14: Belgien - Marokko (TV2)

Kl. 17: Kroatien - Canada (DR)

Kl. 20: Spanien - Tyskland (DR)

28. november - mandag

Kl. 11: Cameroun - Serbien (DR)

Kl. 14: Sydkorea - Ghana (TV2)

Kl. 17: Brasilien - Schwiz (DR)

Kl. 20: Portugal - Uruguay (TV2)

29. november - tirsdag

Kl. 16: Ecuador - Senegal (TV2)

Kl. 16: Holland - Qatar (TV2)

Kl. 20: Wales/Skotland/Ukraine - England (DR)

Kl. 20: Iran - USA (DR)

30. november - onsdag

Kl. 16: Australien/Peru/FAE - Danmark (DR1)

Kl. 16: Tunesien - Frankrig (DR)

Kl. 20: Polen - Argentina (TV2)

Kl. 20: Saudi Arabien - Mexico (TV2)

1. december - torsdag

Kl. 16: Kroatien - Belgien (TV2)

Kl. 16: Canada - Marokko (TV2)

Kl. 20: Japan - Spanien (DR)

Kl. 20: Costa Rica/New Zealand - Tyskland (DR)

2. december - fredag

Kl. 16: Ghana - Uruguay (DR)

Kl. 16: Sydkorea - Portugal (DR)

Kl. 20: Serbien - Schweiz (TV2)

Kl. 20: Cameroun - Brasilien (TV2)

Ottendedelsfinaler og kvartfinaler

Bliver Danmark nr. 1 i gruppe D møder de i ottendedelsfinalen nr. 2 i gruppe C bestående af Polen, Argentina, Mexico og Saudiarabien lørdag 3. december kl. 20

Bliver Danmark nr. 2. i gruppe D møder de i ottendedelsfinalen nr. 1 i gruppe C søndag d. 4. december kl. 16.

En dansk ottendedelsfinale vises på TV2, mens en eventuel dansk kvartfinale bliver sendt på DR1.