Dagens danskere i OL-ilden

Legendes tiende dag byder på flere muligheder for mere dansk metal ved OL i Rio.

Anne-Marie Rindom skal mandag sejle det afgørende Medal Race. Hun ligger p.t. på andenpladsen. (Foto: OLIVIER HOSLET © Scanpix)

Søndag udbyggede Danmark sin medaljehøst til syv medaljer, da bryderen Mark O. Madsen sikrede sig en flot sølvmedalje i græsk-romersk brydning i klassen op til 75 kilo.

Og ser man på mandagens danskerprogram, er der flere oplagte danske medaljekandidater, der skal i OL-ilden.

Anne-Marie Rindom sejler det afsluttende medal race i sin Radial Laser, hvor hun skal forsvare sin nuværende andenplads, og se om hun kan snige sig op øverst på skamlen, når medaljerne overrækkes.

Også den forsvarende OL-guldvinder i omnium fra OL i London, Lasse Norman Hansen, skal færdiggøre de tre sidste discipliner.

Han vandt både scratch og satte olympisk rekord i 4000 meter forfølgelsesløb, men i udskilningsløbet gik det galt, og Lasse Norman var den første til at forlade banen.

Samlet ligger han nummer seks, men han er sikker på, at han avancerer i den samlede stilling under mandagens discipliner.

Herunder får du det fulde overblik over de danske atleter, der skal dyste mandag.

14.00: Badminton – herresingle, ottendedelsfinale

Jan Ø. Jørgensen spillede sig søndag i ottendedelsfinalen i herresingleturneringen efter sejr over franske Brice Leverdez.

Her møder danskeren indiske Srikanth Kidambi om en plads i kvartfinalen.

Følg kampen fra klokken 14.00 på DR1.

14.31: Kajak – kvindernes dobbelt 500 meter, indledende

Amalie Thomsen og Ida Villumsen roer deres indledende heat i kvindernes dobbelt - 500 meter.

Følg de danske kajakroere fra klokken 14.00 på TV2 Sport. En eventuelt semifinale med dansk deltagelse bliver roet klokken 15.46.

14.38: Kajak – kvindernes single, 200 meter, indledende

Henriette Engel roer mandag sit indledende heat i kvinderens 200 meter sprint.

Følg den 34-årige danske kajakroer klokken 14.38 på TV2 Sport. En eventuel semifinale med dansk deltagelse bliver roet klokken 16.00.

15.06: Kajak – mændenes 1000 meter enerkajak, indledende

Så skal en af de helt store guldmedaljehåb, Rene Holten Poulsen, endelig i OL-ilden, når han roer sit indledende heat i mændenes 1000 meter enerkajak.

Følg det danske guldhåb klokken 15.06 på TV2 Sport. En eventuel semifinale med dansk deltagelse bliver roet klokken 16.14.

15.30: Badminton – damedouble, kvartfinale

Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl skal forsøge at spille sig i semifinalen i damedoubleturneringen, når de møder S.H. Lee og Y.N. Cheng fra Sydkorea.

Det bliver en svær opgave for danskerne, da de har tabt de seneste to indbyrdes opgør med sydkoreanerne.

Følg Christinna Pedersen og Pernille Rytter Juhl klokken 15.30 på DR1.

15.10: Dressur – individuel finale

Mandag slutter OL for dressurrytternes vedkommende med et brag af en OL-finale, hvor Anna Kasprzak og Cathrine Dufour skal dyste blandt de 18 finalister.

Følg med på TV 2 Play fra klokken 15.10.

15.21: Banecykling – mændenes omnium

Lasse Norman Hansen skal forsøge at avancere fra den sjetteplads, han har efter de første tre omniumdiscipliner, der blev kørt søndag aften.

Følg Lasse Norman Hansen klokken 15.21, når han dyster i 1000 meter på tid på TV2 Charlie.

15.25: Atletik - mændenes 3000 meter forhindring, indledende

Ole Hesselbjerg kom med til OL uden at klare OL-kravet, da der skal være 45 løbere fra hele verden til start ved forhindringsløbet. Men så mange forskellige løbere havde ikke klaret kravet, og det blev Ole Hesselbjergs chance.

Følg Ole Hesselbjergs indledende heat klokken 15.25 – det er endnu ikke oplyst, hvem der viser heatet.

15.59: Banecykling – kvindernes omnium

Den kvindelige danske banerytter, Amalie Didriksen, starter sit omnium-løb med 10 kilometer scratch race.

Følg Amalie Didriksen fra klokken 15.59 på TV 2 Charlie.

18.05: Sejlsport - kvindernes Laser Radial, Medal Race

Nu skal det afgøres, om Anne-Marie Rindom vinder en medalje, når kvindernes Laser Radial Medal Race sejles mandag.

Anne-Marie Rindom har før finale-ræset en sølvmedalje at forsvare – se om det lykkes fra klokken 18.05 på TV 2.

18.05: Sejlsport - mændenes 49’er FX

Jonas Warrer og Christian Lübeck sejler deres 7. sejlads i mændenes 49’er FX mandag aften dansk tid.

Følg 49’eren fra klokken 18.05 på TV2 Charlie.

18.05: Sejlsport – kvindernes 49’er FX

Katja Salskov-Iversen og Jena Mai Hansen sejler deres 7. sejlads i kvindernes 49’er FX mandag aften dansk tid.

Følg 49’eren klokken 18.05 på TV2 Charlie.

19.40: Håndbold – Danmark-Frankrig

Det danske herrelandshold i håndbold spiller deres sidste gruppekamp mod de forsvarende olympiske mestre fra Frankrig.

Danmark er allerede kvalificeret til kvartfinalen, men med en sejr får man formodentlig en nemmere modstander i kvartfinalen.

Følg Mikkel Hansen og co. i aktion klokken 19.40 på DR1.

21.00: Banecykling – mændenes omnium

Lasse Norman Hansen cykler sin femte disciplin i mændenes omnium – flying lap 250 meter.

Følg omnium-disciplinen klokken 21.00 på TV2.

21.30: Banecykling – kvindernes omnium

Den kvindelige danske banerytter, Amalie Didriksen, cykler tre kilometer forfølgelsesløb i sin anden disciplin i omnium.

Se, hvordan det går klokken 21.30 på TV2.

22.23: Banecykling – mændenes omnium

Den sidste og afgørende disciplin i mændenes omnium cykles, og her finder vi ud af, om Lasse Norman Hansen kan forsvare sit OL-guld fra London.

Følg Lasse Norman i aktion fra klokken 22.23 på TV2.

22.30: Badminton – herresingle, ottendedelsfinale

Danske Viktor Axelsen spillede sig overbevisende i ottendedelsfinalen søndag med en sejr over sydkoreanske Lee Dong-keun.

Her møder den fjerdeseedede dansker sin irske træningsmakker Scott Evans. Kampen kan ses klokken 22.30 på DR1.

23.17: Banecykling – kvindernes omnium

Den kvindelige danske banerytter, Amalie Didriksen, cykler udskilningsløb i kvindernes omnium.

Følg danskerens tredje disciplin klokken 23.17 på TV2.

02.30: Atletik – kvindernes 400 meter hæk, indledende

Stina Troest og medaljekandidaten Sara Slott-Petersen løber deres indledende heat i kvindernes 400 meter hæk.

Følg de to danskere i aktion klokken 02.30 på TV2.

Facebook
Twitter