Sendeplan for OL TV

Her kan du se sendeplanen for DR1 og DR2 under OL.

Maria Yde er sammen med Mads Steffensen vært på Ni Hao Aften-OL på DR1. (Foto: DR © DR)

På DR1 sender vi omkring 280 timer direkte tv fra Beijing. På DR2, hvor du bla. kan følge ridekonkurrencerne, er der planlagt omkring 55 timers tv.

Herunder kan du se sendeplanerne for live-transmissionerne på DR1 og DR2. Når konkurrencerne i Kina er slut, samler vi op på dagens begivenheder i programmerne Ni Hao OL Højdepunkter (fra klokken 17->18:30 på DR1, afbrudt af børne-tv) og aftenprogrammet HI Hao aftenOL (efter den sene TV-avis på DR1.

Bemærk: Der vil komme masser af ændringer undervejs, når der trækkes lod i de enkelte sportsgrene.

OL-sendeplan for DR1

Fredag d. 8. augustHøjdepunkter fra åbningsceremonien fra klokken 21:35-22:15

Dag 1, lørdag d.9.augustNI HAO OL direkte 03.00: Beach volley (med klip fra åbningsceremoni) 04.30: Håndbold, Ungarn-Sverige (k) 06.00: Beach volley 07.00: Sejlsport 08.00: Roning og sejlsport 12.00: Håndbold, Rusland-Korea (k) (forskudt sammendrag) 13.00: Boksning 14.30: Håndbold, Tyskland-Brasilien og boksning 16.15: Sammendrag af dagens vigtigste OL-begivenheder, blandt andet badminton, svømning og landevejscykling.

Dag 2, søndag d.10.augustNI HAO OL direkte 03.00: Håndbold, Kroatien-Spanien (m) 04.30: Beach volley og tennis 07.00: Sejlsport og boksning 08.45: Roning og sejlsport 12.00: Håndbold, Rusland-Island (m) (sammendrag) 13.00: Håndbold, Polen-Kina (m) 14.30: Tennis og boksning 17.00: Sammendrag af dagens vigtigste OL-begivenheder, blandt andet Danmark-Egypten i håndbold, badminton og svømning.

Dag 3, mandag d.11.augustNI HAO OL direkte 03.00: Beach volley 04.30: Håndbold, Brasilien-Ungarn (k) 06.15: Tennis og beach volley 07.00: Tennis og sejlsport 09.45: Håndbold, Korea-Tyskland (k) og roning 11.00: Tennis og boksning 14.45: Håndbold, Sverige-Rusland og tennis 17.00: Sammendrag af dagens konkurrencer, blandt andet badminton og svømning.

Dag 4, tirsdag d.12.augustNI HAO OL direkte 03.00: Beach volley 03.30: Brydning og beach volley 07.00: Sejlsport og beach volley 08.30: Udspring, 10-meter-finale (k) og sejlsport 09.45: Sejlsport/beachvolley/badminton 11.00: Tennis 12.50: Håndbold, Korea-Danmark (m) 14.45: Håndbold, Island-Tyskland (m) 16.15: Tennis 17.00: Sammendrag fra dagens konkurrencer, blandt andet badminton, svømning og håndbold

Dag 5, onsdag d.13.august03.00: Håndbold, Rusland-Brasilien (k) 03.30: Brydning, indledende med Mark O. Madsen og håndbold fortsat. 04.30: Brydning fortsat 05.00: Brydning fortsat og beach volley 07.00: Beach volley 08.00: Roning, semifinaler, håndbold, Korea-Sverige (k) 10.00: Brydning, finaler og tennis 12.50: Tennis og boksning 14.45: Håndbold, Tyskland-Ungarn (k), tennis og boksning 16.30: Sammendrag fra dagens konkurrencer, blandt andet cykling, enkeltstart, badminton og svømning 

Dag 6, torsdag d.14.augustNI HAO OL direkte 03.00: Beach volley 04.45: Håndbold, Polen-Brasilien (k) 06.15: Beach volley 07.00: Sejlsport og beach volley 08.00: Roning, semifinaler i letvægtsklasserne, sejlsport og boksning 12.00: Tennis og sejlsport 13.00: Tennis og boksning 14.45: Håndbold, Frankrig-Kroatien (m) 16.15: Sammendrag fra dagens konkurrencer, blandt andet Danmark-Rusland i håndbold, badminton og svømning

Dag 7, fredag d.15.augustNI HAO OL direkte 03.00: Atletik med kuglestødskvalifikation med Joachim B. Olsen 07.00: Sejlsport og boksning 08.00: Roning, letvægtssemifinaler med guldfireren og de to dobbeltscullere, boksning og sejlsport 10.00: Tennis og sejlsport 13.00: Atletik med kuglestødsfinale

Dag 8, lørdag d.16.augustNI HAO OL direkte 03.00: Beach volley 04.45: Beach volley og håndbold: Egypten-Korea 06:15: Trampolin, indledende med Peter Jensen. 07.00: Sejlsport og boksning 08.00: Roning, finaler i tunge klasser, sejlsport og boksning 09.30: Roning fortsat og håndbold, Rusland-Tyskland (m) 10.00: Banecykling med finale i pointløb, roning og håndbold fortsat 12.00: Banecykling og tennis 13.00: Boksning og tennis 14.30: Håndbold, Danmark-Island og tennis

Dag 9, søndag d.17.augustNI HAO OL direkte 03.00: Håndbold, Sverige-Brasilien 04.00: Banecykling med 4 km holdforfølgelse, kvalifikation, og håndbold fortsat. 05.45: Atletik, marathon (k) 07.00: Sejlsport, medaljerace Yngling 08.00: Sejlsport, medaljerace, Finn og tennis, finale (k) 09.00: Roning med letvægtsfinaler med guldfireren og dobbeltsculler, sejlsport, medaljeræs, 49'er, tennis, finale (k) 10.30: Roning fortsat samt banecykling med 4 km holdforfølgelse, 1.runde, tennis, finaler 13.00: Håndbold, Rusland-Tyskland (k), tennis, finaler og boksning 14.45: Håndbold, Ungarn-Korea (k), tennis, finaler og boksning

Dag 10, mandag d.18.augustNI HAO OL direkte 03.00: Atletik 06.00: Håndbold, Spanien-Brasilien (m), afslutningen 06.15: Beach volley (forskudt) 07.00: Sejlsport og beach volley 09.45: Håndbold, Kroatien-Kina 10.30: Banecykling med Trine Schmidt i kvindernes pointløb og håndbold, fortsat 12.15: Banecykling med Danmark i finalen i 4 km holdforfølgelse 13.00: Atletik med finale i mændenes længdespring 16.20: Danmark-Tyskland, herrehåndbold 16.50: Idrætsgymnastik, disciplinfinaler

 

Dag 11, tirsdag d.19.augustNI HAO OL direkte 03.00: Beach volley 04.00: Triathlonfinale med Rasmus Henning 07.00: Sejlsport samt højdepunkter atletik og triathlon 10.30: Banecykling med finale i Madison (parløb) og boksning 12.45: Håndbold, Kina-Korea (k), banecykling og boksning 14.15: Håndbold, Rusland-Frankrig (k), udspring og boksning 16.30: Idrætsgymnastik, disciplinfinaler  

Dag 12, onsdag d.20.augustNI HAO OL direkte 03.00: BMX-cykling med Amanda Sørensen og Henrik Baltzersen 05.30: Beach volley (forskudt) 07.00: Sejlsport 09.00: Synkronsvømning, duet-finale 10.30: BMX-cykling 11.00: Håndbold: Frankrig-Rusland og Island-Polen, kvartfinaler 11.45: Håndbold: Danmark-Kroatien, kvartfinale 13.30: Boksning, kvartfinaler 14.10: Håndbold:Korea-Spanien, kvartfinale 16.15: Boksning, kvartfinaler  

Dag 13, torsdag d.21.augustNI HAO OL direkte 03.00: Atletik og BMX-cykling, semifinaler og finaler 07.15: Sejlsport og beach volley, finaler, kvinder 11.00: Atletik (nattens stævne) 13.00: Atletik med kvindernes spydkastfinale og 200-meterløb. 16.20: Håndbold, semifinale (k) 16.45: Udspring, kvindernes 10-meter-finale

Dag 14, fredag d.22.augustNI HAO OL direkte 01.30: Atletik, 10-kamp og kapgang 06.15: Beach volley (forskudt) 07.00: Atletik, 10-kamp, stangspring 09.15: Beach volley  10.30: Boksning, semifinaler 12.00: Bordtennis 13.00: Atletik med finaler i 10-kamp, mændenes stangspring og 4 x 100 m 16.25: Danmarks håndboldkamp

Dag 15, lørdag d.23.augustNI HAO OL direkte 04.00: Udspring, mændenes 10 meter-semifinale 05.45: Håndbold, en placeringskamp for kvinder (forskudt) 07.30: Håndbold, broncekamp (k) 09.15: Synkronsvømning, holdfinale, kommenteret af De Sorte Spejdere 10.30: Fodboldfinale (forskudt) 13.00: Boksning, finaler 16.00: Udspring, finale 10m (m)

Dag 16, søndag d.24.augustNI HAO OL direkte 01.20: Atletik, mændenes marathon 05.00: Rytmisk sportsgymnastik, gruppefinale 07.30: Boksning, finaler 09.35: Håndboldfinale (m) 11.30: Basketballfinale (m) 12.00: Boksning, finaler 14.00: Afslutningsceremoni  

  OL på DR2:

9. august:

00.25 - 03.55: Ridning, Military - Dressur: hold og individuel - dag 1

13.10 - 16.40: Ridning, Military - Dressur: hold og individuel - dag 1

 

10. august:

00.25 - 03.55: Ridning, Military - Dressur: hold og individuel - dag 2

 

11. august:

01.55 - 06.00: Ridning, Military - Cross country: hold og individuel

09.00 - 12.30: Kano/kajak-slalom - single, indledende

 

12. august:

13.10 - 18.00: Ridning, Military - Spring: hold og individuel, kvalifikation og finaler (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.10)

09.00 - 12.30: Kano/kajak-slalom - single, finaler

 

13. august:

13.10 - 18.00: Ridning, Dressur: holdfinale og individuel kvalifikation - dag 1 (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.30)

09.00 - 12.15: Kano/kajak-slalom - double, indledende

 

14. august:

13.10 - 18.10: Ridning, Dressur: holdfinale, inkl. medaljeceremoni og individuel kval. dag 2 (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.20)

09.00 - 11.40: Kano/kajak-slalom - double, finaler

 

15. august:

08.55: Kano og kajakslalom, finaler, udsat fra torsdag. 13.10: Ridning, Spring: individuel, 1. kvalifikationsrunde

 

16. august:

13.10 - 17.55: Ridning, Dressur: individuel, 2. kvalifikationsrunde

 

17. august:

13.10 - 16.45: Ridning, Spring: holdfinale 1. runde samt 2. kvalifikationsrunde individuel

 

18. august:

13.10 - 15.15: Ridning, Spring: individuel 3. kvalifikationsrunde samt finale hold

19. august:

13.10 - 16.15: Ridning, Dressur: individuel finale 16.30 - 17.00: Ridning, Dressur: individuel finale

21. august:

13.10 - 14.45: Ridning, Spring: individuel finale 16.10 - 18.00: Ridning, Spring: individuel finale (afbrudt af Deadline kl. 17.00-17.15)

Facebook
Twitter