Sådan sender vi vinter-PL

Se her, hvordan du kan følge de paralympiske vinterlege i Beijing på vores platforme.

Få overblikket over hvordan DR dækker de paralympiske vinterlege i Beijing 2022. (Foto: Peter Cziborra)

Fredag tændes den paralympiske flamme over Beijing. Det bliver starten på otte dage, hvor 600 para-atleter skal konkurrere indenfor seks sportsgrene.

Alpint skiløb, kørestolscurling, langrend, para-ishockey, skiskydning og snowboard er på programmet.

Her er det fulde overblik over DRs sendeplan for vinter-PL 2022 i Beijing på DR2 og DRTV. Vi sender både live-udsendelser og genudsendelser, når legene løber af stablen fra d. 4. til 13. marts 2022.

Fredag d. 4/3

Kl. 12.55 - 14.20: Åbningsceremoni

Lørdag d. 5/3

Kl. 07.00 - 08.05: Para skiskydning, 6 km, synshandicappet (DRTV)

Kl. 09:35 - 11:35: Para ishockey : Tjekkiet - Italien (DRTV)

Kl. 15:00 - 17:00: Para, skiskydning og ishockey, genudsendelse (DR2)

Søndag d. 6/3

Kl. 04:50 - 06:00: Para, langrend, 15 km (k), siddende (DRTV

Kl. 07:35 - 10:00: Para kørestols-curling : Schweiz - Sydkorea (DRTV)

Kl. 15:00 - 17:00: Para langrend og kørestolscurling, genudsendelse (DR2)

Mandag d. 7/3

Kl. 04:30 - 07:30: Para snowboard, cross, finale (DRTV)

Kl. 07:35 - 10:00: Para kørestols-curling : Letland - Sverige (DRTV)

Kl. 15:00 - 16:55: Para, snowboard og kørestolscurling, genudsendelse (DR2)

Tirsdag d. 8/3

Kl. 07:00 - 08:25: Para skiskydning, 10 km, synshandicappet (DRTV)

Kl. 09:35 - 11:35: Para ishockey : Italien - Kina (DRTV)

Kl. 15:00 - 17:00: Para skiskydning og ishockey, genudsendelse (DR2)

Onsdag d. 9/3

Kl. 05:00 - 08:05: Para langrend, sprint, semifinale og finale (DRTV)

Kl. 08:05 - 10:00: Para kørestols-curling : Sverige - Slovakiet (DRTV)

Kl. 15:00 - 17:00: Para, langrend og kørestolscurling, genudsendelse (DR2)

Torsdag d. 10/3

Kl. 03:00 - 04:50: Para alpint skiløb, storslalom (m), 1. gennemløb (DRTV)

Kl. 07:00 - 08:30: Para alpint skiløb, storslalom (m), 2. gennemløb (DRTV)

Kl. 15:00 - 17:00: Para, alpint skiløb, storslalom, genudsendelse (DR2)

Fredag d. 11/3

Kl. 03:00 - 04:25: Para skiskydning, 12,5 km, siddende (DRTV)

Kl. 05:20 - 06:30: Para skiskydning, 12,5 km, stående (DRTV)

Kl. 06:30 - 07:30: Para alpint skiløb, storslalom (k), 2. gennemløb (DRTV)

Kl. 15:00 - 17:00: Para, storslalom og skiskydning, genudsendelse (DR2)

Lørdag d. 12/3

Kl. 03:00 - 04:30: Para alpint skiløb, slalom (m), 1. gennemløb (DRTV)

Kl. 06:30 - 08:00: Para alpint skiløb, slalom (m), 2. gennemløb (DRTV)

Kl. 08:00 - 10:00: Para kørestolscurling, finale (DRTV)

Kl. 15:00 - 17:00: Para alpint skiløb, slalom og kørestolscurling, genudsendelse (DR2)

Søndag d. 13/3

Kl. 05:05 - 07:40: Para ishockey, finale (DRTV)

Kl. 12:55 - 14:15: Afslutningsceremoni (DR2)