søndag 21. august

  1. SerbienSRB66–96USAUSA

    Basketball, finale hold, mænd

  2. Tony YokaYoka2–1Joseph JoyceJoyce

    Boksning, finale super sværvægt +91kg, mænd

  3. Fazliddin GaibnazarovGaibnazarov2–1Collazo SotomayorSotomayor

    Boksning, finale letweltervægt, mænd

  4. Kyle SnyderSnyder3–1Khetag GoziumovGoziumov

    Fristilsbrydning, finale 1-2 97kg, mænd

  5. Magomed IbragimovIbragimov3–1Valeri AndriitsevAndriitsev

    Fristilsbrydning, bronzekamp 97kg, mænd

  6. Albert SaritovSaritov4–0Elizbar OdikadzeOdikadze

    Fristilsbrydning, bronzekamp 97kg, mænd

  7. Shakhobidin ZoirovZoirov3–0Misha AloianAloian

    Boksning, finale fluevægt, mænd

  8. DanmarkDEN28–26FrankrigFRA

    Håndbold, finale hold, mænd

    Dannebrog Dansk deltagelse

  9. Claressa ShieldsShields3–0Nouchka FontijnFontijn

    Boksning, finale mellemvægt, kvinder

lørdag 20. august

  1. Thomas RöhlerRöhler

    Atletik, finale spydkast, mænd

  2. Ruslan ZhaparovZhaparov8–15Dong-Min ChaCha D M

    Taekwondo, opsamlingsrunde sværvægt +80kg, mænd

  3. Nisha RawalRawal3–4Gwladys EpangueEpangue

    Taekwondo, opsamlingsrunde sværvægt +67kg, kvinder

  4. Ruth BeitiaBeitia

    Atletik, finale højdespring, kvinder

  5. Maicon SiqueiraSiqueira5–2M’bar N’diayeN’diaye

    Taekwondo, opsamlingsrunde sværvægt +80kg, mænd

  6. Wiam DislamDislam7–5Kirstie Elaine AloraAlora

    Taekwondo, opsamlingsrunde sværvægt +67kg, kvinder

  7. Abdul Rashid SadulaevSadulaev3–0Selim YasarYasar

    Fristilsbrydning, finale 1-2 86kg, mænd

  8. Reineris SalasSalas0–5J'Den CoxCox

    Fristilsbrydning, bronzekamp 86kg, mænd

  9. Pedro CeballosCeballos1–3Sharif SharifovSharifov

    Fristilsbrydning, bronzekamp 86kg, mænd

fredag 19. august

  1. Piotr PazinskiPazinski6–5Tahir GülecGülec

    Taekwondo, opsamlingsrunde weltervægt 68-80kg, mænd

  2. USAUSA

    Atletik, runde 1 4 X 400m stafet, kvinder

  3. Ekateríni StefanídiStefanídi

    Atletik, finale stangspring, kvinder

  4. PolenPOL28–29 EFSDanmarkDEN

    Håndbold, semifinale hold, mænd

    Dannebrog Dansk deltagelse

  5. Melissa PagnottaPagnotta1–4Chuang Chia-ChiaChuang C C

    Taekwondo, opsamlingsrunde weltervægt 57-67kg, kvinder

  6. Steven LopezS. Lopez0–0Hayder ShkaraShkara

    Taekwondo, opsamlingsrunde weltervægt 68-80kg, mænd

  7. Ruth GbagbiGbagbi7–2Aniya LouissaintLouissaint

    Taekwondo, opsamlingsrunde weltervægt 57-67kg, kvinder

  8. AustralienAUS61–87SerbienSRB

    Basketball, semifinale hold, mænd

  9. Aniuar GeduevGeduev1–3Hassan YazdanicharatiYazdanicharati

    Fristilsbrydning, finale 74kg, mænd

torsdag 18. august

  1. Ghofran AhmedAhmed6–14Lee Dae-HoonLee D H

    Taekwondo, opsamlingsrunde fjervægt 58-68kg, mænd

  2. Ronald KwemoiKwemoi

    Atletik, semifinale 1500m, mænd

  3. Ryan CrouserCrouser

    Atletik, finale kuglestød, mænd

  4. NorgeNOR37–38 EFSRuslandRUS

    Håndbold, semifinale hold, kvinder

  5. Phannapa HarnsujinHarnsujin10–14Kimia Alizadeh ZenoorinAlizadeh Zenoorin

    Taekwondo, opsamlingsrunde fjervægt 49-57kg, kvinder

  6. Servet TazegülTazegül4–5Edgar ContrerasContreras

    Taekwondo, opsamlingsrunde fjervægt 58-68kg, mænd

  7. Raheleh AsemaniAsemani12–0Naima BakkalBakkal

    Taekwondo, opsamlingsrunde fjervægt 49-57kg, kvinder

  8. FrankrigFRA67–86USAUSA

    Basketball, semifinale hold, kvinder

  9. Leonel SuárezSuárez (Delresultat)
    Ashton EatonEaton (Samlet)

    Atletik, spydkast tikamp, mænd

onsdag 17. august

  1. Kim Tae-HunKim T H4–1Safwan KhalilKhalil

    Taekwondo, opsamlingsrunde fluevægt -58kg, mænd

  2. Brianna RollinsRollins

    Atletik, semifinale 100m hæk, kvinder

  3. Keshorn WalcottWalcott

    Atletik, kvalifikation/klassifikation spydkast, mænd

  4. KroatienCRO27–30PolenPOL

    Håndbold, kvartfinale hold, mænd

  5. Julissa Diez CansecoDiez Canseco2–4Panipak WongphatthanakitWongphatthanakit

    Taekwondo, opsamlingsrunde fluevægt -49kg, kvinder

  6. Omar HajjamiHajjami1–4Jesus Tortosa CabreraTortosa Cabrera

    Taekwondo, opsamlingsrunde fluevægt -58kg, mænd

  7. Wu JingyuWu J Y3–4Patimat AbakarovaAbakarova

    Taekwondo, opsamlingsrunde fluevægt -49kg, kvinder

  8. KinaCHN3–1JapanJPN

    Bordtennis, finale hold, mænd

  9. Natalya VorobevaVorobeva1–3Sara DoshoDosho

    Fristilsbrydning, finale 1-2 69kg, kvinder

tirsdag 16. august

  1. Omar McLeodMcLeod

    Atletik, semifinale 110m hæk, mænd

  2. Maria AndrejczykAndrejczyk

    Atletik, kvalifikation/klassifikation spydkast, kvinder

  3. Derek DrouinDrouin

    Atletik, finale højdespring, mænd

  4. RuslandRUS31–27AngolaANG

    Håndbold, kvartfinale hold, kvinder

  5. Zhang N/Zhao Y LCHN2–0Xu C/Ma JCHN

    Badminton, bronzekamp doubler, mixed

  6. Nozomi OkuharaOkuhara2–1Akane YamaguchiYamaguchi

    Badminton, kvartfinale singler, kvinder

  7. KinaCHN3–0TysklandGER

    Bordtennis, finale hold, kvinder

  8. Robson ConceiçãoConceição3–0Sofiane OumihaOumiha

    Boksning, finale letvægt, mænd

  9. P.V. SindhuSindhu2–0Wang YihanWang Y

    Badminton, kvartfinale singler, kvinder

mandag 15. august

  1. Omar McLeodMcLeod

    Atletik, runde 1 110m hæk, mænd

  2. Yaime PérezPérez

    Atletik, kvalifikation/klassifikation diskoskast, kvinder

  3. ItalienITA1–3CanadaCAN

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  4. HollandNED3–2ArgentinaARG

    Hockey, kvartfinale hold, kvinder

  5. KroatienCRO41–26TunesienTUN

    Håndbold, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  6. ItalienITA12–7KinaCHN

    Vandpolo, kvartfinale hold, kvinder

  7. KinaCHN3–0SydkoreaKOR

    Bordtennis, semifinale hold, mænd

  8. Evgeny TishchenkoTishchenko3–0Vassiliy LevitLevit

    Boksning, finale sværvægt, mænd

  9. SpanienESP92–73ArgentinaARG

    Basketball, indledende runde, gruppe B hold, mænd

søndag 14. august

  1. Caterine IbargüenIbargüen

    Atletik, finale trespring, kvinder

  2. BrasilienBRA6–10UngarnHUN

    Vandpolo, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  3. Allyson FelixFelix

    Atletik, semifinale 400m, kvinder

  4. Mutaz Essa BarshimBarshim

    Atletik, kvalifikation/klassifikation højdespring, mænd

  5. JapanJPN3–0ArgentinaARG

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  6. TysklandGER3–2New ZealandNZL

    Hockey, kvartfinale hold, mænd

  7. P.S. Chan/L.Y. Goh2–0Mateusiak/Zieba

    Badminton, kvartfinale doubler, mixed

  8. Ahmad/Natsir2–0Jordan/Susanto

    Badminton, kvartfinale doubler, mixed

  9. SpanienESP26–22AngolaANG

    Håndbold, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

lørdag 13. august

  1. Jeff HendersonHenderson

    Atletik, finale længdespring, mænd

  2. Kirani JamesJames

    Atletik, semifinale 400m, mænd

  3. CanadaCAN3–0MexicoMEX

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  4. KinaCHN0–3New ZealandNZL

    Hockey, første runde, gruppe A hold, kvinder

  5. Sam KendricksKendricks

    Atletik, kvalifikation/klassifikation stangspring, mænd

  6. Laura Ikauniece-AdmidinaIkauniece-Admid (Delresultat)
    Nafissatou ThiamThiam (Samlet)

    Atletik, spydkast syvkamp, kvinder

  7. SverigeSWE24–25PolenPOL

    Håndbold, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  8. AustralienAUS2–0JapanJPN

    Hockey, første runde, gruppe B hold, kvinder

  9. TysklandGER3–1Hong Kong, KinaHKG

    Bordtennis, kvartfinale hold, kvinder

fredag 12. august

  1. SpanienESP10–4FrankrigFRA

    Vandpolo, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  2. Anita WlodarczykWlodarczyk

    Atletik, kvalifikation/klassifikation hammerkast, kvinder

  3. Nafissatou ThiamThiam (Delresultat)
    Nafissatou ThiamThiam (Samlet)

    Atletik, kuglestød syvkamp, kvinder

  4. Dawit SeyaumSeyaum

    Atletik, runde 1 1500m, kvinder

  5. RuslandRUS3–0JapanJPN

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  6. AustralienAUS9–0BrasilienBRA

    Hockey, første runde, gruppe A hold, mænd

  7. RuslandRUS35–29ArgentinaARG

    Håndbold, indledende runde, gruppe B hold, kvinder

  8. GrækenlandGRE9–4BrasilienBRA

    Vandpolo, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  9. IrlandIRL2–3ArgentinaARG

    Hockey, første runde, gruppe B hold, mænd

torsdag 11. august

  1. Jun MizutaniMizutani4–1Vladimir SamsonovSamsonov

    Bordtennis, bronzekamp singler, mænd

  2. JapanJPN0–2StorbritannienGBR

    Hockey, første runde, gruppe B hold, kvinder

  3. ItalienITA3–0MexicoMEX

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  4. SlovenienSLO29–24SverigeSWE

    Håndbold, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  5. USAUSA3–0IndienIND

    Hockey, første runde, gruppe B hold, kvinder

  6. NigeriaNGR87–96SpanienESP

    Basketball, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  7. FijiFIJ43–7StorbritannienGBR

    Rugby Sevens, finale hold, mænd

  8. JapanJPN14–54SydafrikaRSA

    Rugby Sevens, bronzekamp hold, mænd

  9. KinaKina38–44RumænienRumænien

    Fægtning, finale hold kårde, kvinder

onsdag 10. august

  1. SpanienESP9–4KroatienCRO

    Vandpolo, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  2. Aron SzilagyiSzilagyi15–8Daryl HomerHomer

    Fægtning, finale sabel individuel, mænd

  3. Kim Song IKim S I4–1Ai FukuharaFukuhara

    Bordtennis, bronzekamp singler, kvinder

  4. SydkoreaKOR3–0ArgentinaARG

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  5. StorbritannienGBR1–2AustralienAUS

    Hockey, første runde, gruppe A hold, mænd

  6. Elisa Di FranciscaDi Francisca11–12Inna DeriglazovaDeriglazova

    Fægtning, finale fleuret individuel, kvinder

  7. Kim Jung-HwanKim J H15–8Mojtaba AbediniAbedini

    Fægtning, bronzekamp sabel individuel, mænd

  8. HollandNED32–32SydkoreaKOR

    Håndbold, indledende runde, gruppe B hold, kvinder

  9. BrasilienBRA6–5SerbienSRB

    Vandpolo, indledende runde, gruppe A hold, mænd

tirsdag 9. august

  1. Marcos FreitasFreitas2–4Jun MizutaniMizutani

    Bordtennis, kvartfinale singler, mænd

  2. CubaCUB0–3EgyptenEGY

    Volleyball, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  3. BelgienBEL1–0AustralienAUS

    Hockey, første runde, gruppe A hold, mænd

  4. Nestor/PospisilCAN2–0Fognini/SeppiITA

    Tennis, kvartfinale doubler, mænd

  5. EgyptenEGY26–25SverigeSWE

    Håndbold, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  6. ColombiaCOL2–2USAUSA

    Fodbold, første runde, gruppe G hold, kvinder

  7. New ZealandNZL0–3FrankrigFRA

    Fodbold, første runde, gruppe G hold, kvinder

  8. LitauenLTU89–80NigeriaNGR

    Basketball, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  9. Melo/SoaresBRA1–2Mergea/TecauROU

    Tennis, kvartfinale doubler, mænd

mandag 8. august

  1. KroatienCRO8–7MontenegroMNE

    Vandpolo, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  2. RuslandRUS3–1SydkoreaKOR

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  3. ArgentinaARG4–0JapanJPN

    Hockey, første runde, gruppe B hold, kvinder

  4. ArgentinaARG18–26HollandNED

    Håndbold, indledende runde, gruppe B hold, kvinder

  5. SenegalSEN64–101KinaCHN

    Basketball, indledende runde, gruppe B hold, kvinder

  6. SpanienESP0–2KinaCHN

    Hockey, første runde, gruppe A hold, kvinder

  7. JapanJPN8–16BrasilienBRA

    Vandpolo, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  8. USAUSA113–69VenezuelaVEN

    Basketball, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  9. AustralienAUS24–17New ZealandNZL

    Rugby Sevens, finale hold, kvinder

søndag 7. august

  1. RuslandRUS3–1CubaCUB

    Volleyball, indledende runde, gruppe B hold, mænd

  2. AustralienAUS0–1SpanienESP

    Hockey, første runde, gruppe A hold, mænd

  3. Bordtennis, tredje runde singler, mænd

    Dannebrog Dansk deltagelse

  4. FrankrigFRA25–23TunesienTUN

    Håndbold, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  5. FrankrigFRA73–72HvideruslandBLR

    Basketball, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  6. BrasilienBRA0–12BelgienBEL

    Hockey, første runde, gruppe A hold, mænd

  7. SverigeSWE0–1NigeriaNGR

    Fodbold, første runde, gruppe B hold, mænd

  8. DanmarkDEN1–0SydafrikaRSA

    Fodbold, første runde, gruppe A hold, mænd

    Dannebrog Dansk deltagelse

  9. KroatienCRO72–70SpanienESP

    Basketball, indledende runde, gruppe B hold, mænd

lørdag 6. august

  1. BrasilienBRA8–7AustralienAUS

    Vandpolo, indledende runde, gruppe A hold, mænd

  2. RuslandRUS3–0ArgentinaARG

    Volleyball, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  3. StorbritannienGBR2–1AustralienAUS

    Hockey, første runde, gruppe B hold, kvinder

  4. Bordtennis, anden runde singler, kvinder

  5. ColombiaCOL0–1New ZealandNZL

    Fodbold, første runde, gruppe G hold, kvinder

  6. RumænienROU19–23AngolaANG

    Håndbold, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  7. HvideruslandBLR73–77JapanJPN

    Basketball, indledende runde, gruppe A hold, kvinder

  8. SpanienESP7–0BrasilienBRA

    Hockey, første runde, gruppe A hold, mænd

  9. FrankrigFRA4–7MontenegroMNE

    Vandpolo, indledende runde, gruppe B hold, mænd

fredag 5. august

  1. SydkoreaKOR

    Bueskydning, placeringsomgang hold, kvinder

  2. Choi Mi-SunChoi M S

    Bueskydning, placeringsomgang individual, kvinder

  3. Kim Woo-JinKim W J

    Bueskydning, placeringsomgang individual, mænd

  4. SydkoreaKOR

    Bueskydning, placeringsomgang hold, mænd

  5. NigeriaNGR5–4JapanJPN

    Fodbold, første runde, gruppe B hold, mænd

torsdag 4. august

  1. FijiFIJ0–8SydkoreaKOR

    Fodbold, første runde, gruppe C hold, mænd

  2. SverigeSWE2–2ColombiaCOL

    Fodbold, første runde, gruppe B hold, mænd

  3. PortugalPOR2–0ArgentinaARG

    Fodbold, første runde, gruppe D hold, mænd

  4. MexicoMEX2–2TysklandGER

    Fodbold, første runde, gruppe C hold, mænd

  5. BrasilienBRA0–0SydafrikaRSA

    Fodbold, første runde, gruppe A hold, mænd

  6. HondurasHON3–2AlgerietALG

    Fodbold, første runde, gruppe D hold, mænd

  7. IrakIRQ0–0DanmarkDEN

    Fodbold, første runde, gruppe A hold, mænd

    Dannebrog Dansk deltagelse

  8. FrankrigFRA4–0ColombiaCOL

    Fodbold, første runde, gruppe G hold, kvinder

onsdag 3. august

  1. USAUSA2–0New ZealandNZL

    Fodbold, første runde, gruppe G hold, kvinder

  2. ZimbabweZIM1–6TysklandGER

    Fodbold, første runde, gruppe F hold, kvinder

  3. BrasilienBRA3–0KinaCHN

    Fodbold, første runde, gruppe E hold, kvinder

  4. CanadaCAN2–0AustralienAUS

    Fodbold, første runde, gruppe F hold, kvinder

  5. SverigeSWE1–0SydafrikaRSA

    Fodbold, første runde, gruppe E hold, kvinder