Sådan sender DR fra de paralympiske lege

Fredag åbner historiens største paralympiske vinterlege i Sydkorea, hvor den danske snowboarder Daniel Wagner som den eneste skal repræsentere Danmark.

Det så flot ud til åbningsceremonien ved OL i Pyeongchang, men festen er ikke ovre endnu. Fredag 9. marts begynder de paralympiske vinterlege, og så er der endnu en åbningsceremoni at glæde sig til. (Foto: SERGEI ILNITSKY © Scanpix)

Med hele 670 atleter fra 45 lande bliver de paralympiske vinterlege i Pyeongchang historiens største.

Danske Daniel Wagner dyster i forskellige snowboard-discipliner, og du kan opleve mange andre atleter fra hele verden, der konkurrerer i discipliner som slædehockey og kørestolscurling.

DR sender hver dag fra vinter-PL, og vores kommentatorer guider dig trygt igennem de forskellige discipliner. Legene begynder fredag 9. marts og løber til og med 18. marts.

Herunder kan du få et overblik over, hvornår DR sender fra Sydkorea.

Sendeplan for paralympiske vinterlege 2018

Fredag 09.03.2018


Klokken 12.00: Åbningsceremoni - DR3

Lørdag 10.03.2018


Klokken 07.30: Slædehockey, indledende - DR3

Klokken 11.00: Slædehockey, indledende - DR3

Søndag 11.03.2018


Klokken 07.30: Slædehockey, indledende - DR3

Klokken 11.00: Slædehockey, indledende - DR3

Mandag 12.03.2018


Klokken 02.20: Snowboard, cross (m/k) - DR3

Tirsdag 13.03.2018


Klokken 07.00: Alpint, super kombineret (m/k) - DR3

Onsdag 14.03.2018


Klokken 01.30: Alpint, storslalom (k), løb 1 - DR3

Klokken 02.20: Alpint, storslalom (m), løb 1 - DR3

Klokken 06.00: Alpint, storslalom (k), løb 2 - DR3

Klokken 07.00: Alpint, storslalom (m), løb 2 - DR3

Torsdag 15.03.2018


Klokken 01.30: Alpint, slalom (k), løb 1 - DR3

Klokken 04.30: Alpint, slalom (k), løb 2 - DR3

Klokken 08.00: Slædehockey, semifinaler - DR3

Klokken 12.00: Slædehockey, semifinaler - DR3

Fredag 16.03.2018


Klokken 02.20: Snowboard, banked slalom (m/k) - DR3

Klokken 07.30: Kørestolscurling, semifinaler - DR3

Lørdag 17.03.2018


Klokken 01.30: Alpint, slalom (m), løb 1 - DR3

Klokken 06.00: Alpint, slalom (m), løb 2 - DR3

Klokken 07.45: Kørestolscurling, finale

Søndag 18.03.2018


Klokken 01.30: Alpint, slalom (k), løb 1 - DR3

Klokken 04.30: Alpint, lalom (k), løb 2 - DR3

Klokken 05.45: Slædehockey, finale

Klokken 12.00: Afslutningsceremoni - DR3