Resultatet af 20. etape

Resultatet af 20. etape i Tour de France.

Resultatet af dagens enkeltstart i Tour de France, 55,5 km kørt fra St. Etienne til St. Etienne, Frankrig:

1. Lance Armstrong, USA (Discovery Channel), 1.11,46 timer.

2. Jan Ullrich, Tyskland (T-Mobile), 23 sekunder efter.

3. Alexandre Vinokourov, Kazakhstan (T-Mobile), 1,16 minutter efter.

4. Bobby Julich, USA (CSC), 1,33.

5. Ivan Basso, Italie (CSC), 1,54.

6. Floyd Landis, USA (Phonak), 2,02.

7. Cadel Evans, Australien (Lotto), 2,06.

8. George Hincapie, USA (Discovery Channel), 2,25.

9. Francisco Mancebo, Spanien (Illes Baleares), 2,51.

10. Vladimir Karpets, Rusland (Illes Baleares), 3,05.

12. Carlos Sastre, Spanien (CSC), 3,10.

17. Luke Roberts, Australien (CSC), 3,47.

77. Michael Rasmussen, Danmark (Rabobank), 7,47.

93. Nicki Sørensen, Danmark (CSC), 8,28.

97. Kurt Asle Arvesen, Norge (CSC), 8,35.

121. Giovanni Lombardi, Italien (CSC), 9,46.

Samlet stilling:

1. Lance Armstrong, 82.34,05 timer.

2. Ivan Basso, 4,40 minutter efter.

3. Jan Ullrich, 6,21.

4. Francisco Mancebo, 9,59.

5. Levi Leipheimer, USA (Gerolsteiner), 11,25.

6. Alexandre Vinokourov, 11,27.

7. Michael Rasmussen, 11,33.

8. Cadel Evans, 11,55.

9. Floyd Landis, 12,44.

10. Oscar Pereiro Sio, Spanien (Phonak), 16,04.

17. Bobby Julich, 24,08.

21. Carlos Sastre, 34,24.

71. Nicki Sørensen, 2.24,08 timer efter.

89. Kurt Asle Arvesen, 2.39,27.

102. Luke Roberts, 2.54,12.

118. Giovanni Lombardi, 3.18,21.

Stillingen i pointkonkurrencen:

1. Thor Hushovd, Norge (Credit Agricole), 175 point.

2. Stuart O'Grady, Australien (Cofidis), 160.

3. Robbie McEwen, Australien (Lotto), 154.

4. Oscar Pereiro Sio, 118.

5. Alexandre Vinokourov, 117.

9. Michael Rasmussen, 84.

16. Kurt Asle Arvesen, 72.

24. Ivan Basso, 54.

46. Bobby Julich, 31.

59. Luke Roberts, 25.

103. Nicki Sørensen, 4.

108. Giovanni Lombardi, 3.

Bjergkonkurrencen:

1. Michael Rasmussen, 185 point.

2. Oscar Pereiro Sio, 155.

3. Lance Armstrong, 96.

4. Cristophe Moreau, Frankrig (Credit Agricole), 92.

5. Michael Boogerd, Holland (Rabobank), 90.

11. Ivan Basso, 65.

48. Bobby Julich, 14.

69. Luke Roberts, 7.

80. Kurt Asle Arvesen, 2.

Ungdomskonkurrencen:

1. Jaroslav Popovitj, Ukraine (Discovery Channel), 82.53,07 timer.

2. Andrej Kasjetjkin, Kasakhstan (Credit Agricole), 9,02 minutter efter.

3. Alberto Contador, Spanien (Liberty Seguros), 44,23.

4. Maxim Iglinskij, Kazakhstan (Domina Vacanze), 59,24.

5. Jérôme Pineau, Frankrig (Bouygues), 1.12,36 timer efter.

Holdkonkurrencen:

1. T-Mobile, 245.07,38 timer.

2. Discovery Channel, 14,57 minutter efter.

3. CSC, 25,15.

4. Credit Agricole, 55,24.

5. Illes Baleares, 1.06,09 timer efter.

Facebook
Twitter